Atsitiktinumas Amerikoje pasibaigė šeimos tragedija
Neretai galima išgirsti posakį, jog iki nelaimės – tik vienas žingsnis. Šiuo žingsniu gali tapti išsiblaškymas, klaida arba neatsargumas, kai nelemtas atsitiktinumas gali privesti prie didžiausių nelaimių.
Viena iš tokių istorijų neseniai ištiko amerikiečių šeimą, kai visiškai eilinę dieną, motina netyčia nušovė savo paauglę dukrą. Tuo metu moteris rankinėje tiesiog ieškojo raktų, o rankinėje buvęs jos ginklas ėmė ir iššovė.
Šiuo metu Tenesio valstijos Nešvilio policija tiria 13-metės Dearrijos Radley mirtį. Valdžios atstovai teigia, kad paauglės motina DeAnn Radley paskambino į skubios pagalbos centrą ir susijaudinusi pranešė, kad rankinėje ieškant raktų, netyčia iššovė jos pistoletas[1].
Policijos turimais duomenis, iššovus pistoletui, kulka pervėrė motinos rankinę ir mirtinai sužeidė jos dukrą, kuri dėl sužeidimų rimtumo, mirė iš karto. Šiuo metu Našvilio policija skelbia, kad jokie kaltinimai dukros netekusiai moteriai pateikti nėra.
Atsitiktinės mirtys nėra tokios retos: net 37 proc. šaudynių nutinka netyčia
Tokios atsitiktinės mirtys nuo šaunamųjų ginklų nėra tokios dažnos kaip savižudybės ar žmogžudystės, tačiau jos būna ne mažiau skausmingos ir sukrečiančios tiek pačioms šeimoms, tiek ir visuomenei. Juk šių nelaimių dažnai galima išvengti, be to, jose dažnai žūsta būtent mažamečiai vaikai arba paaugliai.
Amerikos visuomenės sveikatos ekspertai netyčiniu laiko tokį šaudymą, kai į žmogų pataiko neplanuotai iš ginklo paleista kulka[2].
Ši apibrėžtis apima daugybę scenarijų: tai ir atsitiktinis ginklo iššovimas jį valant ar iš naujo užtaisant, ir susišaudymas, per kurį sužeidžiami ar nužudomi pašaliniai asmenys. Prie tokių scenarijų priskiriami ir savigynos tikslais paleisti šoviniai, kai yra kliudomas nesusijęs asmuo.
Dažnai atsitiktiniai šaudymai įvyksta, kai vaikai randa ginklus ir, supainioję juos su žaislais, netyčia iš jų iššauna, sužeisdami save arba šalia esantį žmogų.
Apskaičiuota, kad bent 37 proc. šautinių sužalojimų JAV įvyksta būtent dėl atsitiktinių šūvių.
JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro interaktyvios duomenų bazės WONDER, kurioje pateikiami valstijų lygmeniu surinkti mirties liudijimų duomenys, rodo, kad 2021 m. iš viso Jungtinėse Valstijose per nelaimingus atsitikimus mirė 224 935 žmonės, iš jų net 549 žuvo netyčia iššovus iš šaunamojo ginklo.
Pagal šiuos duomenis nustatyta, kad ginklai yra 15-a pagrindinė atsitiktinių mirčių priežastis ir atsilieka nuo apsinuodijimų ar automobilių avarijų. Vertinant bendrą JAV mirčių nuo šaunamųjų ginklų skaičių, nelaimingi atsitikimai sudaro nedidelę dalį incidentų: iš 48 830 visų 2021 m. mirčių, vos vienas procentas jų buvo netyčinis nužudymas dėl ginklo panaudojimo.
Opiausia JAV problema – tyčiniai nužudymai bei masinės šaudynės
Remiantis JAV Ginkluoto smurto archyvo duomenimis, 2023 m. visoje šalyje nuo ginklų mirė mažiausiai 40167 žmonės. Šie skaičiai reiškia, kad vidutiniškai, dėl ginklo panaudojimo kasdien žūsta beveik 118 žmonių[3].
Dauguma šių mirčių įvyko Teksaso, Kalifornijos, Floridos, Džordžijos, Šiaurės Karolinos, Ilinojaus ir Luizianos valstijose.
Aukomis tampa ir vaikai bei paaugliai: iš visų žuvusiųjų, 1306 buvo paaugliai, o 276 – vaikai.
Didelę dalį šių mirčių sudarė savižudybės atvejai panaudojant ginklą. Taip praeitais metais mirė 22506 asmenys. Į mirčių, panaudojant ginklą suvestinę įeina ir 1344 žmonės, žuvę per susišaudymus su policijos pareigūnais arba pareigūnų nušauti žmonės.
Didele problema JAV jau daugelį metų yra ir masinės šaudynės. Iš viso 2023 m. JAV vyko daugiau kaip 632 masinės šaudynės, kurias Ginkluoto smurto archyvas apibrėžia kaip incidentą, kai nužudomos keturios ar daugiau aukų. Per šias žudynes vien pernai mirė 597 žmonės ir 2380 buvo sužeisti.
Spalio 25 d. įvykusios masinės šaudynės Lewistone, Meino valstijoje, buvo daugiausiai aukų pareikalavusios šaudynės 2023 m. ir vienos iš daugiausiai aukų pareikalavusių šaudynių per pastaruosius dešimtmečius. Tuomet žuvo 18 žmonių ir dar 13 buvo sužeisti.
Ginkluoto smurto archyvo duomenimis, nuo 2014 m. JAV kasmet viršijo 39 000 mirčių nuo smurto naudojant ginklus skaičių, nors pastaruoju metu tokių mirčių skaičius yra mažesnis nei 2016, 2017 ir 2018 m. Tuomet bendras mirčių skaičius kiekvienais metais viršijo 50 000.
Žūtis dėl ginklų panaudojimo toliau siekiama mažinti, o pernai birželį JAV vadovas Joe Bidenas pasirašė Kongreso priimtą ginklų saugumo paketo įstatymą. Tai buvo pirmasis per kelis dešimtmečius Kongreso priimtas ginklų reformos įstatymas, tačiau teisės laisvai įsigyti ir laikyti ginklus šalininkai bei ginklų pramonės lobistai tam toliau aktyviai priešinasi.