Orią senatvę lydi badas: Maltiečiai globoja tūkstančius senolių Lietuvoje

Gyvenimas, Lietuva, ŠiandienDaiva Čepėnienė
Suprasti akimirksniu
Maltiečių sriuba
Orią senatvę Lietuvoje lydi skurdas, nepriteklius ir vienatvė. ELTA nuotrauka

Lietuvos senjorams tenka balansuoti ant išgyvenimo ribos

Valstybės duomenų agentūros eksperimentinės statistikos duomenys rodo, kad mes toli gražu negyvename gerovės valstybėje. Vertinant 2022 m. gyventojų pajamas, didžiausias skurdo rizikos lygis išlieka 65-erių ir vyresnių žmonių amžiaus grupėje bei siekia 36,5 proc. Tokia realybė vis aktyviau skatina veikti nevyriausybines organizacijas. Todėl Maltos ordino pagalbos tarnybos (MOPT) savanorių organizuojamos paramos akcijos nepraranda savo aktualumo – nors pensijos Lietuvoje auga, tačiau jas sparčiai suvalgo infliacija, o senjorams tenka balansuoti ant išgyvenimo ribos. Akivaizdu, kad Lietuvoje neužtenka vidutinės pensijos oriai senatvei užtikrinti, o dalies visą gyvenimą dirbusių senolių kasdienybę galima vadinti tiesiog apgailėtina.

Maltiečiai globoja 2320 senolių 44 Lietuvos miestuose ir miesteliuose

Maltos ordino emblema
Maltiečiai globoja 2320 senolių 44 Lietuvos miestuose ir miesteliuose. Visuotinė lietuvių enciklopedija nuotrauka

Pokario laikais gyvenę žmonės nevengdavo padėti vieni kitiems, rūpindavosi šalia gyvenančiais vienišais kaimynais, nes tuomet žmonių širdyse gyveno bendrystė. Dabar XXI modernizmo amžiuje turime ir išmanome daug, bet nebemokame pamatyti ir atjausti šalia esančio apleisto ir vargstančio žmogaus. Neretai vieninteliu ištiesiančiu pagalbos ranką skurstantiems tampa maltiečiai.

Šios organizacijos teikiama parama vien maistu neapsiriboja. Savanoriai lankydami senolius padeda jiems susitvarkyti buitį – keičia patalynę, skalbia, valo, tvarko, atneša būtiniausių higienos priemonių, gydytojų išrašytų vaistų, tarpininkauja sprendžiant įvairius reikalus sveikatos priežiūros įstaigose ar valstybinėse institucijose. Senatvės problemas, nepriteklių dažnai lydi ir vienatvė, todėl maltiečių apsilankymai žmonėms neretai padeda įveikti vienišą būtį.

MOPT šiemet jau 18-ąjį kartą telkia visuomenę vargstantiems senoliams paremti ir skelbia akciją „Maltiečių sriuba“. Jos tikslas surinkti lėšų pagalbai teikti, mat maltietiško rūpesčio ir visų mūsų atjautos reikia tūkstančiams senolių Lietuvoje.

Kiekviename mieste ši akcija rengiama skirtingu laiku. Šiuo metu maltiečiai globoja 2320 senolių 44 šalies miestuose ir miesteliuose. Silpniausiems ir vargingiausiems kelis kartus per savaitę yra vežama karšta sriuba termosuose. Kitiems vežami maisto produktų lauknešėliai. Paaukotas maistas surenkamas parduotuvėse vykdomų akcijų metu, maisto produktus taip pat aukoja Lietuvos ūkininkai, įmonės.

Ir nors atrodo, kad Lietuvoje badas jau turėtų būti pamirštas, tačiau senolių pagalbos prašymas byloja ką kitą – maisto stygius ir kasdienis taupymas nesitraukia iš senų žmonių gyvenimo. Parama žmonėms reikalinga ištisus metus.

Akcijos „Maltiečių sriuba“ organizatoriai kviečia visus geros valios žmones tapti vargstančių senolių rėmėjais. Šios akcijos tikslas surinkti lėšų senelių pagalbai, tūkstančiams Lietuvos senolių.

„Tegul sriubos dubenėlis senoliui, atkeliavęs iš maltiečių rankų, tampa visų geros valios žmonių pagarbos senatvei simboliu, kuriame telpa rūpestis, atjauta ir padėka. Juk dažnas vienišas senolis daugiau neturi į ką atsiremti, tad kviečiu visus susitelkti. Dėkoju visiems, kurie prisidedate“, – dėkojo maltiečių generalinis sekretorius Edvinas Regelskis, paskelbė senelių paramos akcijos pradžią ir kvietė joje dalyvauti.


Senoliai net malkas perka išsimokėtinai

Nedideliame Lietuvos miestelyje gyvenanti senolė Birutė atviravo tapusi rimta ekonomiste, mat gauna 390 eurų pensiją bei 35 eurų vienišo asmens išmoką ir bando išgyventi.

„Dėkoju Dievuliui, kad ir sunkiai, bet dar pati vaikštau. Vaistams, vitaminams ir kojų tepaliukams turiu skirti apie 60 eurų – jei vieną mėnesį nusiperku kažką brangesnį, tai kitą tupiu tyliai, nesidairau į jokias krautuves. Maistui atsidedu 250 eurų – moku taupyti, bet be maltiečių pagalbos neišsiversčiau. Atneštą sriubą per kelis kartus skalsiai valgau – taupau, tai bulvę šalia pasikepu, tai duonos. Iš vieno dubenėlio ir pietus, ir vakarienę turiu. Tačiau žmogui ne tik duonos reikia – malkų pirkau, ūkininkas už 350 eurų pardavė išsimokėtinai. Pusei metų skolą atidėjo, ilgesniam laikui pabijojo – man 83 metai, galvojo, mirsiu, negrąžinsiu“, – apie liūdną senatvę pasakojo garbaus amžiaus moteris.

Vieniši seneliai, atsiskaitę už paslaugas, vaistus bei šildymą, priversti maistui skirti menkus pensijų likučius.

Parama maltiečiams leido išplėsti paslaugų geografiją

Pernai akcijos metu surinktos lėšos leido išplėsti maltiečių paslaugų geografiją – sriubą jau gauna Ukmergės ir Mažeikių senoliai. Finansinis Lietuvos žmonių palaikymas leido maltiečiams pagerinti ir senjorų dienos centrų veiklą. Jaustis reikalingi nori ir patys silpniausi maltiečių globojami senoliai. Jiems maltiečiai yra įkūrę senelių namus Viekšnaliuose, Telšių rajone.

„Maltiečių sriuba“ jau tapo prieškalėdine tradicija, kviečiančia visus susivienyti dėl pagalbos senoliams.

Su pagarba senatvei maltiečiai kviečia aukoti SMS ir skambučiais 1410 – 10 eurų, 1485 – 5 eurai. Didesnę sumą ir reguliarią paramą galima skirti interneto puslapyje maltieciusriuba.lt

Trumpaisiais numeriais galima aukoti iki šių metų pabaigos, o reguliariai – visus metus[1].