Naujosiose automobilių vaistinėlėse – pražūtingos turniketo naudojimo rekomendacijos

Lietuva, Sveikata, TransportasRosita Kvietkevičienė
Suprasti akimirksniu
vaistinėlė
Iki liepos 1 dienos visi turės turėti naujo tipo vaistinėles automobiliuose. Mikhail Nilov/Pexels.com nuotrauka

Automobilių vairuotojai vaistinėles atnaujinti turi iki liepos 1 dienos 

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), dėl karo Ukrainoje sukelto medicinos priemonių stygiaus ir logistikos procesų trigdžių leido visiems šalies vairuotojams naujos kartos vaistinėles įsigyti ir automobiliuose patalpinti iki šių metų liepos pirmosios dienos.

Ministerijos teigimu, vaistinėlių turinys nesikeitė 18 metų, per tiek laiko pasikeitė pirmosios pagalbos teikimo principai, esą todėl ir reikalaujama, kad automobiliuose būtų naujos vaistinėlės arba senos, bet su papildomomis reikalaujamomis priemonėmis, kurių iki šiol vaistinėlėse nebūdavo. Ministerijos nurodymu, naujos sudėties vaistinėlėse, be prieš tai buvusių pirmajai pagalbai naudojamų priemonių, atsiranda ir spaudžiamasis tvarstis, ledo maišeliai, turniketai, skirti arteriniam kraujavimui stabdyti, vienkartinė veido kaukė gaivinimui (dirbtinio kvėpavimo atlikimui).

Ministerija primena, kad tie, kurie pirmosios pagalbos rinkinius įsigijo po 2019 m. sausio 1 d., turi tik pasipildyti savo vaistinėlių rinkinį 2 turniketais. Jei vaistinėlės rinkinys pirktas anksčiau minėtosios datos, vairuotojas privalo įsigyti naują rinkinį.

Maža to, SAM sako, kad iš bet kur pirktos vaistinėlės taip pat, tikėtina, netiks – jos turi būti paženklintos privalomu atitikties ženklu CE, kuris patvirtina, kad šios medicinos priemonės gamintojas laikosi nustatytų saugos reikalavimų, atliko visas būtinas atitikties vertinimo procedūras ir užtikrina, kad jo pagaminta medicinos priemonė yra saugi, naudojant ją pagal paskirtį ir laikantis naudojimo instrukcijos. Asmenys, prieš pirkdami medicinos priemones iš ne Europos Sąjungos gamintojų, turi pasidomėti, ar medicinos priemonė tinkamai paženklinta, ar gamintojas yra registruotas Europos Sąjungoje, ar turi reikiamus sertifikatus, ar tie sertifikatai galioja[1].

Turniketo naudojimo instrukcijose – mirtini nurodymai

turniketas
Turniketą nuimti gali tik medikas. Lucas Oliveira/Pexels.com nuotrauka

Ir nors SAM griežtai sako, kad perkant vaistinėles, jos turi būti pažymėtos specialiu ženklinimu, kuris esą nurodo, kad vaistinėlė kokybiška, pilnos sudėties ir priemonės tinkamo galiojimo, jose medikai rado kraupią klaidą.

Turniketo naudojimo instrukcijos surašytos taip, kad jomis vadovaujantis stipriai sužeistas žmogus gali labai lengvai numirti.

Maža to, kad instrukcijose nurodyta, kad vaistinėlės sudėtyje esančius turniketus naudoti gali tik kvalifikuoti, apmokyti profesionalai. 

„Naudokite tik pagal jūsų institucijos nurodymus arba prižiūrint gydytojui. Prieš naudodami šį gaminį perskaitykite visą naudojimo instrukciją. Netinkamas naudojimas gali sukelti rimtą sužalojimą arba galūnės praradimą. Bet koks turniketo naudojimas turėtų būti tik tada, kai negalima sustabdyti kraujavimo ir padėtis yra pavojinga gyvybei. Tik medicinos personalas gali atlaisvinti užveržtą turniketą“, – rašoma gaminio naudojimo instrukcijose.

Ir čia pat, nors ką tik aiškino, kad užveržtą turniketą atlaisvinti gali tik medikai, instrukcijose gamintojai nurodo, kad siekiant išvengti galūnių nekrozės, turniketo naudojimas turi būti atpalaiduotas 1-2 minutes kas valandą, bendrai turniketą laikant ant asmens ne ilgiau kaip 4 valandas.

Tokios instrukcijos pateikiamos, mat netinkamas turniketo naudojimas gali lemti galūnių nekrozę, o tai – amputaciją. 

Medikai pakraupę – ragina nesivadovauti instrukcijomis

Tuo tarpu tokias instrukcijas pamatę šalies medikai neslepia pasibaisėjimo – pirmiausiai tokiomis gamintojo instrukcijomis, o kartu ir tuo, kad SAM lyg niekur nieko tokias nesąmones praleido ir daug žmonių automobiliuose jau važinėjasi su tokiomis vaistinėlėmis. 

Įvykus avarijai, žmogus, iš paskutiniųjų vadovaudamasis tokia instrukcija, gali sėkmingai atimti kieno nors gyvybę.

turniketo instrukcija
Neteisinga turniketo instrukcija. Giedrės Žutautės feisbuko profilio nuotrauka
„Turbūt pirmą kartą taip parašysiu. NESIVADOVAUKITE ISTRUKCIJOMIS, nes tiesiog numirsit.
Turniketas tai priemonė, skirta masyvaus kraujavimo stabdymui iš galūnių. Nereikia būti profesionalu, kad jį naudoti, bet būtų gerai žinoti, kaip jis veikia.
Jokiu būdu neatleidinėjam turniketo‼️‼️‼️ Tą gali padaryti tik tas, kas sugeba surasti sužalotas gyslas“, – savo feisbuke rašė žinomas medikas Edgaras Kulikauskas, geriau žinomas Ciniško chirurgo slapyvardžiu[2].

„Kas pasakys kas čia negerai tam bus įteiktas medalis!

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, gal galėtų kompetetingi asmenys pakomentuoti? 

Juokas per ašaras. 

Kuo toliau tuo baisiau <…> atskleisiu paslaptį, kad čia visas informacinis lapelis yra didžiulis nesusipratimas!“, – rašė medikė Giedrė Žutautė[3].

„Turniketas naudojamas gyvybei gelbėti esant masyviam kraujavimui, o ne galūnei [gelbėti]. Principas ir yra gyvybė vs galūnė. NEGALIMA ATLEIDINĖTI, tą padarys ligoninėje“, – rašė Eglė Kulikauskienė.

„Nors rekomenduojama fiksuoti turniketo uždėjimo laiką, sausa medikų logika diktuoja – geriau netekt galūnės nei nukraujuot, kada pasieks medikus tada ir nuims. Taškas“, – antrino ir Elžbieta Žurovska-Puodžiūnienė. 

Užveržtas turniketas nesukelia tiek sužalojimų kaip daugelis mano

E. Kulikauskas teigė, kad keturias valandas užveržtas ir neatlaisvintas turniketas gali būti, nepadarydamas jokios didelės žalos asmeniui. Po 6 valandų turniketo laikymo jo neatlaisvinus, sužalojimai asmeniui būtų negrįžtami. Vis dėlto reikia suprasti, kad taikos metu praktiškai nėra galimybių, kad per 6 valandas sužalotas asmuo nepatektų pas medikus.

Maža to, moksliniai tyrimai rodo, kad turniketas, net ir stipriai užveržtas, nors ir sukelia didelį skausmą, gali nesukelti jokių ilgalaikių šalutinių reiškinių, arba sukelia tokius, kurie ilgainiui atsistato. 

Tyrimo metu 232 pacientams ant 309 sužeistų galūnių buvo uždėti 428 turniketai. Veiksmingiausi turniketai buvo greitosios medicinos pagalbos (92 proc.) ir kovinio taikymo (79 proc.). 

„Keturi pacientai (1,7 proc.) patyrė trumpalaikį nervinį paralyžių turniketo lygyje, o šešiems nervinis paralyžius atsirado žaizdos lygiu. 

Nebuvo pastebėta jokio ryšio tarp turniketo laiko ir ilgalaikių padarinių. Nebuvo jokio akivaizdaus ryšio tarp viso turniketo užveržimo laiko ir krešulių, sąstingio, skausmo, paralyžiaus, inkstų nepakankamumo ar amputacijos.

Vien dėl turniketo naudojimo nebuvo amputacijų“, – teigiama tyrimo išvadose[4].

Kaip teisingai užveržti turniketą?

Giedrė Žutautė pasidalino informacija, kada ir kaip dėti turniketą.

„Turniketas dedamas kai trykšta ryškiai raudonas kraujas pulsuojančiai, trykštančiai ar pastoviai kraujuoja iš žaizdos. Kai drabužiai permirksta krauju, fiksuojama galūnės amputacija, prie nukentėjusiojo yra bala kraujo. Nežinote, ar reikia dėti turniketą? Dėkite“, – rašo medikė. 

Turniketas dedamas 5–8 cm. virš žaizdos, bet ne ant sąnario. Po turniketu esančią kūno dalį reikia išlaisvinti nuo kietų daiktų – pavyzdžiui, iš kišenių ištraukti telefonus, raktus, pašalinti motociklininko aprangą su kietomis apsaugomis ar pan. 

Turniketas suveržiamas iki kraujotakos sustabdymo, sukant jo rankenėlę (lazdelę), kol kraujavimas sustos ir pulsas galūnėje nebus apčiuopiamas. Nepavykus sustabdyti kraujavimo vienu turniketu, aukščiau pirmojo uždedamas antrasis turniketas, jei netelpa aukščiau, dedate žemiau.

Labai svarbu tiesiai ant turniketo parašyti jo užveržimo laiką, kad medikai matytų, kiek laiko pacientui jau sustabdytas kraujavimas ir užveržta galūnė. 

Svarbiausia – turniketo atlaisvinti arba jo nuimti griežtai negalima, net jei žmogus sako, kad nepatogu ar labai skauda (o turniketo užveržimas išties labai skausminga procedūra).

Kaip medikai ir sako – svarbiau išgelbėti gyvybę nei ranką ar koją[5]