Prisiekė naujas britų parlamentas: jame – skirtingos tautos ir religijos
Šimtai naujai išrinktų įstatymų leidėjų antradienį įžengė į Jungtinės Karalystės parlamentą prisiekimo ceremonijai, vykusiai po praėjusią savaitę įvykusių rinkimų, kuriuos laimėjo leiboristai.
Amžius skaičiuojančio pastato salėse aidėjo 650 Bendruomenių Rūmų narių, iš kurių 335 atvyko čia pirmą kartą, susijaudinimo kupini pokalbiai ir balsai[1].
Naujai išrinktas premjeras Keiras Starmeris kalbėjo, kad tarnaus žmonėms su visu entuziazmu ir atsidavimu. Bendruomenių Rūmų pirmininku be jokios opozicijos buvo perrinktas Lindsay Hoyle’as, o tada prasidėjo naujųjų parlamentarų prisiekimo ceremonija.
Šį kartą priesaiką davė ir daugybė skirtingų kultūrinių aplinkų parlamentarai: pakistaniečiai, indai, saudo arabai. Iš viso, prisiekė net 650 naujų Bendruomenių Rūmų narių, iš jų 15 yra Anglijoje gimę, pakistaniečių kilmės parlamentarai bei kitų tautinių mažumų atstovai, tokie kaip naujoji teisingumo ministrė Shabana Mahmood, gyvenusi Saudo Arabijoje.
Vieni prisiekė ant Biblijos, kiti ant Korano
Parlamentarai gali prisiekti pasirinktinai: užsiminti apie religiją arba duoti nereliginį priesaikos žodį. Pirmiausia jie turi prisiekti angliškai, o po to gali pakartoti priesaiką velsiečių, ulsterskotų, airių galisų, škotų galisų arba kornų kalba[3].
Pirmiausia prisiekia ilgiausiai dirbantys įstatymų leidėjai: konservatorius Edwardas Leigh ir leiboristė Diane Abbott, vadinami parlamento tėvu ir motina.
Po to prisiekia ministras pirmininkas ir ministrų kabinetas, vyresnieji oficialiosios opozicijos nariai ir likusieji įstatymų leidėjai pagal jų darbo stažą[3].
Priesaikos žodžiai skamba taip: „Iškilmingai, nuoširdžiai ir tvirtai pareiškiu ir patvirtinu, kad būsiu ištikimas ir būsiu ištikimas Jo Didenybei Karaliui Karoliui, jo įpėdiniams ir įpėdiniams pagal įstatymą“.
Priesaiką parlamentarai gali duoti ranką padėję ant Biblijos, Korano ar kitos šventosios, religinės knygos. Religinių sąsajų savo priesaikoje jie gali ir atsisakyti.
Pastebima, kad šis parlamentas bus mažiausiai religingas. Maždaug 40 proc. parlamento narių per prisaikdinimo ceremoniją vietoje religinės priesaikos Dievui pasirinko pasaulietinį priesaikos patvirtinimą, o po 2019 m. rinkimų tokių buvo 24 proc[4].
Tarp nereligingųjų yra ir ministras pirmininkas K. Starmeris ir 50 proc. ministrų kabineto narių. Nereliginį priesaikos patvirtinimą galima rinktis tik nuo 1888 m. po ateisto parlamento nario Charleso Bradlaugh kampanijos. Jis anksčiau negalėjo užimti mandato, nes atsisakė prisiekti Dievui, tačiau rinkėjai protestuodami jį vis išrinkdavo.
Į Bendruomenių rūmus šį kartą buvo išrinktos 263 moterys. Tai yra daugiausia kada nors išrinktų moterų, t. y. apie 40 proc. visų narių. Įdomu ir tai, kad jauniausias naujasis įstatymų leidėjas yra vos 22-iejų metų leiboristas Samas Karlingas.
Prisiekimo procesas jau yra baigtas, tačiau pirmasis naujojo parlamento posėdis buvo atidėtas iki kitos savaitės, kai liepos 17 d., kai yra numatytas valstybės atidarymas ir karaliaus Karolio III kalba, kurioje bus išdėstyti naujosios vyriausybės planai šio parlamento kalendoriuje. Tikimasi, kad į karaliaus kalbą bus įtraukti planai įsteigti valstybės valdomą žaliosios energijos bendrovę, pakeisti planavimo taisykles, kad būtų galima statyti daugiau naujų namų, ir nacionalizuoti vėluojančius šalies geležinkelius.
Jungtinės Karalystės parlamento rinkimus laimėjo leiboristai
Praėjusį penktadienį paskelbti oficialūs Jungtinės Karalystės parlamento rinkimų rezultatai parodė, kad šalies centro kairės leiboristų partija iškovojo triuškinančią pergalę. Tai pirmoji partijos pergalė per pastaruosius 19 metų, nuo to laiko, kai jai vadovavo Tony Bleiras[5].
Naujasis britų ministras pirmininkas K. Starmeris savo pergalę pavadino istorine ir pareiškė, kad permainos šalyje prasidės nedelsiant.
Sakydamas savo pirmąją kalbą prie premjero rezidencijos Dauningo gatvėje 10, jis teigė, kad vadovaus „tarnystės vyriausybei, vykdančiai nacionalinio atsinaujinimo misiją“, ir taip pat pažadėjo „atstatyti Britaniją“.
Konservatoriams, partijai, kuriai priklausė Margaret Thatcher, Borisas Johnsonas ir kadenciją baigęs ministras pirmininkas Rishi Sunakas, šie rinkimai buvo skaudžiausias pralaimėjimas per beveik 200 metų partijos istoriją.
Žymūs įstatymų leidėjai, įskaitant buvusią ministrę pirmininkę Liz Truss, Jacobą Rees-Moggą ir Penny Mordaunt, neteko vietų parlamente. R. Sunakas išsaugojo savo vietą, bet atsistatydino iš Konservatorių partijos vadovo posto ir atsiprašė šalies.
„Aš atsiprašau. Šiam darbui atidaviau visas jėgas, tačiau jūs pasiuntėte aiškų signalą, kad Jungtinės Karalystės vyriausybė turi pasikeisti. Išgirdau jūsų pyktį, nusivylimą ir prisiimu atsakomybę už šią netektį“, – sakė jis, kai su žmona paskutinį kartą paliko premjero rezidenciją.
Ekspertai teigė, kad po 14 metų valdymo, britų konservatoriai buvo nubausti per šiuos rinkimus už visus neramumus, kurie kilo jiems vadovaujant: B. Johnsono „Partygate“ skandalą, kai tuometinis ministras pirmininkas rengė vakarėlius, kai šalyje buvo įvestas COVID-19 karantinas, katastrofišką jo įpėdinės L. Truss 2022 m. biudžetą, sukėlusį šoką finansų rinkose, skandalingą „Brexit“, įsivyravusį skurdą šalyje ir kitus neramumus bei problemas.