Negalioja vairuotojo medicininė pažyma? Atims teises

Lietuva, TransportasRosita Kvietkevičienė
Suprasti akimirksniu
Vairavimas
Nuspręsta vairuotojo pažymėjimo galiojimą susieti su asmens mediininės pažymos galiojimu – nustojus galioti pastarajai, automatiškai asmuo neteks teisės vairuoti. Ryotando/Unsplash nuotrauka

Drastiški pokyčiai įsigalios po metų

Vairuojant nebeužteks turėti tik galiojantį vairuotojo pažymėjimą. Nuo teisės vairuoti bus neatsiejama ir galiojanti vairuotojo medicininė pažyma. Jei policininkas sustabdys jus kelyje ir patikrinęs sistemoje pastebės, kad jūsų sveikatos pažyma yra negaliojanti, atsisveikinsite su teisėmis. Tokia griežta tvarka įsigalios nuo 2024 metų sausio.

Atiminėti teises iš vairuotojų, laiku nepasitikrinusių sveikatos, užsimojo šalies valdžia – esą taip siekiama sumažinti augantį avarijų, nutinkančių sutrikus vairuotojo sveikatai, skaičių. Dėl šios priežasties nuspręsta vairuotojo pažymėjimo galiojimą susieti su asmens medicininės pažymos galiojimu – nustojus galioti pastarajai, automatiškai asmuo neteks teisės vairuoti.

Iki šiol norint gauti vairuotojo pažymėjimą, reikėdavo pateikti galiojančią medicininę pažymą. Tiek pažymėjimas, tiek pažyma galiodavo 10 metų (asmenims iki 55 metų amžiaus). Vis dėlto pasitaikydavo atvejų, kai medicininė pažyma nebegaliodavo, nors vairuotojo pažymėjimas ir galiodavo – tarkime, jei asmuo keisdavo pažymėjimą pasikeitus pavardei, pažymėjimo galiojimo laikas prasitęsdavo, tuo tarpu medicininės pažymos – ne.

Nuo šiol vos nustojus galioti medicininei pažymai, automatiškai nustos galioti ir vairuotojo pažymėjimas. Pateikus medicininę pažymą, vairuotojo pažymėjimo galiojimas bus atnaujintas automatiškai.
Vairuoja
Nuo šiol vos nustojus galioti medicininei pažymai, automatiškai nustos galioti ir vairuotojo pažymėjimas. Maxwell Ridgeway/Unsplash nuotrauka

Ar pažyma galioja, galima pasitikrinti elektroniniu būdu

VĮ „Regitra“ informuoja, kad sveikatos priežiūros įstaigos teikia tik elektronines medicinines pažymas, kurias „Regitra“ gauna automatiškai. Popierinės pažymos priimamos tik tos, kurios buvo išduotos iki 2020 m. lapkričio 11 dienos[1].

Norint gauti medicininę pažymą, reikalingą vairuotojo pažymėjimui, reikia surinkti dokumentus iš kelių gydytojų – šeimos gydytojo, gydytojo oftalmologo, psichiatro, narkologo.

Tą padaryti galima patiems, arba užsisakyti, kad pažymas surinktų tokias paslaugas teikiančios įmonės. Tiesa, bet kuriuo atveju vizito pas gydytoją išvengti tikrai nepavyks[2].

Padaugėjo avarijų, kurios sukeliamos dėl vairuotojo sutrikusios sveikatos

Kaip teigia pataisų iniciatoriai, jos tapo reikalingos, mat ėmė daugėti avarijų, kurios sukeliamos sutrikus vairuotojo sveikatai.

Kalbama, kad prie to prisidėjo ir pandemija.

„Pastaruoju metu pradėjo kelti nerimą tendencija, kai eismo įvykiai nutinka dėl vairuotojų sveikatos sutrikimų. Tokie eismo įvykiai žiniasklaidoje galbūt rečiau nuskamba, bet tokią tendenciją mes, deja, tirdami avarijas, pastebime.

2020 m. tai sudarė apie 3 proc. visų tirtų eismo įvykių, o praėjusiais metais – 5 proc. Ir dar kai kurie atvejai nėra baigti tirti, nes ekspertizės užtrunka, tad šis skaičius gali dar didėti“, – sakė Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) Priežiūros departamento vyresnysis patarėjas Justas Petrauskas[4].

avarija
Johannes Blenke/Unsplash nuotrauka

Vairuotojų patikros nepailgės

Tuo tarpu kelių policija informuoja, kad vairuotojų patikros dėl to tikrai nepailgės. Planuojama, kad „Regitra“ atnaujins duomenų bazę, ir joje bus prijungti sveikatos duomenys.

Jei vairuotojo pažymėjimas negalios dėl to, kad nebegalioja medicininė pažyma, policijos pareigūnas tą pamatys iš karto, kaip ir dabar mato, jei asmuo neturi galiojančio vairuotojo pažymėjimo dėl kitų priežasčių.

„Kaip iki šiol policijos pareigūnai, sustabdę transporto priemonę, patikrindavo informaciją apie asmens teisę vairuoti transporto priemonę per specialią aplikaciją, lygiai taip pat tikrins ir ateityje.

Dabar, įvedus asmens duomenis, galima matyti, ar vairuotojo pažymėjimas galioja, ar nėra atimta teisė vairuoti, ar transporto priemonei atlikta techninė apžiūra, ar ji apdrausta. Greičiausiai ji pasipildys duomenimis apie vairuotojo pažymėjimo sustabdymą dėl sveikatos pažymėjimo nebuvimo“, – komentavo LKPT Administracinės veiklos ir eismo priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė Jorūnė Liutkienė[4].