Sveikatos apsaugos ministerija nusprendė nuo penktadienio įvesti papildomą ribojimą prekyvietėms, dirbančioms be galimybių paso: jose turės būti reguliuojami pirkėjų srautai užtikrinant, kad kiekvienam klientui tektų ne mažiau kaip 30 kv. m. Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys vakar žurnalistams komentavo suprantantis, kad tai verlams – papildoma našta, tačiau tikisi, kad taip paskatins juos naudotis galimybių pasu.
Mažesnės nei 30 kv. m. parduotuvės, vaistinės, pašto skyriai nuo penktadienio vienu metu galės aptarnauti tik vieną klientą. Nuo 30 kv. m. iki 1500 kv. m. dydžio parduotuvės – tiek, kiek tuo metu telpa pagal naujus reikalavimus. Tiesa, tai galioja tik maistu ir kitomis būtinosiomis prekėmis prekiaujančioms parduotuvėms – visos kitos galimybių pasą ar jo atitikmenį naudoti privalo, nepriklausomai nuo to, kokio yra dydžio. Taip pat galimybių pasą naudoti privaloma visose didesnėse nei 1500 kv. m. parduotuvėse.
Į sprendimą pirmiausiai sureagavo vaistinės – jos paskelbė, kad galimybių paso kol kas naudoti neplanuoja, nes taip užkirstų kelią žmonėms gauti reikalingų vaistų, tačiau perspėjo, kad lauke rikiuosis eilės. „Daugelis į vaistinę užsukančių žmonių turi įvairių sveikatos problemų, serga ūminėmis ar lėtinėmis ligomis. Jei reikės valandą ar dvi laukti šaltyje – jų sveikatos būklė gali dar labiau pablogėti. Taip pat dėl eilių lengviau plis ligos“, – nuogąstavo viena vaistininkė.
Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė naują sprendimą taip pat vertina skeptiškai. „Kvadratinių metrų lankytojui nustatymas yra efektyviausias būdas sureguliuoti srautą parduotuvės viduje. Jis taikomas daugelyje Europos Sąjungos valstybių. Tačiau jis galėtų būti tik kaip alternatyva galimybių pasui, bet net ir tokiu atveju 30 kv. m. riba yra per didelė. Galimybių pasas perskirstė srautus, išbalansavo prekybą ir padarė žymiai daugiau žalos nei naudos“, – tvirtino moteris. Ji įsitikinusi, kad naujas reikalavimas dar labiau paveiks verslus, tačiau koks bus to mąstas, prognozuoti nesiryžo.
Pasak R. Vainienės, dauguma parduotuvių skaičiavimą vykdo krepšelių pagalba – jų paliekama reikiamas skaičius, ir jei jų nėra, kitų pirkėjų apsaugos darbuotojai neįleidžia.
Prekybos tinklas „Lidl“, kurio didžioji dalis parduotuvių yra mažesnės nei 1500 kv. m., ir į kurias iki šiol buvo galima patekti be galimybių paso, šįryt paskelbė, kad nuo penktadienio pradės jį naudoti ir galimybių paso neturintys negalės į jas patekti.
„Pirksime turgavietėse, taip pat – tiesiai iš ūkininkų, be to patys turime sodą, kitąmet maistą auginsimės ir patys. Kai ribojimai bus atšaukti, į prekybos centrus ir toliau neisime“, – tvirtino vienas nauja tvarka pasipiktinęs pirkėjas.