Palangos apžvalgos ratas siejamas su konservatorių korupcine schema

Lietuva, NuomonėsG. B.
Suprasti akimirksniu
Apžvalgos ratas
Palangos apžvalgos ratas siejamas su korupcine konservatorių schema. ELTA nuotrauka

Konservatorių verslas Palangoje – galimas viešųjų ir privačių interesų konfliktas

Šalies viešojoje erdvėje šią savaitę pasirodė žinia, jog seimo narys Mindaugas Skritulskas ir Palangos meras Šarūnas Vaitkus dalyvavo kuriant kurorto apžvalgos ratą valdančios bendrovės „Rota fortuna“ verslą.

Žiniasklaidos duomenimis, 2021 m., kartu su įmonės akcininkais į užsienį ieškoti Palangai tiksiančio rato kartu vyko ir konservatorius M. Skritulskas. Dėl vienos iš šių kelionių jis net praleido seimo posėdį.
Tačiau Palangos meras Š. Vaitkus ir M. Skritulskas nedeklaravo savo ryšių su Palangoje apžvalgos ratą valdančia bendrove „Rota fortuna“.

Negana to, vienos iš „Rota fortuna“ akcininkių yra jų žmonos. Skelbiama, kad Vilmai Vaitkuvienei ir Ramunei Skritulskienei priklauso po 25 proc. įmonės akcijų.

Remiantis Lietuvoje galiojančiais įstatymais, valstybės politikai yra vieni tų asmenų, kurie privalo teikti metines gyventojo ar šeimos turto deklaracijas bei deklaruoti privačius interesus. Turtą deklaruoti turi ir šių asmenų sutuoktiniai, tačiau šiuo atveju deklaracijos nėra.

Be to, viešai prieinami duomenys rodo, kad bendrovės „Rota fortuna“ pardavimų pajamos praėjusiais metais siekė daugiau kaip 1,4 mln. eurų, pelno įmonė negeneravo ir esą patyrė virš 90 tūkst. eurų nuostolių[1].

Š. Vaitkus
Palangos meras Š. Vaitkus. ELTA nuotrauka

Apžvalgos rato verslui suteikiamos specialios privilegijos?

Palangos apžvalgos ratą valdo įmonė „Rota fortuna“. Ji buvo įregistruota 2022 m. vasarį. Apžvalgos ratas oficialiai atidarytas buvo tų pačių metų pavasarį, gegužės mėnesį.

„Rota fortuna“ akcininkų tarpe yra Palangos mero ir minimo seimo nario žmonos. Pats meras Š. Vaitkus ir parlamentaras M. Skritulskas yra Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) nariai.

Palangos partijos skyriui priklauso ir „Rotos fortunos“ vienas iš akcininkų bei direktorius Dainius Drungilas. Apžvalgos ratas ir yra pastatytas D. Drungilo išsinuomotame žemės sklype.
Įdomu tai, kad Palangos savivaldybė suteikė „Rota fortuna“ išskirtinį, net 9-erių metų veiklos leidimą, nors keliais mėnesiais anksčiau, kitam verslininkui leidimas suteiktas nebuvo, prisidengiant „vizualine tarša“.

Tačiau vos po penkių mėnesių pačioje Palangos širdyje – J. Basanavičiaus gatvėje – buvo pastatytas jau „Rota fortuna“ apžvalgos ratas.

O klaustukų šioje istorijoje yra ir daugiau. Skelbiama, kad dar 2021 m. seimo narys M. Skritulskas su partneriais vyko į užsienį, kur apžiūrinėjo skirtingų gamintojų apžvalgos ratus.

2021 m. birželio 8 d. taip pat vyko viena iš tokių kelionių, kurioje dalyvavo ir parlamentaras M. Skritulskas. Tą pačią dieną vyko ir seimo posėdis, kurį politikas praleido.

Kaip tik tą dieną seime metinį pranešimą skaitė šalies prezidentas Gitanas Nausėda, o M. Skritulskas posėdyje nepasirodė apie tai net neinformavęs seimo valdybos, vėliau jis nepateikė dokumentų seimo Etikos ir procedūrų komisijai.

Kol prezidentas skaitė metinį pranešimą seime, konservatorius Nyderlanduose, Amsterdame apžiūrinėjo apžvalgos ratą. Vėliau būtent šis ratas ir buvo įsigytas, buvo pasirašyta sutartis dėl pirkimo.
M. Skritulskas
Seimo narys, konservatorius Mindaugas Skritulskas. ELTA nuotrauka

Ilgamečiai draugai kartu pasinėrė į verslą, tačiau interesų konflikto nemato

Seimo narys M. Skritulskas yra teigęs, kad su Palangos meru draugais yra apie 25-erius metus, tačiau apie verslo saitus jis kalba nenoriai, pažymi, kad tik jų žmonos užsiima bendra verslo veikla.

Pasirodžius informacijai apie „Rota fortuna“ veiklą, M. Skritulskas tikino, kad deklaruoti sąsajų su įmone, kurios viena iš akcininkių yra jo žmona, neplanuoja.

„Gyventojų pajamų deklaracijoje, nepaisant to, kad pagal įstatymą nepriklauso, yra deklaruota. Tą esu deklaravęs prieš keletą metų. O privačių interesų deklaracijoje esu nurodęs darbo santykius žmonos. Tai tą esu padaręs prieš pora savaičių berods. Įstatyme yra labai aiškiai pasakyta, kad deklaruoti reikia tuomet, jeigu yra regimybė, kad mano priimami sprendimai gali turėti įtakos tiems ryšiams. Tai tokios regimybės nebuvo, nėra ir ateityje neplanuoju, kad galėtų atsirasti“, – teigė politikas[2].

Š. Vaitkus anksčiau taip pat nenoriai kalbėjo apie savo ryšius su įmone „Rota fortuna“, bet viešojoje erdvėje ėmus apie tai kalbėti, jis deklaraciją vis tik užpildė. Savo ruožtu M. Skritulskas pažymėjo, jog ir dabar neketina to daryti.

„Neplanuoju, kadangi nėra priežasties, nes mano priimami sprendimai niekaip negali būti susiję ar įtakoti šitos bendrovės veiklos“, – pažymėjo seimo narys.

Dėl konservatorių verslo Palangoje LSDP reikalauja atsakingų institucijų tyrimo

Reaguojant į šią žinią apie galimai viešus ir privačius interesus pažeidžiantį konservatorių verslą Palangoje, Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) nariai ketvirtadienį kreipėsi į Seimo Antikorupcijos bei Etikos ir procedūrų komisijas.

Šiame kreipimesi teigiama, kad įtarimų sukėlė Palangos mero, konservatoriaus Š. Vaitkaus ir seimo nario konservatoriaus M. Skritulsko veiksmai.

Teigiama, kad jų veiksmai, kuriant Palangos apžvalgos ratą valdančios bendrovės „Rota fortuna“ verslą, galimai turi korupcijos požymių, tad šią situaciją siekiama ištirti išsamiau.
LSDP skelbia, jog neatmeta galimybės kreiptis ir į Generalinę prokuratūrą. Teigiama, kad prokuratūra galėtų imtis viešojo intereso gynimo procedūros dėl galimo piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi valdant bendrovę.

Kaip teigia seimo LSDP frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė, iš viešojoje erdvėje skelbiamos informacijos galima spręsti, kad parlamentaras M. Skritulskas seimo posėdžių metu vyko į užsienį, kur buvo derinami verslo sandoriai dėl Palangos „Velnio rato“.

LSDP frakcijos seniūnės teigimu, seimo nario pareigos nesuderinamos su darbu verslo, komercijos bei kitose privačiose įstaigose ar įmonėse, todėl yra būtina ištirti, ar M. Skritulskas pažeidė šią seimo statuto nuostatą.

R. Budbergytė pridūrė ir tai, kad jei šeimos nariai gauna pajamas iš verslo, kurį proteguoja seimo narys, tai galimas viešųjų ir privačių interesų konfliktas.