Mokslininkai rengia oficialų kontakto su ateiviais protokolą

Įdomybės, PasaulisMiglė Tumaitė
Suprasti akimirksniu
Nežemiška gyvybė
Mokslininkai rengia oficialų kontakto su ateiviais protokolą. Adrian/Unsplash nuotrauka.

Esame nepasiruošę ateivių „kreipimuisi“ į mus

Ekspertų komanda yra pasiryžusi pakeisti kitų galimai egzistuojančių organizmų „žaidimo taisykles“ su pirmuoju nauju ateivių kontakto protokolu per ateinančius 35 metus[1].

Dėl šios priežasties mokslininkai, kaip žinia, įkūrė naują tarybą, kuri bandys atsakyti į klausimą: „Ką turėtų daryti žmonės, kai (jei) ateiviai susisieks su mumis?

Kitais žodžiais tariant, jei nežemiška gyvybė rytoj mums atsiųstų žinią, kaip reaguotų žmonija?

Pasak tyrėjų, to mes dar nežinome, ir tai yra didžiulė problema. Štai kodėl pirmą kartą per kelis dešimtmečius politikos ekspertų ir mokslininkų komanda susivienijo, kad sukurtų ateivių kontakto protokolų rinkinį, kuriuo galėtų vadovautis visas pasaulis.

„Šiaip ar taip, mokslinėje fantastikoje pasidarė gausu įvairių tyrinėjimų apie poveikį žmonių visuomenei po to, kai dangaus platybėse buvo atrasta gyvybė, intelektas ir net susidūrimai su kitomis būtybėmis“, – sakoma Škotijos Sent Andrews universiteto kompiuterių mokslininko Johno Ellioto pranešime. (J. Elliotas yra Sent Andrews universiteto naujai įkurto SETI Detection Hub – tarpdisciplininės organizacijos, kuri sukurs naują kontakto su ateiviais protokolą – koordinatorius.)

Vis tik J. Ellioto teigimu, naujoji tyrimų grupė negalvos apie galimo susitikimo su ateiviais poveikį žmonijai ir pradės labiau sutelkti dėmesį į tai, kaip turėtume į tokį reiškinį reaguoti.

Ateivių signalų fiksavimas
Esame nepasiruošę ateivių „kreipimuisi“ į mus. Alec Favale/Unsplash nuotrauka.

Vienintelis turimas kontakto su ateiviais protokolas buvo sukurtas Nežemiško žvalgybos instituto bendruomenės

Protokolas, kuris buvo sukurtas 1989 m. ir paskutinį kartą peržiūrėtas daugiau nei prieš dešimtmetį, yra absoliučiai neaiškus, kuomet kalbama apie tarptautinį atsaką į nežemišką pasaulį, mat jame daugiausia dėmesio skiriama dalijimosi atradimais su visuomene ir platesne mokslo bendruomene svarbai[2]

Tačiau, bet kokiu atveju, patvirtinus kontaktą su nežemiškomis būtybėmis, pagrindinis protokolo praktinis patarimas mokslininkams yra prašyti Jungtinių Tautų ar kitos valdymo institucijos tolimesnių nurodymų, įtemptoje situacijoje padėsiančių išlikti daugiau mažiau ramiems.

Kita vertus, ką konkrečiai Jungtinės Tautos turėtų daryti, yra dar vienas begalinį smalsumą keliantis klausimas.

Nūdienoje akivaizdi kosmoso tyrinėjimų pažanga

Nuo vandens pėdsakų radimo Marse iki potencialiai į Žemę panašių egzoplanetų atradimo, pastaraisiais dešimtmečiais kosmoso tyrinėjimų pažanga padarė gyvybės kituose pasauliuose idėją žymiai įtikimesnę. 

Tačiau, nepaisant daugiau nei šimtmetį trukusių pastangų susisiekti su šiomis potencialiomis gyvybės formomis, žmonės dar negirdėjo iš pastarųjų nieko „konkretaus“.

Taigi, užuot sutelkusi dėmesį į pranešimų siuntimą ateiviams, organizacija SETI Detection Hub nuskaitys signalus, ieškodama galimų pranešimų, siunčiamų iš ateivių gyvybės formų, tokiu būdu galbūt ilgainiui sukurdama sistemą, padėsiančią šiems signalams priskirti konkrečią prasmę. 

Ji, kaip planuojama, taip pat sukurs poveikio vertinimus bei teiks ataskaitas, kuriose bus apibrėžiamos konkrečios minėtos veiksmų politikos pasekmės; ir apdoros protokolus bei traktatus, susijusius su „hipotetinių“ ateivių reagavimu.

Visgi neaišku, ar kada nors (juolab kada konkrečiai) gausime pranešimą „iš viršaus“. Tačiau manoma, jog negalime sau leisti būti menkai pasiruošusiems – moksliškai, socialiai ir politiškai – įvykiams, kurie gali virsti realybe jau rytoj. 

Nepaisant to, nors pastaruoju metu pasklido sąmokslo teorijos apie potencialius ateivius Žemėje, JAV gynybos departamentas ne per seniausiai pateikė ataskaitą, kurioje teigiama, kad daugiau nei 140 JAV kariuomenės pranešimų apie neatpažintus oro reiškinius (UAP) nėra jokių nežemiškų lankytojų įrodymų[3]

Užsienio šnipų dronai ir „oro netvarka“, tokia kaip, tarkim, oro balionai, yra daug dažnesnis Amerikos dangaus keistenybių paaiškinimas. Bent jau kol kas.