Europoje – nerimas dėl augančios JAV įtakos
Prancūzijos finansų ministras Bruno Le Maire’as pirmadienį pareiškė, kad Europa neturėtų tapti Amerikos „dominavimo” sfera. Tokius komentarus ministras išsakė atsižvelgdamas į tai, kad Senasis žemynas tampa vis labiau priklausomas nuo JAV suskystintų gamtinių dujų (SGD).
„Neturime leisti, kad konfliktas Ukrainoje lemtų Amerikos ekonominį dominavimą ir Europos susilpnėjimą“, – sakė B. Le Maire’as Prancūzijos įstatymų leidėjams per parlamentinius debatus dėl Prancūzijos biudžeto įstatymo.
Prancūzijos finansų ministras B. Le Maire’as taip pat paragino Jungtines Valstijas tiekti Prancūzijai pigesnes suskystintas gamtines dujas, nes Europoje dėl karo Ukrainoje tik dabar įsisiautėja energetikos krizė, kuri galimai truks ne vienerius metus.
Dėl to pasisakė ne tik prancūzų, bet ir vokiečių politikai, kurie yra susirūpinę, jog po Rusijos įsiveržimo į Ukrainą didžiosios žemyno ekonomikos tapo labai priklausomos nuo JAV.
Sunkmetis Europai – proga pralobti Amerikai
Europą ištikus energetikos krizei, žemynas atsigręžė į JAV. Būtent šios šalies SGD eksportas į Europą 2021–2022 m. padidėjo nuo 28 % iki 45 %.
Nors šiuo metu daugelis Europos valstybių konkuruoja dėl galimybės gauti suskystintų gamtinių dujų, kurių vienos iš pagrindinių tiekėjų pasaulyje yra Jungtinės Valstijos, šias dujas importuoti yra daug brangiau nei dujas, kurios anksčiau buvo tiekiamos vamzdynais tarp Rusijos ir Europos.
Tai pastebi ir Europos politikai, nepatenkinti, jog dėl netikėtos Europos priklausomybės nuo JAV, pastarosios įtaka žemyne ėmė sparčiai augti. Be to, iš Europos krizės JAV tikisi ir pasipelnyti. Prancūzijos ekonomikos ministras priekaištavo Jungtinėms Valstijoms, kad jos parduoda savo suskystintas gamtines dujas Europai net keturis kartus brangiau nei Amerikos tiekėjams.
Ekonomikos ministras B. Le Maire’as pirmadienį pareiškė, kad baiminasi, jog Europos sąskaita sustiprės Jungtinių Valstijų ekonominė galia.
„Negalima leisti, kad konfliktas Ukrainoje lemtų Amerikos ekonominį dominavimą ir Europos susilpnėjimą“, – Nacionalinėje Asamblėjoje kalbėjo ekonomikos ministras, pabrėždamas, kad reikia rasti labiau subalansuotus ekonominius santykius energetikos srityje tarp Amerikos ir Europos žemyno.
Kadangi Europos Sąjunga (ES) nebeimportuoja dujų iš Rusijos, per kelis mėnesius ji tapo priklausoma nuo amerikietiškų suskystintų gamtinių dujų (SGD). Tarptautinės SGD importuotojų grupės (GIIGNL) duomenimis, vien per pirmąjį 2022 m. pusmetį SGD eksportas iš už Atlanto į Senąjį žemyną jau pasiekė 27 mln. tonų, t. y. daugiau nei 21 mln. tonų, išsiųstų per visus 2021 m. Per tą patį laikotarpį 70 proc. Amerikos SGD eksporto buvo skirta Europai, palyginti tik su trečdaliu pernai.
Problema, pasak B. Lee Maire’aso yra ta, kad Europa mano, jog kai kurie SGD tiekėjai naudojasi padėtimi ir taiko pernelyg dideles kainas.
„Negalime sutikti su tuo, kad mūsų Amerikos partnerė parduoda savo SGD keturis kartus brangiau nei savo gamintojams. Mes draugiškai pasakysime savo draugams amerikiečiams, draugams norvegams: „Jūs esate puikūs, aprūpinate mus energija, dujomis, bet yra kažkas, kas negali veikti labai ilgai, tai yra, kad mes negalime mokėti už dujas keturis kartus brangiau nei jūs parduodate jas savo pramonei.“
O tokia situacija piktinasi ne tik prancūzai. Praėjusią savaitę Vokietijos ekonomikos ministras Robertas Habeckas taip pat kritikavo kainas, kurių reikalauja Vokietijai „draugiškos“ šalys, siūlydamos Europai tiekti dujas kaip kompensaciją už nutrauktą Rusijos tiekimą:
„Tai kelia problemų“, – sakė ministras, kuris paragino Europos Komisiją „pasikalbėti“ su šiomis šalimis.
Norėtų sutelkti rinkos galią ir sinchronizuoti pirkimą
Pasak ministro R. Habecko, ES turėtų sutelkti savo rinkos galią ir organizuoti protingą ir sinchronizuotą pirkimą, kad atskiros ES šalys nepermokėtų viena kitai ir nepadidintų kainų pasaulinėje rinkoje.
Kalbėdamas apie JAV, R. Habeckas sakė, kad pakilus naftos kainoms Jungtinės Valstijos atsigręžė į Europą. Tuomet Europoje buvo išnaudotos nacionalinės naftos atsargos. Toks solidarumas dabar turėtų padėti sumažinti dujų kainas.
R. Habeckas taip pat pabrėžė, kad Europos rinkos galia yra milžiniška, ją tiesiog reikia išnaudoti.
Kadangi šiuo metu dėl karo Ukrainoje Rusijos dujų tiekimas į Europą yra beveik nulinis, ES šalys yra priverstos pirkti brangias alternatyvias prekes kitur. Šiuo metu, būtent JAV ir Norvegija gauna precedento neturintį pelną, o dėl to ES šalys vis garsiau skundžiasi ir ruošiasi į situaciją įtraukti ES institucijas, kad šios susitartų dėl geresnio sandorio.
Kai kurios ES šalys, pavyzdžiui, Lenkija, jau seniau prašė derėtis su Norvegija dėl kainų sumažinimo.
Krizė gali tęsis ilgai, o JAV dėl to gali ir laimėti, ir pralošti
Kai kurie ekspertai pabrėžia, kad JAV, šiuo metu tarsi „gelbėdama“ Europą dėl čia siaučiančios energetikos krizės, pagalbos ranką jai galėtų pasiūlyti ir kitose srityse. Pavyzdžiui, jei JAV SGD gamintojai iš dalies kompensuoja rusiškų dujų trūkumą, JAV ūkininkai galėtų kompensuoti ir Ukrainos kviečių trūkumą.
Tačiau ekspertai beveik vieningai sutaria, kad net ir be papildomo įsitraukimo kitose krizinėse srityse, artimiausiais mėnesiais Amerikos ekonominė galia dar labiau sustiprės.
Be to, dabar jau aišku, kad ir energetikos krizė Europoje nesibaigs taip greitai. Kai kurie analitikai spekuliuoja, kad krizė gali tęstis iki 2023 m. pabaigos, o šią datą pakeisti dar gali neprognozuojami karo veiksmai.
„Tai nėra vienos žiemos istorija“, – sakė pramonės konsultantės vyriausioji naftos analitikė Amrita Sen.
Tačiau jeigu manoma, kad JAV gali norėti pasinaudoti Rusijos ir Ukrainos konfliktu, kad išplėstų savo įtakos sferas Europoje, situacija gali pakrypti ir kita linkme.
Jau dabar pastebimas Europos šalių nepasitenkinimas sparčiai augančiomis SGD iš JAV kainomis rodo, kad JAV interesai prieštarauja daugelio kitų pasaulio šalių interesams.
Akivaizdu, kad JAV lobsta kitų šalių interesų sąskaita, tačiau iš tikrųjų tai atspindi JAV hegemonijos nuosmukį ir primena, kad dabar jau nebe tie laikai, kai JAV viską kontroliuoja be jokio pasipriešinimo.