Patalinės blakės Paryžiuje jau tapo rimta problema
Prancūzija, kuri ruošiasi 2024-ųjų metų vasaros olimpinėms žaidynėms, kenčia nuo patalinių blakių invazijos. Žmonės skundžiasi, kad šalies sostinėje situacija darosi nevaldoma – išplitusios viešbučiuose, nuomojamuose namuose ir butuose, jos greitai persikėlė į viešąjį transportą, kino teatrus bei žmonių namus. Žmonės masiškai kreipiasi į gydymo įstaigas sukąsti šių gyvių, o jų atsikratyti, pasirodo, beveik neįmanoma, nes vabzdžiai tapo atsparūs šiuo metu naudojamiems nuodams.
Paryžiaus miestas yra ta vieta, kuri tapo patalinių blakių veisimosi epicentru. Užkrėtimas prasidėjo prieš pat Paryžiaus mados savaitę, kai pasirodė pranešimai apie padažnėjusį vabzdžių pastebėjimą namuose, kino teatruose, traukiniuose ir net ligoninėse.
Paryžius yra labiausiai lankomas miestas pasaulyje, 2022 m. jame apsilankė 44 milijonai turistų. Jam taip pat niekada nebuvo svetimos ir patalinės blakės: 2017–2022 m. daugiau nei vienas iš 10 Prancūzijos namų pranešė apie blakių užkrėtimą.
Prancūzijos sveikatos ir saugos agentūra ANSES praneša, kad „patalinių blakių užkrėtimo padidėjimą pastaraisiais metais pirmiausia lėmė išaugęs kelionių skaičius ir didėjantis patalinių blakių atsparumas insekticidams“. Kitaip tariant, šios konkrečios lovos blakės mutavo ir tapo superbakėmis[1].
Blakės veisiasi net mokyklose
Prancūzijos vyriausybė labai stengiasi suvaldyti nacionalinę paniką dėl blakių, nors viena Paryžiaus mokykla tapo naujausia vieta, kuri oficialiai pripažinta tapusi patalinių blakių rezidencija.
Sveikatos apsaugos, ekonomikos ir transporto ministerijų aukšti pareigūnai penktadienį rinkosi Ministro Pirmininko kabinete, ir bandė suderinti vabzdžių naikinimo strategiją.
Entomologai ir sveikatos ekspertai perspėjo, kad nors blakių populiacija neabejotinai išaugo – ir ne tik Prancūzijoje – daugelis pastarųjų pastebėjimų yra klaidingi, todėl kyla nepagrįstos isterijos pavojus.
Vyriausybę sunerimo tai, kaip blakių istorija dominuoja šalies ir užsienio antraštėse. Ministrai baiminasi, kad bus sugadintas Paryžiaus įvaizdis ir gali nukentėti turizmas, ypač per kitų metų olimpines žaidynes.
Pastarosiomis savaitėmis kenkėjų kontrolės įmonės visoje Prancūzijoje pranešė apie labai padidėjusį iškvietimų iš blakių skaičių. Specialistai sako, kad po vasaros atostogų visada būna pakylėjimas, o kiekvienais metais antplūdis vis didėja.
„Tai vyksta miestuose visur“, – sakė ponas Roux de Bézieux.
Taip pat buvo pranešta apie blakes kino teatruose, traukiniuose, ligoninėse ir mokyklose. Socialinė žiniasklaida labai padidino visuomenės nerimą.
Paskutiniu patikrintu atveju Elisa-Lemonnier licėjaus (vidurinės mokyklos) 12-ajame Paryžiaus rajone mokytojai penktadienį atsisakė dirbti, kai keliose klasėse, biuruose ir persirengimo vietose buvo rasta blakių.
Pasak Prancūzijos žinomo blakių eksperto Jeano-Michelio Berengerio, daugelis kenkėjų kontrolierių turi minimalų išsilavinimą ir nesąžiningai įsikiša net tada, kai žino, kad blakės nėra problema[2].
Prancūzijos sveikatos apsaugos ministras sako, kad problemos nėra
Na, o valdžia, atrodo, visur veikia panašiai – štai Prancūzijos sveikatos apsaugos ministras sako, kad blakės jokios didelės problemos nesudarė, ir kad pats metas sutramdyti kilusią isteriją.
Kalbėdamasi su Prancūzijos radijo stotimi France Inter, ministras Aurelien Rousseau pripažino, kad „kai matai vabalus aplink save, kai tavo namuose yra blakių, tai yra košmaras“, tačiau patikino klausytojus, kad „jų neužpuolė blakės“.
Nacionalinis blakių tyrimo ir kontrolės institutas (INELP) pirmadienį CNN sakė, kad blakių užkrėtimo lygis Prancūzijoje yra blogesnis nei ankstesniais metais, bet išgydomas.
„Blakių Prancūzijoje vis dažniau pasitaiko jau dvejus ar trejus metus, o jų didžiausias skaičius reguliariai būna vasarą. Tačiau šiais metais mes peržengėme visus kitus metus“, – sakė INELP prezidentė Marie Effroy ir pridūrė, kad šuolis prasidėjo rugpjūčio pabaigoje, rugsėjo pradžioje.
Effroy tęsė, kad yra blakių problema, tačiau tuo pat metu vyksta tam tikra paranoja, nes žmonės girdi apie blakes.
Paklaustas apie neseniai praneštus pastebėjimus, Effroy sakė, kad žmonės blakes mato visur, bet pridūrė, kad kartais tai nėra blakės[3].
Paryžius išsigando dėl blakių prieš olimpines žaidynes
Prancūzijos vyriausybė stengiasi suvaldyti visoje šalyje kilusią paniką dėl blakių Paryžiuje likus vos devyniems mėnesiams iki kitos vasaros olimpinių žaidynių.
Kairiųjų įstatymų leidėja Matilda Panot į parlamentą paėmė buteliuką, kuriame, pasak jos, buvo blakės. Ji pasakė, kad blakės okupuoja miestą ir apgailestavo vyriausybę už neveiklumą.
„Ponia ministre pirmininke, šie maži vabzdžiai skleidžia neviltį mūsų šalyje. Ar mums reikia palaukti, kol Matignon (ministro pirmininko biuras) užkrės, prieš imdamiesi veiksmų“, – klausė Matilda Panot.
Transporto ministras tikino, kad apmokyti šunys patikrino Prancūzijos traukinius ir Paryžiaus metro, ir, esą, blakių nerado.
Blakės tapo atsparios insekticidams
Entomologas Jeanas-Michelis Berengeris laikraščiui Le Monde sakė, kad prieš kelis dešimtmečius blakės buvo kontroliuojamos pigiais ir stipriais insekticidais. Vėliau buvo nustatyta, kad tie insekticidai, įskaitant DDT, yra pavojingi žmonių sveikatai ir buvo uždrausti.
Pasak mokslininkų, blakės sėkmingai išvystė atsparumą kitiems, švelnesniems insekticidams.
Paskutinis blakių skaičiaus padidėjimas Paryžiuje iš dalies susijęs su turizmo atgimimu po pasaulinės COVID-19 pandemijos. Blakės dažnai nešiojamos drabužiuose ir bagaže[4].