Pasauliui rūpinantis Artimaisiais Rytais ir Ukraina, atsinaujino žudynės Sudane

Pasaulis, ŠiandienSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
S
Nuo persekiojimo į Čadą bėgančios Sudano gyventojos, Al Jazeera stop kadras

Pasienyje siautėja arabų milicija ir Greitojo reagavimo pajėgos

Žmonės, bėgantys į Čadą, pranešė apie naują etniniu pagrindu vykdomų žudynių bangą Sudano Vakarų Darfūre. Jos prasidėjo po to, kai sukarintos Greitojo reagavimo pajėgos (RSF) perėmė pagrindinę kariuomenės bazę valstijos sostinėje El Geneinoje. „Reuters“ reporteris pastebėjo žmonių grupę, judančią iš Darfūro į Čadą ties Adre, maždaug už 27 km  į vakarus nuo El Geneinos.[1]

Trys iš pabėgusiųjų sakė matę arabų milicijos ir RSF pajėgų įvykdytas žudynes, nukreiptas prieš masalitų etninę grupę Ardamatoje, atokiame El Geneinos rajone, kuriame yra kariuomenės bazė ir šalies viduje perkeltų asmenų stovykla (IDP).

RSF į agentūros užklausą pakomentuoti minėtą situaciją neatsakė, o „Reuters“ negalėjo savarankiškai patikrinti to, kas įvyko. Agentūra pranešė, kad nuo šių metų balandžio iki birželio RSF ir sąjungininkų arabų kovotojai surengė kelias savaites trukusias sistemingas atakas, nukreiptas prieš masalitus, El Geneinos daugumos etninę Afrikos gentį, šalyje įsiplieskus karui tarp RSF ir Sudano kariuomenės.

Viešuose komentaruose arabų genčių lyderiai neigė dalyvavę etniniame valyme El Geneinoje, o RSF nurodė, kad nedalyvauja tame, ką pavadino genčių konfliktu. Per derybas Džidoje kariaujančios šalys sutarė palengvinti pagalbos pristatymą ir pasitikėjimo stiprinimo priemones, nurodė tarpininkai. Tačiau pastangos užtikrinti paliaubas kol kas žlugo. Ataka prieš kariuomenės bazę Ardamatoje prasidėjo praėjusios savaitės pradžioje, kai milicininkai atakavo ir šalies viduje perkeltų asmenų stovykloje esančius namus, teigė slaugytojas Nabilas Mesija (Nabil Meccia). Jis nurodė, kad pasitraukė į Čadą po to, kai RSF jį sulaikė pasienyje, tačiau jis sumokėjo už paleidimą. N. Mesija sakė matęs, kaip RSF pajėgos žudė civilius gyventojus, kai jie apšaudė juos pabūklais per reidus Ardamatos stovykloje, o paskui išrikiavo vyrus ir įvykdė jiems egzekuciją.

 Kaip ir kiti, N. Mesija persikėlė į Ardamatą, kur gyventojai tikėjosi kariuomenės apsaugos, po šiemet įvykdytų išpuolių kitose El Geneinos vietose. Iš Ardamatos bazės pabėgęs reguliariosios kariuomenės karys, kuris panori likti anonimu, teigė, kad praėjusią savaitę, anksti penktadienį įvykdyta drono ataka sunaikino jos gynybą ir kariuomenės vadai išvyko iki šeštadienio ryto. Reguliariosios kariuomenės kariams traukiantis iš savo bazės, bendruomenės lyderiai Ardamatoje rinko ginklus, kad pabandytų užtikrinti saugų praėjimą civiliams, sakė N. Mesija ir Šarafas Edinas Adamas (Sharaf Eddin Adam), dar vienas civilis pabėgėlis, atvykęs į Čadą. „Gyventojams, turintiems prieigą prie transporto priemonių, pavyko pabėgti, tačiau kiti buvo suimti arba priversti dirbti RSF, vėliau kelios dešimtys buvo išrikiuoti ir įvykdyta mirties bausmė Ardamatos Kobri rajone iškart po sekmadienio vidurdienio“, – nurodė Š. E. Adamas. Jis sakė matęs dešimtis civilių kūnų, gulinčių negyvų gatvėje, ir kad žmonės buvo sulaikomi bei mušami.

Humanitarinė krizė, kurios pasaulis linkęs „nepastebėti“

Tarptautinės migracijos organizacijos (TMO) duomenimis, karas Sudane sukėlė didelę humanitarinę krizę ir daugiau kaip šešių milijonų žmonių perkėlimą. Į Čadą atvyko daugiau kaip 500 000 žmonių, daugiausia iš Vakarų Darfūro, teigia TMO. Medicinos labdaros organizacija MSF teigė, kad per pirmąsias tris lapkričio dienas į Čadą atvykstančių pabėgėlių skaičius išaugo iki 7 000. Pabėgėliai daugiausia buvo moterys ir vaikai, o daugelis pasakojo istorijas apie didelio masto smurtą prieš civilius gyventojus, teigė organizacijos atstovai. [2]

JT pareigūnai Čade nurodė, kad buvo tikimasi, jog dar tūkstančiai žmonių kirs sieną, tačiau tai padaryti jiems sutrukdė pinigų reikalaujančios RSF pajėgos.

Žmonės neslepia, kad žudynės vyksta visą kelią

Kitas liudininkas, Mašaras Omaras Ahmedas (Mashaara Omara Ahmed) papasakojo, kad milicijos ir RSF pajėgos, kai kurie žmonės vilkintys civiliais drabužiais, kai kurie – uniformuoti, įvykdė mirties bausmę daugiau nei 30 vyrų Ardamatos rajone, atskyrę juos nuo moterų.

„Jie paklausė vyrų, ar jie yra masalitai, ir pastarieji to neneigė“, – sakė savo 6 mėnesių dukrą nešanti Sara Adam Idris (Sarah Adam Idris). 30-metė moteris teigė, kad nuo praėjusio sekmadienio dingo 10 jos šeimos narių – vyras, broliai, seserys ir kiti šeimos vyrai. Jie dingo po to, kai sekmadienio rytą ginkluoti vyrai užpuolė šalies viduje perkeltų asmenų stovyklą Ardamatoje. Nepaisant to, kad genčių lyderiai siekė užsitikrinti saugų praėjimą, RSF šturmavo, degino ir plėšė namus, žudydama vyrus, sakė ji.

Vienas kareivis tikino, kad atvykęs prie sienos su Čadu apsimetė civiliu ir neigė, kad yra masalitas, nes norėjo kirsti sieną. Dar vienas vyras buvo išvežtas po to, kai RSF pasieniečiai telefone rado jo nuotrauką su kariuomenės uniforma, pasakojo karys.

Abdelis Karimas Rahmanas Jakubas (Abdel Karim Rahman Yacoub), sunkvežimio vairuotojas, kuris į Čadą atvyko apsimetęs ne masalitu, sakė matęs, kaip RSF nužudė dar du vyrus dėl jų tautybės.

42 metų armijos karys Malikas Adamas Mataras Ibrahimas (Malik Adam Mattar Ibrahim) atviravo, kad pabėgo iš Ardamatos prisijungęs prie mažiausiai 15 transporto priemonių vilkstinės, gabenančios karius ir civilius. Ją pakeliui RSF atakavo raketomis ir granatomis, kai vilkstinė bandė pasiekti Čadą ilgesniu maršrutu per kalnus. Pasak jo, tik dviem iš 27 žmonių, buvusių transporto priemonėje, pavyko pabėgti.

Tobis Harvardas (Toby Harward), aukšto rango JAV pareigūnas Darfūre, iš Ardamatos plintančius pranešimus ir vaizdus apibūdino kaip „šlykščius“. Įraše socialiniame tinkle „X“, anksčiau vadintame „Twitter“, jis kreipėsi į tuos, kurie turi įgaliojimus apsaugoti civilius gyventojus ir sudaryti sąlygas humanitarinės pagalbos teikimui.[3]