Parlamentaras A. Skardžius pasiklydo partijose

Lietuva, NuomonėsG. B.
Suprasti akimirksniu
A. Skardžius
A. Skardžius pasiklydo partijose. Markuso Winklerio/Unsplash nuotrauka

Per dieną galima pakeisti net kelias partijas

Tai, kad Lietuvoje plačiai paplitęs vadinamasis politinis turizmas, yra vieša paslaptis. Tokios praktikos pavyzdžių, kai dėl asmeninių išskaičiavimų bei sumetimų mūsų tautos išrinktieji keičia partijas vieną po kitos, netrūksta kiekvienos Seimo kadencijos metu, ne išimtis – ir ši.

Vakar Lietuvos politinę padangę apskriejo žinia, kad iš Darbo partijos frakcijos traukiasi parlamentaras Artūras Skardžius.

Tačiau Seimo nario mandato atsisakyti jis tikrai nesirengė, veikiau priešingai – sumanė, kad savo darbus parlamente tęsti jam geriau pavyks Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijoje.

„Šiandien gavome protokolo išrašą ir norime informuoti, kad Artūras Skardžius įstojo į Socialdemokratų partiją, Kupiškio skyrių, ir mūsų frakciją papildys A. Skardžius“, – dar vakar patvirtino socialdemokratų seniūnė Seime Orinta Leiputė.

Vis gi, į dienos šviesą greitai iškilo informacija, jog tikrai ne visi frakcijos Seime nariai apsidžiaugė tokiu staigiu A. Skardžiaus susidomėjimu jų partija[1].

LSDP narė Dovilė Šakalienė neslėpė, jog neigiamai vertina A. Skardžiaus politines keliones, tačiau pareiškė, kad politikui prisijungus prie LSDP Kupiškio skyriaus, socialdemokratų frakcija Seime tiesiog negali jo nepriimti į savo gretas.

Socialdemokratų partijos narys, ką tik svarbią pergalę Vilniaus rajono mero rinkimuose atšventęs Robertas Duchnevičius taip pat kritiškai įvertino A. Skardžiaus atėjimą į partiją ir paragino šį klausimą svarstyti LSDP valdymo organuose.

Tuo tarpu partijos vicepirmininkas, Jonavos miesto meras Mindaugas Sinkevičius net spėliojo, ar ši žinia nėra ankstyvas balandžio 1-osios pokštas ir paragino A. Skardžiaus klausimu pasisakyti partijos etikos komisijos atstovus[2].

Dėl tokios partijos narių pozicijos stebėtis nederėtų: juk galima numanyti, kad puikiai savivaldos rinkimuose pasirodžiusius socialdemokratus A. Skardžius pasirinko ne dėl staiga pakitusių savo politinių vertybių, tačiau galimai dėl naudos sau.

Tai pastebi ir visuomenė bei politikos ekspertai, pabrėžiantys A. Skardžiaus pomėgį „paturistauti“ po šalies partijas. Tačiau dabar, regis, pats politikas atsidūrė sudėtingoje situacijoje.

Dėl kilusios įtampos jis nusprendė pasitraukti iš „socdemų“ gretų, tačiau Darbo partijos durys jam taip pat užsivėrė.

Jungtis prie LSDP A. Skardžius neva buvo kviečiamas

Ketvirtadienį iš Darbo partijos frakcijos pasitraukęs ir socialdemokratų partijos frakcijos nariu tapęs A. Skardžius, dar tos pačios dienos vakarą jau paskelbė, kad visgi suklydo ir pareiškė besitraukiantis ir iš šios partijos gretų.

Tokį savo sprendimą jis grindė kilusia sumaištimi ir įtampa socialdemokratų gretose, kai ne visi partijos nariai palankiai sutiko naują kolegą.

„Įvertinęs kilusią sumaištį partijoje, priėmiau sprendimą trauktis iš Lietuvos socialdemokratų partijos ir jos frakcijos Seime. Sugrįžti į Lietuvos socialdemokratų partiją, manau, buvo klaida. Partija per pastaruosius metus neatpažįstamai pasikeitė. Ne veltui sakoma, kad į tą pačią upę du kartus neįbrisi. Dėkoju visiems bičiuliams, su kuriais ne vienus metus teko dirbti ir kurie pakvietė mane sugrįžti į partiją bei frakciją, kartu nuoširdžiai palaikė šį mano žingsnį. Linkiu Socialdemokratų partijai kuo geriausios kloties“, – teigia A. Skardžius[3].

Politikas jau anksčiau yra buvęs LSDP nariu, tačiau partiją paliko dar praėjusią kadenciją, kai dalis socialdemokratų pasipriešino vadovybės sprendimui palikti valdančiąją koaliciją ir atskilę įkūrė „socialdarbiečių“ partiją, kuri vėliau tapo Lietuvos regionų partija.

Penktadienį pats A. Skardžius žiniasklaidai plačiau pakomentavo, kodėl gi taip staiga nusprendė pakeisti partiją. Politikas pirmiausia priminė, kad Darbo partijos nariu nebuvo, tik dirbo šios partijos frakcijoje Seime.

Jis taip pat atskleidė, kad į LSDP Kupiškio rajono skyrių įstojo šią savaitę ir net turėjo planų dalyvauti Seimo rinkimuose būtent šioje vienmandatėje apygardoje[4].
A. Skardžiaus teigimu, prisijungti prie „socdemų“ Kupiškio rajono skyriaus nuspręsta neatsitiktinai, neva, jis sulaukė tokio kvietimo. Tiesa, neatskleidė, kas iš partijos vadovybės galėjo pateikti jam tokį pasiūlymą.

Į Darbo partiją sugrįžti nebegalės

Dabar iš LSDP ir Darbo partijos frakcijų Seime pasitraukęs A. Skardžius teigia, kad toliau tęsti darbą šalies parlamente rengiasi Mišrioje Seimo narių grupėje ir patikino, kad šiuo metu neketina jungtis į kokią nors kitą frakciją.

O A. Skardžiaus sugrįžimui į Darbo partijos frakciją duris jau anksčiau užvėrė pats Darbo partijos pirmininkas Andrius Mazuronis, pareiškęs, kad partija „nėra alaus baras Kuršėnuose, į kurį kas nori ir kada nori gali įeiti, išeiti“[5].

„Mūsų partija yra žmonių susibūrimas, turinčių pakankamai nemažą savigarbą. Labai jautriai žiūrime į tokius dalykus, todėl galimybės ponui Skardžiui sugrįžti nematau arba vertinu ją lygią nuliui“, – teigia A. Mazuronis.

Darbo partijos pirmininkas patikino, kad tiksliai nežino, kodėl A. Skardžius sumanė perbėgti į LSDP, tačiau numano, kad tam įtakos galėjo turėti prasti Darbo partijos savivaldos rinkimų rezultatai.

„Gal nebuvo labai įkvėptas savivaldos rezultatų. Arba priešingai – labai įkvėptas socialdemokratų savivaldos rezultatų. Nežinau, kodėl“, – teigia A. Mazuronis.

Partijos
Partijų keitimas nėra itin retas reiškinys. Jono Tysono/Unsplash nuotrauka

A. Skardžius yra dalyvavęs beveik visų Lietuvos partijų veiklose

Po paskutiniojo parlamentaro A. Skardžiaus „turistavimo“ po Seimo frakcijas į dienos šviesą iškilo ir daugiau įdomios informacijos apie jo pomėgį keisti partijas.

Atidžiausieji pastebėjo, kad politiką į kitą partiją „vėjas nunešė“ ne tik būtent po to, kai LSDP ypač sėkmingai pasirodė savivaldos rinkimuose bei šiuo metu lyderiauja partijų reitinguose. Atkreiptas dėmesys ir į tai, kad A. Skardžiui partijų keitimas yra visiškai įprastas reiškinys.

Kaip pažymi visuomenės veikėjas Gintaras Furmanavičius, savo partinės tapatybės A. Skardžius neranda jau keletą dešimtmečių.

Įrašai
G. Furmanavičiaus feisbuko įrašas. Ekrano nuotrauka 2023-03-24
„Štai jo kelionių žemėlapis: 1998 m. Naujoji sąjunga, 2011 m. LSDP, 2017 m. LSDDP, 2020 m. Darbo partija“, – pabrėžia G. Furmanavičius[6].
Įrašai
G. Furmanavičiaus feisbuko įrašas. Ekrano nuotrauka 2023-03-24

Rekordas – net 10 pakeistų partijų

Tiesa, iki partijų keitimo rekordo sumušimo A. Skardžiui dar teks gerokai paplušėti. Lietuvos politikos padangėje yra ir jį pranokstančių. Štai Šiaulių politinis veikėjas Stasys Grigaliūnas yra laikomas daugiausiai partijų pakeitusiu politiku.

Dar 1974 m. S. Grigaliūnas tapo Tarybų Sąjungos komunistų partijos (TSKP) nariu. 1989 m. jis jau prisijungė prie Lietuvos komunistų partijos (LKP). 1990 m. politikas tapo Lietuvos demokratinės darbo partijos nariu (LDDP). 1993 m. S. Grigaliūnas prisijungė prie Ūkio partijos, o 1998 m. – prie Naujosios sąjungos[7].

Šio amžiaus pradžioje, 2000-aisiais jis tapo Nuosaikiųjų konservatorių sąjungos nariu. Po kelių metų, 2003-iais, S. Grigaliūnas jau buvo LSDP Šiaulių skyriaus nariu ir grupės pirmininku.

2004 m. jis prisijungė prie Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungos, 2005 m. – prie Darbo partijos, 2006 m. – prie Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos.