Per karščius kondicionierius gelbėja, bet galite pasidaryti meškos paslaugą
Artėja vėl geresnio oro banga ir karštis pakylantis arti 30 laipsnių šilumos. Kartais, jei laiką leidžiate mašinoje nereikia ir aukštos temperatūros, nes saulė prikaitina tiek automobilį tiek orą, kad norisi skradžiai žemę prasmegti, kad tik galėtumėte atsivėsinti. Esant tokiam karščiui, vairuodamas automobilį kiekvienas iš pradžių linkęs iškart įjungti oro kondicionierių. Tačiau dauguma žmonių šia funkcija naudojasi netinkamai, o tai gali turėti neigiamų pasekmių sveikatai, asmeniniams finansams ir bendram saugumui[1].
Esant tokiems karštiems orams, automobilio oro kondicionierius yra toks pat vertingas kaip auksas. Tačiau mažai kas pasveria kokia greito atsivėsinimo kaina. Ar žinojote, kad termometro stulpeliui pasiekus 35 laipsnius, žmonių reakcija sulėtėja iki tokio lygio, lyg jų organizme būtų 0,5 % alkoholio? Jei įmanoma, geriau vengti vairuoti esant tokiam karščiui, bet jei privalote, patariame, ko reikėtų nepamiršti įjungiant oro kondicionierių, kad neturėtumėte duagiau problemų po to.
Niekada nepalikite atidarytų langų
Prieš įjungdami oro kondicionierių, pasirūpinkite, kad būtų pradėta tinkamai vėdinti patalpas! Šis procesas leidžia oro kondicionavimo sistemai greičiau pasiekti norimą temperatūrą, tačiau nepamirškite po to susukti langus ir uždaryti stoglangį! Įsitikinkite, kad neliko jokių angų. Oro kondicionierius gali tinkamai veikti tik sandarioje aplinkoje. Be to, atviras langas turi tokią pat įtaką degalų sąnaudoms, kaip ir į lauką išleidžiamas atvėsintas oras[2].
Nepaverskite keleivių salono ledo dėže
Visiškai automatiniu režimu oro kondicionavimo sistema veikia kaip termostatas: nustačius žemesnę temperatūrą, daugumoje automobilių nebūtinai greičiau atvėsite. Daugelis mano, kad išmintingiau akimirksniu paspausti maksimalaus vėsinimo mygtuką (paprastai pažymėtą užrašu A/C max). Temperatūrai atvėsus, perjunkite atgal į automatinį režimą, palaikydami 20-22 laipsnių temperatūrą. Būkite atsargūs, kad nesusidarytų didelis temperatūros skirtumas su lauko temperatūra.
Venkite šaltą orą nukreipti į žmones
Oro srautas turi būti tolygiai paskirstyta: išorinės orlaidės nukreiptos žemyn, vidurinės labiau aukštyn. Šalto oro nukreipimas į langus nėra naudingas, nes sumažina vėsinimo efektą. Svarbu vengti šaltą orą nukreipti tiesiai į kitus asmenis, nes tai gali sukelti peršalimą, galvos skausmą ar ausų infekcijas. Naudokitės vidine oro cirkuliacija.
Senesniuose automobiliuose, ypač tuose, kuriuose oro kondicionieriai įrengti rankiniu būdu, jie vėsinami efektyviau, kai iš pradžių naudojama vidinė oro cirkuliacija. Nepamirškite po to vėl perjungti į šviežio oro režimą. Ši funkcija automatiškai įsijungia ir išsijungia automatinėse sistemose.
Ar oro kondicionierius turėtų būti įjungtas nuolat?
Kai karščio banga atslūgsta, vietoj atvėsinto oro paprastai pakanka įprasto šviežio oro. Daugelis naujesnių automobilių automatiškai persijungia į ekologinį režimą, tačiau senesniuose modeliuose oro kondicionierių naudinga išjungti, kad būtų taupomi degalai. Tačiau vis tiek patartina bent kartą per mėnesį įjungti oro kondicionierių[3].
Vasarai įsibėgėjant temperatūra smarkiai pakyla, todėl daugelis nuo alinančio karščio ieško prieglobsčio vėsiame automobilyje, kuriame veikia oro kondicionierius. Tai gali atrodyti nekaltas veiksmas, bet ar tikrai? Priešingai, tai gali būti pavojinga klaida. Automobilio oro kondicionieriaus įjungimas vos įlipus į automobilį gali turėti žalingų padarinių sveikatai. Kaip? Jūsų automobilyje gali išsiskirti kenksmingas kancerogeninės cheminės medžiagos benzeno kiekis. Taip yra net ir su naujais automobiliais ir tuo maloniu jų kvapu.
Ši kenksminga cheminė medžiaga išsiskiria iš plastikinio transporto priemonių interjero. Kad neįkvėptumėte per didelio benzeno kiekio, gydytojai ir šiuolaikiniai automobilių vadovai pataria įvažiavus į automobilį išjungti oro kondicionierių ir kelioms minutėms atidaryti automobilio langus. Kaip teigė Amerikos vėžio draugijos Nacionalinio namų biuro medicinos turinio direktorius Ted Gansler, žmonių ir gyvūnų tyrimai patvirtina, kad benzenas yra kancerogenas. Jis siejamas su leukemija ir kitų kraujo ląstelių vėžiu.
Padidėjęs ūminės mieloidinės leukemijos atvejų skaičius pastebėtas tarp darbuotojų, veikiamų didelio benzeno kiekio, pavyzdžiui, chemijos, avalynės gamybos ir naftos perdirbimo sektoriuose. Toks pat pavojingas gali būti ir nuolatinis benzeno poveikis automobilyje. Įkvėptas benzenas gali pakenkti kepenims, kaulų audiniui ir inkstams, o jam pasišalinti iš organizmo reikia laiko.
Kancerogeninės medžiagos išskiriamos vėsinantis automobilyje: ilgalaikė žala
Kai kurie ekspertai teigia, kad automobilių gamintojai teikia pirmenybę keleivių komfortui, o ne toksikologijai, nes visuomenė nepakankamai informuota apie šią problemą. Daugelyje automobilių naudojimo instrukcijų rekomenduojama praktika atidaryti automobilio langus prieš įjungiant oro kondicionierių dažnai lieka nepaaiškinta, todėl gaunama daugybė skundų.
2007 m. Vokietijoje atliktame tyrime, kuriame daugiausia dėmesio skirta visame pasaulyje stovinčių automobilių vidaus orui, aptikta keletas kancerogeninių medžiagų, įskaitant benzeną. Kiti tyrimai rodo ryšį su ūmine limfocitine leukemija (ŪLL) vaikams ir lėtine limfocitine leukemija (LLL), ne Hodžkino limfoma ir daugybine mieloma suaugusiesiems[4].
Karštą saulėtą dieną stovinčio automobilio salone gali būti daugiau kaip 10 laipsnių karščiau nei išorinio oro temperatūra. Nepaisant pagundos laikyti langus uždarytus ir įjungti oro kondicionierių, patartina kelioms minutėms atidaryti langus, nes tai greičiausias būdas pakeisti karštą vidaus orą vėsesniu išorės oru. Po to vėl galite įjungti oro kondicionierių, o benzenas saugiai pasišalins pro atvirus langus.
Jei nerimaujate dėl galimai toksiško benzeno kiekio savo automobilyje, apsvarstykite galimybę reguliariai atidaryti langus ir naudoti oro kondicionieriaus nustatymą, pagal kurį cirkuliuoja išorinis oras. Kad sumažintumėte benzeno poveikį, apribokite sąlytį su cigarečių dūmais, kurie yra pagrindinis benzeno šaltinis. Jei rūkote, apsvarstykite galimybę mesti rūkyti. Jei rūko kolega ar šeimos narys, pabandykite benzeną pakeisti kitu tirpikliu arba pasirūpinkite, kad benzeno šaltinis būtų tinkamai uždarytas, naudodami apsaugines priemones.
Benzine taip pat yra benzeno, todėl stenkitės išvengti sąlyčio su oda ir apriboti benzino garų poveikį atsargiai pumpuodami dujas ir rinkdamiesi degalines su garų surinkimo sistemomis. Galiausiai atkreipkite dėmesį į galimus benzeno šaltinius savo aplinkoje, pavyzdžiui, dailės reikmenis, ir venkite šių garų poveikio, ypač prastai vėdinamose patalpose.
Oro kondicionavimo problemos: pavojus sveikatai ir neigiamo poveikio prevencija
Oro kondicionierius neabejotinai gelbsti per vasaros karščius, nes suteikia vėsų prieglobstį nuo lauke tvyrančios kaitros. Tačiau, nors ir mėgaujamės oro kondicionieriaus teikiamomis lengvatomis, dažnai nepastebime galimų sveikatos problemų, kurias jis gali sukelti. Oro kondicionieriai veikia cirkuliuodami orą uždaroje erdvėje, o tai reiškia, kad tas pats oras cirkuliuoja vis iš naujo.
Dėl to ore gali kauptis dulkių dalelės, bakterijos ir grybeliai, kurie pakartotinai cirkuliuojami ir sukelia įvairias kvėpavimo takų problemas. Taip pat dėl ore esančių teršalų žmonės gali patirti alergiją, bronchitą ar kitas kvėpavimo problemas. Asmenims, sergantiems kvėpavimo takų ligomis, pavyzdžiui, astma, simptomai gali labai pablogėti.
Kad to išvengtumėte, labai svarbu reguliariai valyti ir keisti oro kondicionieriaus filtrus. Tai darant sumažėja dulkių ir kitų dirgiklių kiekis ore, todėl oras cirkuliuoja švaresnis ir sveikesnis. Oro kondicionieriai liūdnai pagarsėję tuo, kad sumažina drėgmės lygį, todėl patalpose susidaro sausa aplinka. Nors iš pradžių tai gali būti malonu, ilgainiui gali išsausėti oda ir akys, todėl gali atsirasti niežulys, dirginimas ir diskomfortas.
Norėdami su tuo kovoti, kartu su oro kondicionieriumi namuose naudokite oro drėkintuvą arba reguliariai naudokite drėkinamuosius kremus, kad oda būtų drėgna. Sausoms akims gali būti naudingi dirbtinių ašarų lašai. Mūsų kūnai sukurti taip, kad prisitaikytų prie natūralių aplinkos pokyčių, įskaitant temperatūros svyravimus. Ilgesnį laiką praleidę dirbtinai atvėsintoje aplinkoje, o paskui išėję į karštį, galime patirti šiluminį šoką[5].
Žmonėms gali pasireikšti tokie simptomai kaip nuovargis, raumenų mėšlungis, o sunkiais atvejais net ir išsekimas. Svarbu mažinti temperatūrų skirtumą tarp kondicionuojamos aplinkos ir lauko, kad poveikis organizmui būtų kuo mažesnis.
Oro kondicionierius gali sukelti ir riziką infekcijoms ar net virusams
Oro kondicionieriai gali palengvinti tam tikrų infekcinių ligų plitimą. Pavyzdžiui, legionierių ligą sukeliančios bakterijos gali vešėti netinkamai prižiūrimose oro kondicionavimo sistemose, todėl gali kilti ligos protrūkis. Be to, kilus COVID-19 pandemijai, kilo susirūpinimas dėl oro kondicionierių vaidmens virusui plisti, ypač uždarose patalpose. Šiai rizikai sumažinti būtina reguliari priežiūra ir tinkama vėdinimo praktika.
Nuolatinis šalto oro poveikis gali sudirginti gleivinę, todėl gali išsausėti burna ir nosis. Dėl šios būklės organizmas gali būti jautresnis infekcijoms. Šiems simptomams sušvelninti gali padėti hidratacija. Nors galimos su oro kondicionavimu susijusios sveikatos problemos gali atrodyti bauginančios, įgyvendinus kelias prevencines priemones galima gerokai sumažinti riziką.
- Reguliari priežiūra: Užtikrinkite, kad jūsų oro kondicionavimo sistema būtų reguliariai prižiūrima ir tvarkoma. Tai galioja tiek namų tiek automobilio kondicionieriams. Tai apima filtrų valymą ir keitimą, taip pat tikrinimą, ar įrenginyje neauga bakterijos ar grybeliai.
- Temperatūros nustatymai: Išlaikykite vidutinį temperatūros skirtumą tarp oro kondicionuojamos patalpos ir lauko, kad sumažintumėte poveikį organizmo termoreguliacijai.
- Tinkamas vėdinimas: Kai įmanoma, į patalpą įleiskite šviežio oro, kad atskiestumėte ir išstumtumėte oro kondicionieriaus cirkuliuojamą orą.
- Drėkintuvai ir drėkikliai: Jei oras sausas, namuose ar biure naudokite oro drėkintuvą, o odai drėkinti naudokite drėkinamuosius kremus.
- Išlikite hidratuoti: Gerkite daug skysčių, kad sušvelnintumėte oro kondicionieriaus sausinantį poveikį gleivinėms.
- Asmeninės apsaugos priemonės: Kad sumažintumėte oro lašeliniu būdu plintančių infekcijų riziką, apsvarstykite galimybę perpildytose patalpose, kuriose veikia oro kondicionierius, dėvėti kaukę.
Nors oro kondicionierius yra puikus patogumas, jo naudojimas neapsieina be galimų sveikatos problemų. Reguliari priežiūra ir atidus naudojimas gali padėti užtikrinti, kad pavojus sveikatai būtų kuo mažesnis, todėl galime mėgautis oro kondicionavimo privalumais be trūkumų. Nesusikurkite problemų tokiomis nerūpestingomis vasaros dienomis.