Nacionalinė žemės tarnyba pripažino, jog Trakų rajone esančios pirtys yra nelegalios
Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) pranešė, jog Akmenos ežero pakrantėje išdygusios pirtys artimiausiu metu turi būti nukeltos, nes yra nelegalios. Jų turi nebelikti per artimiausius kelis mėnesius, o vėliausiai – vasarą. Tai įrodo, jog iki šiol apie pirčių legalumą kalbėję Trakų rajono savivaldybės tarnautojai ir Seimo darbuotoja E. Rudelienė iš tiesų akiplėšiškai melavo visuomenei.
Šios pirtys buvo pastatytos viename iš gražiausių Trakų rajono pliažų, Akmenos ežero pakrantėje. Viena iš jų tebestovi pliažo dešinėje pusėje, o kita – kairėje.
Pagal panaudos sutartį dešinėje pliažo pusėje esantis sklypas perduotas Trakų rajono savivaldybei, jog būtų užtikrintos savivaldybei aktualios funkcijos. Tad jau per artimiausius 3 mėnesius nelegali pirtis bus sulyginta su žeme. NŽT Viešųjų ryšių skyriaus vedėjas Ruslanas Golubovas aiškino[1]:
„Šiuo atveju pirties paslaugos, kurias teikia privatus verslas, nėra savivaldybės funkcija, todėl NŽT įpareigojo Trakų rajono savivaldybę per 3 mėnesius pašalinti pirtį. To nepadarius bus sprendžiamas klausimas dėl panaudos sutarties nutraukimo.“
Tuo tarpu kairėje pusėje stovinti pirtis turės būti pašalinta per dar trumpesnį laiką – vieną mėnesį. MB „Akmenos pirtys“, kuri ir yra atsakinga už nelegalų statinį, yra įpareigota kuo greičiau atlaisvinti teritoriją, nes pirtis stovi laisvoje valstybinėje žemėje. NŽT atstovas R. Golubovas pridūrė:
„Pažymėtina, kad NŽT pradėjusi savo tyrimą, kreipėsi Valstybinę teritorijų planavimo ir statybų inspekciją dėl statinių teisėtumo. Inspekcija nustatė, kad šiuo atveju pirtis yra kilnojamas daiktai, kurio statybai NŽT sutikimų neišduoda. Tačiau pirtis (pats modulinis namelis, kilnojamas daiktas), tiksliau pirties terasa, pastatyta ant stacionarių polių neturint tam NŽT sutikimo. Būtent šis aspektas yra svarbiausias NŽT nurodyme per 1 mėnesį atlaisvinti valstybinę žemę.“
Nelegalios pirtys buvo reklamuojamos mero ir Seimo darbuotojos lūpomis
Šios pirtys patraukė gyventojų dėmesį dar praėjusią vasarą, kai buvo skambiai reklamuojama, jog Akmenos ežero pakrantėje buvo pastatytos net dvi viešosios pirtys. Tuo metu buvo aiškinama, jog kuriama pirtininkų bendruomenė, kad visi susidomėję yra kviečiami prisijungti. Tuo džiaugėsi net ir pirtis aplankęs Trakų rajono meras Andrius Šatevičius.
Buvo reklamuojama, jog pirtys visiems norintiems apsilankyti veikia savaitgaliais, tačiau tai tiesiog buvo viešumo imitacija. Visą likusį laiką pirtys buvo nuomojamos, taip sėkmingai vykdant nelegalų pirčių nuomos verslą.
Pirtys priklauso verslininkui Juliui Pipirui. Jo krikšto mama Edita Rudelienė, dirbanti Seime, irgi nematė nieko blogo tokiame gan abejotiname versle. Ji atsisakė televizijai komentuoti visą susidariusią padėtį, nors nelegalias statybas smerkiantis žmogus veikiausiai būtų tiesiai šviesiai pasakęs, jog tokie statiniai turi būti nugriauti be jokių atidėliojimų.
Deja, Akmenos ežero pakrantėje stovinčios pirtys, pastatytos be tam reikalingų leidimų, jai nekėlė jokių klausimų ar abejonių. Paradoksalu, kad moraliniu pavyzdžiu turinti būti viena iš Seimo darbuotojų elgėsi visiškai priešingai nei turėtų – tiesiog užmerkė akis prieš daromas nelegalias veikas. Taip pat elgėsi ir Trakų rajono savivaldybės vadovai, kurie vis tylėjo ir nenorėjo pateikti jokio paaiškinimo apie susidariusią padėtį.
Nelegalių statinių tyrimas pajudėjo tik neabejingos bendruomenės pastangomis
Atsakingos institucijos susirūpino pirčių teisėtumu tik po to, kai Šimas Burbulis, nepriklausomas kritiškas satyrinis herojus, ėmė aktyviai viešinti vykstančią įtartiną veiklą. Trakų rajono gyventojas drauge su visa bendruomene ne tik atkreipė dėmesį į susidariusią situaciją, bet ir užtikrino, jog pirtys jau per kelis artimiausius mėnesius bus sulygintos su žeme.
Tuo tarpu pirčių savininkas J. Pipiras pyko dėl kaltinimų ir socialiniuose tinkluose tvirtino, jog savo reputaciją gins teisme. Tik bebandydamas pateikti save kaip nė trupučio neprasikaltusį verslininką, taip ir nepaviešino pirčių teisėtumo faktą įrodančių dokumentų.
Kol verslininkas svaidėsi tuščiais perspėjimais apie teismus, NŽT Trakų skyriaus specialistai vasario 8 dieną atliko valstybinės žemės sklypo, esančio Karaimų g. 102, patikrinimą. Jo metu buvo nustatyta, kad ten stovinti pirtis buvo pastatyta be jokio NŽT sutikimo.
Be to, NŽT nustatė, jog šalia esančioje valstybinėje žemėje, kurioje nesuformuotas žemės sklypas, yra pastatyta dar viena pirtis su terasa, o valstybiniame miške – elektros skydinė. Radus tokius įtartinus statinius, NŽT pradėjo tyrimą dėl galimų žemės naudojimo tvarkos pažeidimų. Po tyrimo išaiškėjo neabejotina tiesa: pirtys pastatytos nelegaliai ir jas privaloma kuo greičiau pašalinti.
Pirtys neturi higienos paso, todėl jose besilankantys žmonės rizikuoja savo sveikata
Nors kol kas abi pirtys vis dar stovi, jose nepatartina lankytis ne tik dėl moralinių aspektų, bet ir dėl galimos rizikos sveikatai. Abi prie Akmenos ežero įsikūrusios pirtys neturi higienos paso, tad lankytojams neužtikrinamas saugumas.
Nėra jokios garantijos, jog paslaugos teikiamos vykdant visus visuomenės sveikatos saugos teisės aktų reikalavimus. Tokiose higienos paso neturinčiose vietose rizikuojama užsikrėsti įvairiomis ligomis, įskaitant niežus ir grybelį. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) atstovė Justina Petravičienė aiškino:
„Leidimas-higienos pasas, reikalingas pirčių, saunų, baseinų paslaugų veiklai, MB „Akmenos pirtys“ nėra išduotas, atliekama operatyvioji kontrolė.“
Tad geriausia aplenkti šias pirtis ir nesugalvoti jomis pasinaudoti paskutiniais mėnesiais, kol jos dar tebestovi valstybinėje žemėje. Jose net nėra vandentiekio, o biotualetas atsirado tik vasario mėnesį.