Nepaisant narkotikų žalos, JAV siūloma juos legalizuoti… kariškiams

Jaunimas, Pasaulis, SveikataSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
JAV kariuomenė
JAV kariuoemnė, asociatyvi Army.mil nuotrauka

Kongresmenai pateikė pasiūlymą atleisti nuo tikrinimo

JAV Atstovų rūmų nariai Metas Gajetcas ir Tonis Gonsalesas Kongresui pateikė įstatymo projektą, numatantį atleisti nuo tikrinimo dėl marihuanos vartojimo į tam tikrus kariuomenės dalinius pretenduojančius asmenis bei netgi leisti ją saugoti ir vartoti. [1]

Marihuana – psichotropinė medžiaga, gaminama iš kanapių džiovintų lapų ir žiedų. Pagrindinis aktyvus cheminis elementas yra tetrahidrokanabinolis. Marihuana dažniausiai vartojama ją rūkant, tačiau yra ir keletas kitų būdų. Marihuana yra dažniausiai vartojama nelegali svaiginamoji medžiaga. Tyrimai nustatė, kad maždaug 4 proc. suaugusių žmonių visame pasaulyje vartoja marihuaną nors kartą per metus, 0,6 proc. – kasdien. Apie 20 proc. Europos Sąjungos gyventojų yra kada nors bandę vartoti kanapes. Marihuanos vartojimas, laikymas ar pardavimas tapo nelegalus didžiojoje pasaulio dalyje XX amžiaus pradžioje. Nuo tada, kai kurios šalys sugriežtino tvarką marihuanos atžvilgiu, kol tuo metu kitos susilpnino draudimus ar net visai panaikino. [2]

„Ministras ir karinis departamentas gali nebereikalauti iš asmens, siekiančio tapti kariu ar karinių pajėgų karininku, atlikti narkotikų vartojimo testą“, – nurodoma dokumento tekste.

Taip pat patikslinama, kad kalbama apie draudimą tikrinti dėl marihuanos vartojimo priimamus į kariuomenę arba skiriamus į tam tikras karinių pajėgų dalis, asmenis, tačiau konkretūs padaliniai, į kuriuos kongresmenas siūlo priimti asmenis be narkotikų testo, neįvardinami.

Kongresui taip pat pateikta T.Gonsaleso pasiūlyta pataisa, remiantis kurios tekstu, gynybos ministras neturėtų drausti kariūniams saugoti, naudoti arba vartoti produktus, kurių sudėtyje yra marihuanos arba bet kokį kitą, iš marihuanos pagamintą, ingredientą.

2023 m. pradžioje pasirodžiusi informacija apie tai, kad 2022 m. dėl nepraeito narkotikų testo į armiją nepaimtų tarnauti asmenų skaičius, lyginant su 2020 m., išaugo 33 proc. – iki 4710 žmonių.

Piktnaudžiavimas narkotikais ne tik daro žalą žmonių sveikatai, bet ir kenkia visuomenės saugumui, kelia pavojų vystymuisi ir stabilumui. Nelegali prekyba narkotikais yra neišsenkantis transnacionalinių nusikaltėlių organizacijų pajamų šaltinis, sudarantis sąlygas korupcijai ir smurtui.

Prieš kurį laiką JAV žiniasklaida atviravo, kad JAV susidūrė su šauktinių krize – daugelis jaunuolių abejoja karinės tarnybos prestižu, juos nuo tarnavimo stengiasi atkalbėti ir tėvai-kariškiai. 2022 metais Amerikos kariuomenė nesurinko 25 proc. nuo planuoto šauktinių skaičiaus. Tai – žemiausias rodiklis nuo 1973 metų. [3]

Narkotikai naikina Jungtinių Valstijų kariuomenę

Įdomu tai, jog kongresmenų iniciatyvos pasirodė nepaisant to, jog praėjusių metų rudenį žurnalas „Rolling Stone“ pasidalino sensacinga statistika apie narkotikų daromą žalą šalies gynybinėms pajėgoms. [4]

Dėl smarkiai augančių narkotikų vartojimo tarp kariškių apimčių, problemą teko pripažinti net Pentagonui. Remiantis leidinio paviešintais duomenimis, per pastaruosius penkis metus kariuomenė užfiksuoti 15 293 narkotikų perdozavimo atvejai, iš kurių 332 baigėsi kariškių mirtimi.

Leidinio apžvalgininkas Setas Harpas pabrėžė, kad su narkotikų vartojimo problema susiduria net elitiniai JAV daliniai, tokie kaip „Žaliosios beretės“ bei 82-oji ir 101-oji oro desantininkų divizijos. Pasak jo, tarp įkliuvusių po perdozavimo yra kareiviai, jūreiviai, lakūnai ir jūrų pėstininkai.

Su narkotikų vartojimu susijusių mirčių skaičius smarkiai išaugo 2020 ir 2021 metais. Dažniausia mirties priežastimi tuomet buvo įvardinamas fentanilis.

Fentanilis – sintetinis opioidas, naudojamas malšinti itin stiprų skausmą, tačiau veikiantis trumpą laiką. Šis vaistas yra stiprus µ-opioidinių receptorių agonistas. [5]

Absoliuti dauguma mirtimi pasibaigusių atvejų buvo fiksuojama tarp 18-33 metų amžiaus baltųjų karių. Civilis personalas dažniausiai įkliūdavo dėl opiatų vartojimo.

Taip pat pastebima, kad tarp Filadelfijos narkomanų vis populiaresnis tampa trankvilizatorius ksilazinas. Jo naudojimas sukelia opas ir funkcinius galūnių sutrikimus, todėl miestas jau imamas vadinti „Zombilendu“.

Ksilazinas yra vaistas, naudojamas sedacijai, anestezijai, raumenų atpalaidavimui ir analgezijai gyvūnams, pvz., arkliams, galvijais ir kitiems nežmoginiams žinduoliams. Tai klonidino analogas ir α₂ klasės adrenerginių receptorių agonistas. Veterinarinėje anestezijoje ksilazinas dažnai naudojamas kartu su ketaminu. [6]

Daktarė Džeimė Ernesta, piktnaudžiavimo psichotropinėmis medžiagomis ir elgesio sutrikimų srities ekspertė, pabrėžė, kad dažniausiai vartoti narkotikus pradeda tų dalinių, kuriems teko pabuvoti mūšio lauke, kariai. Formuotės, kuriose buvo fiksuojamas aukščiausias narkomanijos procentas, pastaraisiais metais beveik absoliutaus slaptumo sąlygomis kovoje tokiose šalyse kaip Malis, Jemenas, Sirija, Somalis ir Nigeris.

„Supranta, kad psichologines traumas patyrę žmonės mėgina užsiimti savigyda“, – patikslino karo medikė.