E. Muskas planuoja „Twitter“ ateitį kovodamas su „Apple“ ir „Google“ programėlių draudimo politika
Socialinės platformos „Twitter“ vadovas Elonas Muskas neatmeta galimybės net pradėti gaminti alternatyvius išmaniuosius telefonus, jei jo valdoma socialinė platforma būtų pašalinta iš programėlių šaltinių puslapių „Apple App Store“ ir „Google Play“[1].
Tačiau panašu, kad bent jau ko kas to neprireiks ir E. Muskui nebus būtinybės imtis dar ir telefonų gamybos. Trečiadienį jis susitiko su „Apple“ vadovu Timu Cooku ir priėjo susitarimo. Tad nesusipratimas suvaldytas. „Apple“ ramina, kad pavojaus „Twitter“ platformai nėra. Tačiau jei konfliktas tęstųsi arba kiltų su kitomis kompanijomis, E. Muskas pasiruošęs imtis priemonių.
E. Muskas pakomentavo alternatyviojo telefono idėją atsakydamas komentatorei Liz Wheeler „Twitter“ platformoje, kur ji klausė, kas nutiktų, jei programėlių platinimo kanalai pašalintų „Twitter“ iš savo programėlių parduotuvių[2].
„Tikrai tikiuosi, kad taip nenutiks. Bet taip, jei nebus kito pasirinkimo, pagaminsiu alternatyvų telefoną“, – sakė E. Muskas.
Buvęs „Twitter“ pasitikėjimo ir saugumo vadovas Yoelis Rothas neseniai teigė, kad socialinės žiniasklaidos milžinė rizikuoja būti pašalinta iš „Apple“ ir „Google“ programėlių parduotuvių, jei nesilaikys reikalingų gairių[3].
Tokių taisyklių nesilaikymas sukeltų katastrofą, dėl kurios „Twitter“ gali būti pašalinta iš aplikacijų parduotuvių ir milijardams potencialių naudotojų taptų sunkiau naudotis platformos paslaugomis. Tai suteikia didžiulę galią technologijų milžinėms kompanijoms, nes jos lemia tai, ko imsis E. Muskas ir kokie sprendimai gali būti priimti dėl „Twitter“ ateities.
Y. Rothas teigė, kad jau jam išeinant iš bendrovės prasidėjo skambučiai iš programėlių peržiūros komandų, tad įvertinimo procesas jau gali būti pradėtas.
Iškeliami saugumo „Twitter“ platformoje klausimai
E. Musko komentarai apie neatmestiną telefonų gamybos galimybę pasirodė po to, kai Philas Schilleris, „Apple“ bendrovės darbuotojas, atsakingas už vadovavimą programėlių parduotuvei, ištrynė savo paskyrą „Twitter“ platformoje.
Ne vienas vartotojas, pasišalinęs iš „Twitter“ platformos kai E. Muskas perėmė jos valdymą, teigia, kad socialinės žiniasklaidos tinklas tampa pavojingu.
Kibernetinio saugumo atstovai ragina tokius technologijų milžinus kaip „Apple“ ir „Google“ imtis priemonių ar net svarstyti idėją išbraukti programėlę iš savo programėlių platinimo sąrašų.
Tai, ką daro E. Muskas, yra egzistenciškai pavojinga įvairioms marginalizuotoms bendruomenėms. Tai tarsi atverti pragaro vartus, kalbant apie tai, kokį chaosą tai sukels. Žmonės, kurie užsiėmė tiesioginiu tiksliniu priekabiavimu, gali grįžti ir užsiimti piktomis patyčiomis, raginimais smurtauti, neapykantos kurstymu.
E. Muskas savo ruožtu ne kartą pabrėžė, kad „Twitter“ netoleruos neapykantos kalbos ar pranešimų, kuriais kurstomas smurtas. Tačiau jo veiksmai platformoje ir naujos taisyklės, amnestija visiems blokuotiems nariams socialiniame tinkle kelia grėsmę tiems, kurie buvo tiesiogiai paliesti įvykių, dėl kurių tokie žmonės ir susilaukė pašalinimo iš „Twitter“ platformos.
Nuo tada, kai įsigijo socialinės žiniasklaidos platformą „Twitter“, E. Muskas be perstojo įsivelia į ginčus.
Vienas naujausių prieštaringų jo žingsnių buvo apklausa, kurioje platformos naudotojų buvo klausiama, ar būtų gerai pasiūlyti šią visuotinę amnestiją sustabdytoms paskyroms. Apklausa baigėsi vartotojų sprendimu, kad amnestija turėtų būti suteikta. Pasak technologijų milijardieriaus, tai prasidės jau šią savaitę.
Problemos su „Apple“ kompanija kaip „Twitter“ rėmėjais
E. Muskas viešai užsipuolė „Apple“ po to, kai bendrovė sumažino reklamą „Twitter“ platformoje. Jis kritikuoja įvairias bendrovės taisykles ir svarsto, ko teks imtis jei ši cenzūra žengs toliau.
Daugelis kitų reklamuotojų taip pat pasitraukė iš platformos, nes „Twitter“ bendrovėje buvo atleista daug darbuotojų ir pakeista jos turinio moderavimo politika, kuri kelia vis daugiau klausimų su kiekvienu nauju E. Musko žingsniu.
Viešai supykdyti vieną iš didžiausių reklamuotojų, kai daugelis kitų pabėgo, nėra gera verslo strategija. Tačiau E. Muskas ir nėra visiškai pagal vadovėlį dirbantis magnatas. Turtingiausias pasaulio žmogus pirmadienį pradėjo antrąjį savo „Twitter“ valdymo mėnesį, platformoje rašydamas įvairius skundus dėl „Apple“.
Bendrovė socialinio tinklo reklamai kasmet išleisdavo daugiau nei 100 milijonų JAV dolerių. O jiems sumažinus šią sumą, E. Muskas ėmė kritikuoti juos vis aršiau klausdamas, ar žodžio laisvė Amerikoje jiems nieko nereiškia. Jis net teigė, kad bendrovė jau grasino dėl pašalinimo iš „App Store“, bet nenurodė priežasties.
Jis taip pat užsipuolė prieštaringai vertinamą kompanijos praktiką, pagal kurią programėlių parduotuvės savininkai gauna 30 % pajamų iš programėlių parduotuvės. Spėjama, kad E. Muskas net vilkina mokamo patvirtinimo programą platformoje būtent dėl to[4].
Antradienį E. Muskas grįžo prie šios temos ir „Twitter“ parašė, kad „Apple App Store“ ir „Google Play“ per savo programėlių parduotuves veiksmingai kontroliuoja prieigą prie didžiosios interneto dalies. Dėl to vis labiau kyla klausimas ar jo komentarai ir pokyčiai „Twitter“ nesukels šios blokavimo reakcijos ir kaip realu yra sulaukti alternatyvaus telefono iš E. Musko rankų.
Šalių susitikimas išsprendė nesutarimus
„Twitter“ valdytojas susitiko su „Apple“ vadovu ir po ekskursijos būstinėje gavo reikalingų žinių apie kompanijos planus socialiniam tinklui. Kaip pats milijardierius teigė, nesusipratimas išspręstas ir kol kas nėra jokios grėsmės jo programėlės ateičiai[5].
Pasak jo, „Apple“ nesvarsto jokių planų atsisakyti socialinės platformos iš aplikacijų parduotuvės, tad telefono gamyba ir kiti drastiški žingsniai iš E. Musko nėra reikalingi.
Anksčiau pats E. Muskas bandė kreiptis į T. Cooką socialiniuose tinkluose, kai puolė „Apple“ dėl įvairių priežasčių. Jo atsakymo viešoje erdvėje nesulaukė. Tačiau po šio apsilankymo bendrovės būstinėje ir labai laukto pokalbio, vyrai priėjo kompromiso ir paskelbė paliaubas.
Lietuvoje – naujų telefono numerių krizė
Tuo tarpu Lietuvoje sprendžiamos visai kitokios problemos nei tos, dėl kurių suka galvą E Muskas. Čia susiduriame su keista problema – galime pritrūkti išmaniesiems įrenginiams reikalingų telefono numerių.
Kyla klausimų, ar mobiliojo ryšio operatoriai panaudoja numerius dar kartą, ar nurašo juos ir kuria naujas kombinacijas, kai žmogus miršta ar atsisako lietuviško operatoriaus paslaugų ar persikelia į užsienį. Be to, kartais žmonės tiesiog nustoja naudoti telefono numerį turėdami kelis skirtingus numerius iš įvairių operatorių.
Mobiliojo ryšio operatoriai gali susidurti su tokia problema, kai išmanieji įrenginiai pradeda populiarėti, o jie naudoja tokius individualius numerius. Kad tai tampa gana nemaža problema, sako ir „Telia“ mobilaus ir fiksuoto ryšio verslo vadovė Eglė Sonata Padagaitė[6].
Prie spartaus numerių išteklių mažėjimo taip pat prisideda ir Lietuvoje iki šiol gajus supratimas, kad išankstinio mokėjimo numeriai nėra vertingi, o jų skaičius – beribis. Tai lemia, jog mobiliojo ryšio numerių skaičius daugiau kaip tris kartus viršija Lietuvos gyventojų skaičių.
Tačiau deficitas, kaip tikina atsakingos institucijos, nėra reali problema šiandien. Atsiranda daugiau mobiliojo ryšio numerių variacijų ir be tradicinės sekos su 7 unikaliais skaičiais. Jau yra ir 12 skaitmenų numeriai. Tiesa, tokiais numeriais gali naudotis tik daiktų interneto įrenginiai.
Įsigijant naują SIM kortelę ir numerį, institucijos ir ekspertai pataria atrkeipti dėmesį į numerio galiojimo laiką. Tai nėra amžinas numeris, priskirtas jums. Neamžini ypač yra tie nebenaudojami numeriai. Šios kombinacijos yra perleidžiamos kitiems vartotojams.
SIM kortelės, kurios susietos su išankstiniais mokėjimais, nėra vienkartinės ir jos eikvoja lietuviškus telefonų numerius daug labiau. Todėl jos turi galiojimo laiką.
Jei numerio sąskaita nebepildoma, gali tapti nebegaliojančia po kelių mėnesiu arba per vienerius metus gali nustoti veikti, nes numeris būna perleistas kitam abonentui. Tai nevyksta iš karto, bet numerių kaita yra gana sparti.
Taigi katastrofos su trūkstamais mobiliojo ryšio numeriais dar nepasiekėme, bet tai yra visai realu.