Pasaulinio garso įžymybės pasisakančios kritiškai vakcinacijos klausimu

Suprasti akimirksniu
Holivudas
Nathan DeFiesta/Unsplash nuotrauka

Grįžimas į normalų gyvenimą rudenį gali neįvykti – laukia nauji karantino apribojimai

Nesiliauja apkalbos dėl COVID-19 vakcinų privalomumo, kiekvienam Lietuvos piliečiui iš viso užsakyta po 2 vakcinos dozės, tai sudaro apie 7,2 mln. dozių[1]. Lietuvos statistikos departamento liepos 21 d. duomenimis[2] skelbia pilnai paskiepytų gyventojų skaičių, kuris siekia 42,5%, bent vieną vakcinos dozę yra gavę 46%.

Nepaisant to visuomenė ir toliau gąsdinama apie rudenį artėjantį karantiną, nors dar visai neseniai buvo kalbama, kad kai tik atsiras vakcinos galėsim grįžti į normalų gyvenimą. Taip pat vertinant įvairias aplinkybes galima teigti, kad paskiepytų žmonių skaičius nėra jau toks mažas.

Atšilus orams vakcinavimo tempai stipriai mažėja, per savaitę išpilama šimtai nepanaudotų[3] vakcinų dozių ir greičiausiai tai yra vienas pagrindinių besitęsiančių žmonių bauginimo motyvų. Kuo daugiau nepanaudotų vakcinų, tuo daugiau išmestų pinigų, viskas suprantama, tačiau kai kurie politikai atvirai dega noru užsiimti žmonių segregacija. Tai priverčia sunerimti. Konservatorių partijos narė, europarlamentarė Rasa Juknevičienė be jokios gėdos ir sąžinės graužulio ragina[4] nebendrauti su nepasiskiepijusiais, mat tai tas pats kas sėsti į mašiną šalia girto vairuotojo.

Politikės tekstas yra atviras neapykantos kurstymas, tai akivaizdu. Apie pusė Lietuvos gyventojų lyg šiol nėra gavę nei vienos vakcinos dozės, potencialiai tai pusę rinkimų teisę turinčių žmonių, tai vertėtų prisiminti ateinantiems Seimo rinkimais. Neabejotinai turėsim pasikeitusią politikų retoriką kurie labai noriai norės pabendrauti su kiekvienu rinkėju. Žinoma tai nėra nei pirmas, nei paskutinis europarlamentarės išsišokimas, anaiptol konservatorių partijoje tai būdingas ir bendras reiškinys – skaldyti ir kiršinti visuomenę.

Žmonės kurie kritiškai vertina vakcinas yra blogai išsilavinę „kaimiečiai“

Žiniasklaida ir nuomonės formuotojai bando pateikti, kad vakcinomis abejoti gali tik prastai išsilavinę ir iš provincijos kilę žmonės. Anaiptol jau kuris laikas pastebima priešinga tendencija, tarkim Jungtinėse Amerikos Valstijose, Los Andželo mieste, kai kurių privačių mokyklų vaikų paskiepijimo procentas siekia mažiau[5] nei 20%. Tėvai noriai moka iki 25 000 USD per metus privačioms mokykloms ir nemato jokios problemos neskiepijant savo vaikų.

Tarp holivudo įžymybių taip pat netrūksta griežtesnio žodžio. Jim'as Carrey, daugelio tikrai puikiai žinomas aktorius, komikas dar 2015 metais socialiniame tinkle Twitter pareiškė, kad nepritaria timerosalio (gyvsidabrio) naudojimui vakcinose.

Kaip aktorius ir mini savo įraše, po dešimtmečius trūkusios kovos iš daugelio vakcinų šis konservantas buvo pašalintas, tačiau kai kuriose gripo vakcinose jis vis dar yra naudojamas. Taip pat negailima strėlių Užkrečiamų ligų ir kontrolės centrui (CDC) kuris nesiima rimtai spręsti šios problemos, įvardindamas tai kaip korumpuotą instituciją. Tuo tarpu tai yra pagrindinė JAV valstybinė institucija kuri tvirtina įvairius sprendimus susijusius su vakcinomis visoje šalyje.

Aktorė Jenny McCarthy teigia, kad yra tvirtai įsitikinusi[6], kad dėl didžiulio vaikų su autizmo sindromu skaičiaus yra atsakingos vakcinos ir tam tikri aplinkos veiksniai, kaip pesticidai. Iš pradžių tai buvo nemenkas sukrėtimas, tačiau ji prisipažįsta įlipusi į tinkamą traukinį. Tai suvokti nebuvo paprasta.

Buvusi „The Hills“ žvaigždė Kristin Cavallari 2014 metai „Fox Business“ sakė[7], kad neskiepijo savo sūnaus Camdeno. Aktorė laukiasi dar vienos atžalos, sako neketina skiepyti antrojo, nes bijo vakcinų šalutinio poveikio, ypač autizmo.

Aktorius Rob Schneider mano[8], kad vakcinų efektyvumas vis blogėja, pastebima vis daugiau ir daugiau šalutinių poveikių, didėja ir autizmo skaičiai. Jis taip pat aktyviai pasisako prieš COVID-19 vakcinas, įvardindamas tai eksperimentine genų terapija.

Robertas De Niro dalyvaudamas penkioliktame Tribia filmų festivalyje dalyvavo aktyviuose debatuose[9] diskutuojant apie ryšį tarp skiepų ir autizmo. Aktorius dar 2017 metais kartu su Robert F. Kennedy Jr. pažadėjo bet kam, kuris sugebės pateikti tyrimus dėl vakcinų saugumo sumokėti[10] $100.000. Iki šios dienos neatsirado nei vienas žmogus kuris įvykdytų šį pasiūlymą.

Aktorė Jenna Elfman puikiai prisimenama iš garsios amerikiečių laidos Dharma & Greg, kuomet dar 1999 m. už vaidybą ji buvo apdovanota auksiniu gaubliu. Savo socialinio tinklo „facebook“ paskyroje ji ragino žmonės pasirašyti peticiją prieš privalomą vakcinaciją.

Prie sąrašo galima pridėti amerikiečių dainininką, reperį Kevin'ą Gates'ą, kuris pasakė tinkintis, kad viena pagrindinių priežasčių kodėl jo vaikams taip gerai sekasi mokykloje yra dėl to, nes jie neskiepyti, jis tai pasakė 2016 m. interviu[11] „Rolling Stones“.

Prezidentą D. Trump'ą kuris ne kartą kritiškai išreiškęs savo nuomonę vakcinų klausimu, įskaitant ir raginimą[12] stabdyti vaikų skiepjimą COVID-19 vakcinomis.

Vienas turtingiausių pasaulio žmonių E. Musk'ą, jis stipriai kritikuoja šalių uždarymus (angl. Lockdown), neproporcingas kovos su COVID-19 priemones ir testavimą. Taip pat užsimena[13], kad nežada naudotis ateityje kuriamomis vakcinomis.

Nepasitikėjimas vakcinomis proporcingai didėja kartu su nepasitikėjimu žiniasklaida

Sprendimas tokiai nepatogiai nuomonei nėra dėl intelekto trūkumo, anaiptol vakcinas ir imunologiją studijavę ekspertai pripažįsta[14], kad daugelis vaikų neskiepijančių tėvų yra gerai išsilavinę. Johno Hopkinso universiteto vakcinų saugos instituto direktorius Daniel'is Salmon'as, teigė, kad esami tyrimai rodo keletą bendrų požymių, kuriais pasižymi daugelis neskiepyti savo vaikų nusprendusių tėvų.

  • Geriau išsilavinę.
  • Dažniausiai baltaodžiai turintys didesnes už vidutines pajamas.
  • Turi didesnes šeimas.
  • Linkę taikyti alternatyvią mediciną.

Prie nepasitikėjimo vakcinomis taip pat puikiai prisideda ir masinė medija[15], nors kasmet įvairiais būdais ji yra skatinama edukuoti šalies piliečius apie jų svarbą. COVID-19 kontekste visą tai tik dar labiau išryškėjo, iš ko matomas ir didžiulis žiniasklaidos nepasitikėjimo[16] lygis, bei reitingų kritimas.

Taigi problemai spręsti reikia rauti ją su šaknimis, tai yra pradedant tinkamai informuoti žmones, o ne užsiiminėti produkto reklama. Atsikratyti stereotipų, įžeidinėjimų ir galiausiai nustoti ignoruoti dalį visuomenes pradedant atsakinėti į rūpimus klausimus.