Pajamų mokesčio deklaravimas už 2022 metus prasidėjo: ką reikia žinoti?

Suprasti akimirksniu
Mokesčių ir pajamų deklaravimas
Deklaruojant pajamas žmonėms kyla įvairių klausimų. Pixabay/ Pexels nuotrauka

Pajamų deklaravimas 2023: vieniems atneša papildomas pajamas, o kitiems tenka susimokėti

Kai pradeda dažniau rodytis saulė, šyla oras ir dienos ilgėja, ateina ir kitoks, kai kuriems žmonėms ir kiek daugiau streso keliantis laikas, kai privalu deklaruoti praėjusių metų pajamas. Pajamų deklaravimas gali būti gan sudėtingas užsiimantiems individualia veikla ir tiems, kurie dirba su verslo liudijimais, nes reikia rinkti sąskaitas, išrašus ir viską atidžiai tikrinti sistemoje, jei tretieji asmenys nepateikia tikslių duomenų. Daugelis jau nuo vasario laukia, kada prasidės pajamų deklaravimas už 2022 metus, nes anksčiau susitvarkius deklaraciją, galima atsipūsti.

Šiais metais pajamų deklaravimo pradžia paskelbta kovo 8 dieną. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) į Elektroninio deklaravimo sistemą (EDS) jau perkėlė 2,4 mln. Lietuvos gyventojų praėjusių metų pajamų ir išlaidų duomenų, pagal kuriuos šie jau gali pildyti deklaracijas.

Skaičiuojama, kad šiais metais iki gegužės 2 dienos deklaracijas privalės pateikti 822 tūkst. gyventojų.

Tiems, kurie dirba jau ne pirmus metus ir yra pildę deklaraciją, nekeitė darbo vietos, neturi pajamų iš užsienio ar investavimo, gali ramiai susitikrinti duomenis ir patvirtinti deklaracijas. Pajamų deklaravimo procesas gali būti paprastas ir greitas, jei žinote reikiamas detales ir faktus, kur kreiptis pagalbos ir kaip viską įveikti. Deklaravimas jau prasidėjo ir duomenų pateikimui turite dar nemažai laiko[1].

Pajamų deklaravimas už 2022 metus truks iki gegužės 2 dienos, tačiau, kaip jau minėta, nepaisant to, kad iki šios datos yra dar pakankamai laiko, jau galite tikrinti duomenis ir pateikti deklaracijas. Tai atlikę, galite sulaukti gerų žinių apie grąžinamą sumą, kuri gali siekti ir atlyginimo dydį, bet gali tekti ir susimokėti. Ar atgausite dalį sumokėtų mokesčių, ar patys turėsite susimokėti, sužinosite iš karto, kai tik pateiksite pajamų deklaraciją VMI sistemoje.

Kas turi teikti metinę pajamų deklaraciją?

Pajamas iki gegužės 2 d. privalo deklaruoti visi nuolatiniai Lietuvos gyventojai, kurie:

  1. vykdė individualią veiklą su pažyma ar turėjo įsigiję verslo liudijimus – deklaraciją jiems būtina pateikti net ir tuo atveju, jei pajamų iš vykdytos veiklos praėjusiais metais nebuvo gauta;
  2. nori pasinaudoti numatytomis GPM lengvatomis (pvz., dėl patirtų išlaidų už studijas, gyvybės draudimą, įmokas į pensijų fondus);
  3. nori susigrąžinti permoką dėl pritaikyto ne viso Neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) arba tie, kuriems buvo pritaikytas per didelis NPD, ir dėl to privalo sumokėti dalį gyventojų pajamų mokesčio (GPM);
  4. uždirbo tiek, kad metinių pajamų suma viršijo nustatytą VDU sumą;
  5. pardavė 3 metus neišlaikytą nuosavybėje transporto priemonę ar 10 metų neišlaikytą nuosavybėje nekilnojamąjį turtą;
  6. gavo palūkanų už paskolas iš bankų, įmonių už indėlius ir ne nuosavybės vertybinius popierius pagal sutartis, sudarytas nuo 2014 m.;
  7. gavo nuomos pajamų iš gyventojų;
  8. gavę iš gyventojų didesnes nei 2500 eurų vertės dovanas (pinigais ar kilnojamaisiais daiktais);
  9. bet kokių pajamų gavę iš užsienio valstybės ir pan.;
  10. asmenys, kurie nori skirti dalį savo sumokėto gyventojų pajamų mokesčio paramai, o jiems yra numatyta prievolė teikti pajamų deklaracijas pagal kažkurį iš aukščiau išvardintų punktų;
  11. užima atitinkamas pareigas: t. y. politikai, valstybės tarnautojai ir kt., kurie turi pateikti ne tik pajamų mokesčio deklaracijas, tačiau ir savo turto deklaracijas dėl 2022 m. užimtų pareigų.

Kodėl verta ir reikia deklaruoti pajamas?

Mokesčių permokų atsiėmimas dažnai motyvuoja žmones domėtis pajamų deklaravimu ir kasmet to net laukti. Mokant už mokslą, ar vaikų studijas galima atgauti nemenkas sumas. Pagrindas grąžinti tokias permokas siejamas su tuo, kad mokesčių mokėtojas iš savo lėšų sumokėjo mokestį ir patiria didesnes išlaidas, nei nustatyta jo prievolė[2].

Pagal metinę pajamų deklaraciją šios permokos jus pasiekia iki liepos 31 dienos. Jei pateikiate deklaraciją pavėluotai, pinigai į sąskaitą pervedami ne vėliau kaip per 90 dienų. Anksčiau deklaravę sulaukia pinigų grąžinimo anksčiau, paprastai, dar vasaros pradžioje.

Naudinga deklaruoti pajamas gaunant nuomos pajamų iš gyventojų, kitų valstybių, uždirbant daugiau nei nustatyta VDU suma, norint susigrąžinti permokas dėl NPD.

Kiek procentų nuo sumokėtų mokesčių galite skirti paramai?

Taip pat motyvuojantis faktorius deklaruoti pajamas yra tai, kad 1,2 procentų pajamų mokesčio galima skirti norimoms įstaigoms, fondams, politinėms partijoms ir profesinėms sąjungoms. Beje, reikia pabrėžti, kad skirtingoms įstaigoms galimos skirti paramos procentai skiriasi.

Nuo 2020 m. sausio 1 d. paramos gavėjams, tarp jų ir meno kūrėjams, galima skirti iki 1,2 proc. pajamų mokesčio (anksčiau buvo skiriama 2 proc.), politinėms partijoms – iki 0,6 proc. (anksčiau buvo 1 proc.), profesinėms sąjungoms ar jų susivienijimams – iki 0,6 proc. (anksčiau buvo 1 proc.).

Pajamų deklaravimas vyksta EDS sistemoje. Ten pat galite užpildyti ir prašymą su informacija, kam norite skirti savo gyventojų pajamų mokesčio dalį (kuriems paramos gavėjams ar politinėms partijoms). Tai taip pat svarbu padaryti iki gegužės 2 dienos.

Pajamų deklaravimo sistema
Vedliai ir dažnai užduodamų klausimų atsakymai padeda orientuotis teikiant deklaracijas. VMI.lt ekrano nuotrauka

Galima susigrąžinti dalį sumokėtų pinigų už būsto paskolas ir studijų įmokas, gyvybės draudimą ir pensijų kaupimą

Dažnai pajamų mokesčio deklaravimas yra naudingas ir dėl to, kad kartais galima atgauti nemažas sumas ir už patirtas išlaidas.

Papildomos kaupiamosios pensijų įmokos mokamos pagal pensijos kaupimo įstatymą, o tos, kurios yra didesnės nei 3 procentai nuo gyventojo pajamų, gali būti neapmokestintos.

Dalį sumokėtų mokesčių galima susigrąžinti už įmokas į pensijų fondus, sumokėtas palūkanas už būsto kreditą, kurio sutartis buvo sudaryta iki 2009 metų. Taip pat už gyvybės draudimo įmokas, įmokas už studijas, profesinį mokymą.

Nebus galima susigrąžinti GPM už automobilių ir būsto remontą, auklių paslaugas

Sumoms, sumokėtoms už pastatų, statinių, apdailos ir kitokius remonto darbus ar jų atnaujinimą 2019-2021 metais taip pat galiojo lengvatos, kurių šiemet jau nebeliko.

Taigi, deklaruojant pajamas už praėjusius metus jau nebegalėsite susigrąžinti dalies sumokėto gyventojų pajamų mokesčio už automobilio ir būsto remontą ar auklių paslaugas.

Susigrąžinti pinigus už tokias paslaugas iki šiol buvo labai populiaru. Pernai tokia galimybe pasinaudojo maždaug 29 tūkst. gyventojų, kurie už šias paslaugas susigrąžino 3,5 mln. eurų[3].

Investuotojai taip pat privalo deklaruoti pajamas

Pajamas deklaruoti privaloma, jei per praėjusius 2022 metus gavote pajamų už vertybinius popierius, jų pardavimą. Jei gavote pajamų už parduotas akcijas, obligacijas, investicijų fondo vienetus, taip pat atsiranda prievolė deklaruoti pajamas. Visais klausimais apie deklaravimą jus konsultuoti gali Valstybinė mokesčių inspekcija[4].

Pardavus akcijas, obligacijas ar kitus fondų vienetus teks mokėti GPM. Lietuvoje galioja 500 eurų dydžio pajamų, kurias gaunate iš vertybinių popierių perleidimo, neapmokestinama suma.

Taip pat 15 procentų gyventojų pajamų mokesčio tarifu apmokestinamas tik investuotojo uždarbis. O jis dali sudaryti ir 20 procentų, jei uždarbis viršys 120 vidutinio darbo užmokesčių dydį. Tai detalės, kurios svarbios deklaruojant pajamas.

VMI pajamų deklaravimas 2022 svarbus tiems, kas gauna uždarbį iš tokio investavimo ir panašios veiklos. Jums privalu informuoti VMI apie investicinę veiklą. Tačiau tai dažniausiai padaro finansų institucijos ir jums patiems tiesiogiai informacijos pateikti nėra privalu. Bankai perduoda tokią informaciją reikiamoms institucijoms.

Jei deklaruojant pajamas susiduriate su sunkumais, suteiks pagalbą

Pajamų mokesčio deklaravimas už 2022 vyksta EDS sistemoje ir dažnai tai pasirodo gana sudėtingas procesas, bet šios sistemos valdymas yra supaprastintas ir internete bei VMI puslapiuose galite rasti vaizdo įrašus su smulkiai paaiškintais reikalingais žingsniais, kuriuos atlikdami gyventojai kartais stringa.

Jei nepadeda net pateiktos instrukcijos ir nepavyksta pateikti deklaracijos, galima kreiptis pagalbos į VMI specialistus. Skambučiai telefonu ir vizitai šios įstaigos padaliniuose visada prienami.

Ekspertai rekomenduoja užsisakyti VMI darbuotojo skambutį, kuris padės išspręsti iškilusias problemas pildant deklaraciją. Gyventojai gali užsiregistruoti VMI konsultacijai ir ekspertas paskambins gyventojui patogiu laiku. Tai galima padaryti prisijungus prie Mano VMI sistemos internete.

Dešiniajame ekrano kampe viršuje galima paspausti konsultanto ikoną ir pasirinkti skambučio užsakymo funkciją. Toks pajamų deklaravimas telefonu padedant konsultantui truks trumpiau ir žinosite, kad viskas supildyta teisingai.

Jei niekas nesikeitė per metus, pajamų deklaraciją tereikia peržiūrėti ir patvirtinti, sumokėti reikalingas sumas, nurodyti banko sąskaitos duomenis, jei gaunate grąžinimą.

Deklaracijos peržiūra ir pildymas nėra tokie sunkūs
Pajamų deklaravimas būna lengvesnis, jei tai darote ne pirmą kartą. VMI.lt ekrano nuotrauka

Naudingi patarimai deklaruojant pajamas už mokestinius 2022 metus

Kasmet prieš pasidedant pajamų deklaravimo laikotarpiui VMI sulaukia informacijos iš finansinių įstaigų ir trečiųjų asmenų, kitų mokesčius išskaičiuojančių asmenų. Preliminarios pajamų deklaracijos sudaromos pasitelkiant jų pateiktus duomenis, todėl nereikia pildyti deklaracijos pradedant nuo nulio – esminė informacija ten jau būna pateikta. Tačiau dalį duomenų žino tik pats gyventojas ir šias detales riekia tikrinti.

Norint skirti savo sumokėto GMP dalį įstaigoms, kaip jau minėta, taip pat reikia užpildyti atskirą informaciją deklaracijoje.

Tai galima padaryti atsidarius deklaravimo pirmąjį langą ir pasirinkus pažymos ikoną, kur galima peržiūrėti 2022 metų pažymos kortelę. Paprasčiausias būdas deklaruoti pajamas ir yra per EDS sistemą, prie kurios galite jungtis naudodamiesi elektroninės bankininkystės duomenimis ar kitomis prisijungimo priemonėmis.

Metinis pajamų deklaravimas 2022 palengvintas. Yra pateikti keli deklaravimo vedlio klausimai, tad galima peržiūrėti pradinę deklaraciją, ją patvirtinti ir pateikti. VMI ekspertai pataria, kad paskyroje užsisakę autentikavimo paslaugą pagal telefono numerį galite gauti atsakymus ir rūpimus klausimus greičiau, nes būsite sujungti su VMI konsultantu pagal pirmumą.

Sistema suteikia pirmenybę ir atsiliepus darbuotojui. Tuomet jūsų identifikavimas papildomai nebus reikalingas. Taip gyventojai sutaupo laiko deklaruodami pajamas už 2022 metus.

Sistemoje galite pateikti klausimus ir per Mano VMI sritį bei pasirinkti konkrečią temą, kuria internetinio pokalbio sistemoje jus konsultuos darbuotojas.

Taip pat veikia virtualaus asistento Simo atsakymai į bendrinius ir dažnai užduodamus gyventojų klausimus. Toks metodas padeda išfiltruoti bendrines užklausas iš mokesčių mokėtojų ir taupyti konsultantų laiką svarbesniems užklausimams iš gyventojų.

Jei klausimai sunkesni ir sudėtingesni ar pajamų deklaravimą atliekate pirmą kartą, galite registruotis vizitui padalinyje ir atvykti į konsultaciją. Visa informacija ir registracijos bei vedlio pamokos pasiekiamos www.vmi.lt.