Tėvai, norėdami apsaugoti vaikus ir įduodami jiems dujų balionėlį, tampa pažeidėjais
Kol viena ranka Seimas iš kalėjimų paleidžia daugiau, kaip tūkstantį vagių, sukčių ir plėšikų, kita ranka pasiruošęs vaikams įduoti dujų balionėlius savigynai.
Šis siūlymas – opozicinių demokratų „Vardan Lietuvos“ nario Vytauto Bako.
Jeigu Seimas pritartų siūlymui, dujinius įrenginius, priskiriamus savigynos D kategorijai, galėtų turėti vaikai nuo 14 metų.
Pateikdamas projektą Seimo narys V. Bakas pastebėjo, kad dažnai nepilnamečiai tampa smurto aukomis, tačiau jie lieka be jokių galimybių apsiginti.
„Tėvai, siekdami, kad vaikai galėtų saugiai grįžti namo, įsigyja balionėlius ir duoda vaikams, tačiau tokiu atveju jie patys tampa pažeidėjais.
Kai kuriose užsienio šalyse yra praktika, kad tokius įrenginius galima padėti į saugyklas ir nesinešti į mokyklos patalpas”, – aiškina parlamentaras[1].
Po dujų balionėlių panaudojimo mokykloje prireikė medikų
Teisiškai dujų balionėlius šiuo metu gali turėti asmenys nuo 18 metų. Tokio amžiaus jaunuoliai būna 12-ose, kartais ir 11-ose klasėse, tad ir dujų balionėlių buvimas mokykloje – anokia naujiena.
Tiesa, Lietuvoje jau būta atvejų, kai į mokyklą atsineštu dujiniu balionėliu buvo pasinaudota piktybiškai arba neatsakingai. Tokie poelgiai ne vienai dešimčiai moksleivių ir mokytojų baigėsi pas medikus.
Štai dar 2018 m. vienoje Vilniaus mokyklų moksleiviui pripurškus ašarinių dujų, medikų prireikė 20-iai mokinių. Po įvykio buvo nutrauktos pamokos.
„Čia yra tik šiais metais į mūsų gimnaziją įstojęs moksleivis. Mūsų žiniomis, problemų turėjo ir kitose mokyklose, kuriose mokėsi. O šis įvykis labai netikėtas ir labai stipriai paveikė visą gimnaziją, nes tokių atvejų tikrai nėra buvę“, – žurnalistams tada sakė Radvilų gimnazijos, kurioje ir įvyko incidentas, direktorius Mindaugas Puodžiukas.
Netrukus pasirodė pranešimas apie analogišką įvykį vienoje iš Marijampolės gimnazijų.
Dujų tąkart buvo pripurkšta klasėje. Mokytoja išvedė vaikus į lauką, atidarė klasės langus, uždarė duris.
Marijampolės apskrities policijos duomenimis, atvykę Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos darbuotojai požymių, jog būtų pripurkšta ašarinių dujų, nenustatė. Tačiau trims mergaitėms (gim. 2003 m.) labai perštėjo akis ir gerklę, jos buvo perduotos medikams[2].
Ginklų specialistai: ašarinės dujos – ne žaislas
Ir nors visi žino šią paprastą tiesą, akivaizdu, kad net ne visi 18-os sulaukę asmenys suvokia, kiek žalos gali padaryti dujų balionėlis.
„Yra nurodymai, kad arčiau nei pusė metro iki veido draudžiama purkšti, nes galima pažeisti akių tinklainę ir dėl to ateityje su regėjimu gali būti problemų. Tai iš tikrųjų rimta. Jeigu tu papurški – akys, kvėpavimo takai, dusulys – per pusę valandos tu vis tiek išverksi ir tai praeis“, – kaip veikia ašarinės dujos detalizuoja pardavėjas[3].
„Nukentėjus nuo dujų kuo skubiau kreipkitės į medikus pagalbos!
Kaip jau rašėme anksčiau – dujos sukelia deginimo pojūtį visuose audiniuose ant kurių patenka. Papurškus stipriai koncentruotų dujų sukeliamas ašarojimas, akių skausmas ir net galimas laikinas apakimas, be to, dirginama nosis, gerklė, ryklė, sukeliamas nekontroliuojamas kosulys bei spazmai gerklėje, retesniais atvejais gali sunkinti kvėpavimą ir stipriai nudeginti odą.
Rizika nudeginti ar kitaip sužaloti akis yra gana didelė.
Todėl jokiais būdais netrinkite pažeistų vietų ir neleiskite to daryti kitiems asmenims.
Kuo greičiau pakiškite pažeistas vietas po gausiai tekančiu vandeniu, patariama šaltu, į akis sulašinkite lašų akims drėkinti ir atlikite kitus galimus veiksmus taikomus nudegimų atvejų. Kuo skubiau kreipkitės į medikus pagalbos. Dažniausiai dujų pažeidžiama veido sritis ir akys, todėl nenumokite į pirmąją pagalbą ir medikus, nes nudegimai ant veido gali likti visam gyvenimui ir pablogėti Jūsų regėjimas“, – sako savigynos klubo „Gintis“ specialistai[4].
Su dujų balionėliais prisižaidžia ir užsienyje
Be jokios abejonės, dujų balionėlis yra mažiau pavojingas nei ginklai, kurių periodiškai į mokyklas JAV atsineša mokiniai. Tačiau ir be šaunamojo ginklo vaikai sugeba gerokai pagadinti nervus ir sveikatą aplinkiniams.
Trisdešimt devyni mokiniai buvo nuvežti į ligonines dėl sveikatos sutrikimų, atsiradusių po to, kai klasės draugai Hailando vidurinėje mokykloje panaudojo dujų balionėlį.
Policija bando surasti mokinius, kurie per septintos klasės kūno kultūros pamoką panaudojo dujų balionėlį, sukėlusį akių dirginimą, kvėpavimo sutrikimus ir vėmimą.
Mokykla pranešė, kad darbuotojai nedelsdami evakavo 80 sporto salėje esančių mokinių ir išsiuntė juos į futbolo aikštę. Į pagalbą nukentėjusiems nuo dujų buvo iškviesta policija ir Džeksonvilio priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas bei medikai. Tada mokyklos pareigūnai nedelsdami pradėjo bandyti susisiekti su aukų tėvais dėl hospitalizavimo, nes pranešimas buvo išsiųstas visiems vaikų globėjams.
Nukentėjusieji buvo gydomi ligoninėse, tačiau netrukus buvo paleisti namo[5].
Mokyklose mokiniai savo kailiu patiria, koks jausmas apima gavus pipirinių dujų
Tuo tarpu kai kurios ugdymo įstaigos JAV prevencijos imasi mokydamos vaikus, ką reiškia, kai į veidą papurškia ašarinių dujų.
Ohajo vidurinė mokykla gina savo sprendimą pipirinėmis dujomis purkšti 11 klasės mokinių grupę. Mokykla aiškina, kad tai buvo teisėsaugos ir pasekmių pamoka.
Vykdydamas teisės ir visuomenės saugumo pamoką, instruktorius privertė mokinius išsirikiuoti prie sienos ir vieną po kito apipurškė pipirinėmis dujomis.
Mokykla sako, kad mokiniai savanoriškai dalyvavo veikloje, o jų tėvai tam pritarė.
„Norėdami dalyvauti savanoriškose pratybose, mokiniai turėjo turėti tėvų leidimą ir sutikimą“, – sakė Barbertono miesto mokyklos vadovė Patricia Cleary.
Dvi su puse minutės rodoma, kaip viena mergina rėkia: „Mano akys atrodo kaip ugnikalnis!“ Kiti užsidengė akis, kai jos ėmė tinti nuo skausmo[6].
Taigi tokie eksperimentai vyksta kai kuriose JAV mokyklose, o ko sulauksime Lietuvoje, jei Seimas patvirtins siūlomą sprendimą leisti vaikams nešiotis pipirines dujas?