Mokyklose jau pasakojama kas yra lytinė tapatybė

Lietuva, NuomonėsRosita Kvietkevičienė
Suprasti akimirksniu
Kalbėkite apie tai
Kalbėkite apie tai. Mika Baumeister / Unsplash nuotrauka.

Mokytojams aiškino, kuo skiriasi biologinė lytis ir lytinė tapatybė

Įvedus gyvenimo įgūdžių programą nemaža dalis tėvų labiausiai jaudinosi dėl lytiškumo klausimų. Ir nors buvo pasklidusi melaginga informacija apie tai, esą pamokų metu bus mokoma, kaip sukonstruoti barjerinę plėvelę oraliniam seksui, panašu, kad jei iš tiesų tik to mokytų, būtų dar ne taip jau blogai. Bent jau dalykas praktiškas. Tačiau kai kuriose mokyklose barjerinėms plėvelėms niekas laiko negaišta – ima jautį už ragų ir galimai ketina vaikams aiškinti, kad jei jie gimė berniukais arba mergaitėmis, dar nebūtinai reiškia, kad jie tokie ir yra.

Socialiniame tinkle imta dalintis nuotrauka iš 2021 metų spalio mėnesį vykusio projekto ,,Lytiškumo kuprinė“. Radviliškio rajono Alksniupių pagrindinėje mokykloje ,,Įvairovės ir edukacijos namų“ mokymų vadovė, psichologė Lina Januškevičiūtė ir lytiškumo ugdymo lektorė, advokacijos koordinatorė Rūta Pučaitė kartu su mokytojais išbandė kuriamą žaidimą ,,Lytiškumo kuprinė“, skirtą 5-8 klasių mokiniams.

„Kad būtų lengviau mokinius sudominti, atvykusi įmonės ,,Tartum be ribų“ vadovė Jurgita Rudėnaitė pristatė ir Žaidimo spalvingumas, kūrybiškumas skatino mokytojus pabūti mokinių vietoje ir pajusti, kaip jį žaistų vienos ar kitos klasės mokiniai. Klasių vadovai jau galės tai išbandyti su auklėtiniais klasių valandėlių metu ir žinoma, supažindinti su biologine lytimi, lytine tapatybe, bei lytine orientacija. 

Lytinė tapatybė (čia 5-8 klasėms!) „alyčiai“ ,„translyčiai“, – savo socialiniame tinkle rašo visuomenininkas Raimondas Šimaitis.

Nuotraukoje matyti, kad pristatant žmonių seksualines orientacijas kalbėta apie heteroseksualius, biseksualius, monoseksualius asmenis. 

„Nežinau kaip jūs, bet manau jog mano vaikams informaciją apie alyčius, translyčius bei kitokius mono stereoseksualus kuo puikiausiai pakeistų mokslinė fantastika. Bent jau fantazijas tinkama kryptimi nukreiptų…

Ko gali išmokyti *aitės *ytės kurios pačios nežino kas jos tokios ir neturi jokių realaus gyvenimo įgūdžių?

Suprasčiau jei programą ruoštų moterys, jau užauginusios ar auginančios vaikus ir realiai susiduriančios su gyvenimu. Bet kad šitie psichiatrų nepatikrinti pasakų personažai…“, – sarkazmo neslėpė R. Šimaitis[1].

Radviliškyje vyko ir dar vieni lytiškumo užsiėmimai

Visuomenininkė Vitalija Jankauskaitė savo socialiniame tinkle rašė, kad tas pats Radviliškis nestabdo – jame ir mokiniams vyko kvestionuojamos lytiškumo pamokos.

„Šįkart Baisogaloje dvi lytiškumoi lektorės, anot vaikų, „kalbėjo apie masturbaciją, menstruacijas, skaidrėse rodė moteriškus lytinius organus, kuriuos kai kas norėjo nufotografuoti, tai neleido ir pasakė, kad tegul būna PASLAPTIS klausė AR JUMS PATINKA GĖJAI? Reikėjo užpildyti anketą. Tiesa, dar reikėjo susiskirstyti poromis ( nesvarbu lytis) ir artėti vienas link kito ir stebėti savo savijautą…ką pajusi?“

Tai va tiek lytiškumo naujienų iš Baisogalos“, – rašė V. Jankauskaitė[2]

Tiesa, į tai sureagavo dėstytoja Akvilė Giniotaitė, teigusi, kad visa tai, kas surašyta, yra šmeižtas ir netiesa. Vaikų esą niekas neklausinėjo ar jiems patinka gėjai, ir nebuvo kalbos apie tai, kad negalima fotografuoti rodytų lyties organų, nes tai „paslaptis“. 

lytiškumo kuprinė
Žaidimas „Lytiškumo kuprinė“. Įvairovės ir edukacijos namų interneto svetainės nuotrauka.

„Lytiškumo kuprinėje“ – klausimai apie masturbaciją

Tačiau, kaip sakoma, nebūna dūmų be ugnies. Žaidime „Lytiškumo kuprinė“, kurį jau turi dalis šalies mokyklų, iš tiesų yra kalbų apie masturbaciją.

Septintokams ir aštuntokams skirtamame žaidime tiesa ar mitas yra tokie teiginiai: masturbacija yra žalinga/kenkia sveikatai(mitas); dažnas masturbavimasis yra problema (mitas); masturbacija gali padėti žmonėms susipažinti su savo kūnu (tiesa); jei vyro varpa yra didelė, jo partnerė pajus didesnį malonumą (mitas), homoseksualus asmuo nori lytinių santykių su bet kuriuo tos pačios lyties asmeniu(mitas) ir taip toliau…

Na teiginiai žmogiški, tokie, apie kuriuos žinoti reikia, tačiau primename, kad šis žaidimas skirtas septintokams. 12-13 metų vaikams, paaugliams[3]

Per metus homoseksualiais save laikančių žmonių padvigubėjo

Galima galvoti, kad iš tiesų tai tėra tik pamokos, informacija, kurią reikia žinoti, tačiau nebūtina panaudoti. Ir vis dėlto tyrimai rodo, kad pradėjus itin garsiai kalbėti apie LGBTQ+ bendruomenę, lytinės tapatybės klausimus, save laikančiais homoseksualiais JAV per metus jau yra 7,1 proc. asmenų, o tai yra dvigubai daugiau nei 2012 m.

Dabar daug didesnė Z kartos žmonių dalis, bet vis tiek ne visi, tapo suaugusiais. Staigus LGBT identifikacijos padidėjimas tarp šios kartos nuo 2017 m. rodo, kad jaunesni Z kartos nariai (tie, kuriems nuo 2017 m. sukako 18 metų) dažniau nei vyresni kartos nariai prisipažįsta kaip LGBT.

Jei Z kartos tendencija tęsis, tos kartos JAV suaugusiųjų, kurie teigia esantys LGBT, dalis dar padidės, kai visi kartos nariai sulauks pilnametystės. 

Biseksualumas yra labiausiai paplitęs LGBT statusas tarp Z kartos, tūkstantmečio ir X kartos žmonių, o vyresni amerikiečiai beveik taip pat linkę sakyti, kad yra gėjai ar lesbietės, kaip ir biseksualūs.

Apskritai 15 % Z kartos suaugusiųjų teigia esantys biseksualūs, kaip ir 6 % tūkstantmečių ir šiek tiek mažiau nei 2 % X kartos atstovų.

Moterys (6,0 %) daug dažniau nei vyrai (2,0 %) teigia esantys biseksualūs. Vyrai dažniau prisipažįsta kaip gėjai (2,5 proc.), o ne kaip biseksualūs, o moterys daug dažniau prisipažįsta kaip biseksualūs nei lesbietės (1,9 proc.).