- „War in Court“ duomenų bazė atskleidė įtariamų nacių kolaborantų sąrašą
- Olandijos archyvas skaitmeniniu formatu paskelbė karo kolaborantų sąrašą
- Šiuo metu norint gauti prieigą prie išsamesnių archyvinių bylų reikia pateikti oficialų prašymą
„War in Court“ duomenų bazė atskleidė įtariamų nacių kolaborantų sąrašą
Šiais laikais nacistas-nacionalistas yra gana sunkus žodis, turintis daug reikšmių ir ypač skaudžių galių. Praeities įvykiai nusinešė daugybę žmonių gyvybių, sužalojo ištisas šeimas ir platesnes bendruomenes bei gimines. Net rusai pradėdami karinius veiksmus teigė, kad jie bando išvalyti Ukrainą, nes ten per daug nacių.
Paprastai siejamas su Vokietija ir Adolfu Hitleriu, jo galia ir įtaka, šis žodis iki šiol yra labai stiprus. Tikroji šio skaudaus žodžio ir apskritai termino reikšmė gali labai skirtis žmonėms, kurie žino ar net patyrė Antrojo pasaulinio karo įvykius ir to meto okupacijas.
Istorijos knygose ir archyvuose yra informacijos, tačiau ne visos istorijos papasakotos ir ne visos detalės žinomos. Dabar tyrimų grupei Huygens Institute pavyko suskaitmeninti archyvą įgyvendinant Teisingumo, švietimo ir sveikatos apsaugos ministerijos subsidijuojamą projektą[1].
Nyderlandai sukūrė internetinę duomenų bazę, kurioje yra beveik 500 000 asmenų, įtariamų bendradarbiavus su naciais Antrojo pasaulinio karo metais, pavardės. Tai pirmas kartas, kai ši informacija tapo prieinama visuomenei.
Olandijos archyvas skaitmeniniu formatu paskelbė karo kolaborantų sąrašą
Projekte, pavadintame „War in Court“, pateikiama apie 425 000 Nyderlandų piliečių, kurie buvo tiriami dėl kolaboravimo su Nyderlandus okupavusiomis Vokietijos pajėgomis.
„Šiame archyve saugomos istorijos, kurios yra gyvybiškai svarbios dabarties ir ateities kartoms“, - savo interneto svetainėje dalijosi Huygenso institutas. „Be lengvos skaitmeninės prieigos šios istorijos gali būti prarastos, ypač jaunesniems žmonėms. Suteikdami plačią prieigą prie šio archyvo užtikriname, kad ir toliau galėsime mokytis iš praeities.“
Į archyvą įtrauktos už nusikaltimus nuteistų asmenų bylos ir maždaug 20 000 Nyderlandų piliečių, įstojusių į Vokietijos kariuomenę, bylos. Jame taip pat išvardyti įtariami Nacionalsocialistinio judėjimo (NSB), didžiausios Nyderlanduose nacistinės politinės grupės, nariai.
Kai kurie įrašai yra apie asmenis, kurie buvo ištirti ir pripažinti nekaltais. Tačiau duomenų bazėje nurodomos tik įtariamųjų pavardės - joje nėra duomenų apie tai, ar jie buvo pripažinti kaltais, ar apie jų įtariamo kolaboravimo pobūdį[2].
Šiuo metu norint gauti prieigą prie išsamesnių archyvinių bylų reikia pateikti oficialų prašymą
Duomenų bazė saugoma pagal Europos Sąjungos duomenų privatumo taisykles (BDAR), tačiau šios taisyklės netaikomos mirusiems asmenims, apimantiems daugumą archyvo pavardžių. Vis dėlto Nyderlandų duomenų apsaugos tarnyba įspėja, kad bylose yra jautrios informacijos, pavyzdžiui, apie religinę ir politinę priklausomybę, kuri gali turėti įtakos į sąrašą įtrauktiems gyviems asmenims.
Vokietijos okupacija Nyderlanduose truko nuo 1940 m. iki 1945 m., kai šalį išlaisvino sąjungininkai. Per tą laiką per Holokaustą žuvo daugiau kaip 100 000 Nyderlandų žydų. Tikimasi, kad šio archyvo paskelbimas paskatins skaudžius pokalbius apie šį tamsų Olandijos istorijos skyrių[3].
„Kolaboravimas tebėra gili mūsų visuomenės žaizda, apie kurią retai kalbama. Tikimės, kad atverdami šiuos archyvus galime sulaužyti šį tabu“, - sakė Nacionalinio archyvo direktorius Tomas De Smetas.
2023 m. Claims Conference atliktas tyrimas atskleidė nerimą keliančias informuotumo apie Holokaustą spragas. Beveik 25 proc. olandų Z kartos respondentų manė, kad Holokaustas yra mitas, o daugiau nei pusė visų Nyderlandų piliečių nepripažino savo šalies kaip Holokausto vietos. Nepaisant to, 77 proc. olandų pritaria švietimo apie Holokaustą svarbai.
Iš duomenų bazėje išvardytų asmenų daugiau kaip 150 000 buvo teisiami ir sulaukė tam tikros bausmės. Anksčiau su šiais įrašais buvo galima susipažinti tik Hagos nacionaliniame archyve. Dabar jie yra dalis pastangų padaryti istoriją prieinamesnę ir paskatinti susimąstyti apie sudėtingą praeitį.