Ministrė „susitvarkė“ su neįtikusiu Viešojo saugumo tarnybos vadu?

Suprasti akimirksniu
Emocijos
Kai žmonės pažymi savo neigiamas emocijas, tai sumažina jų pesimizmą. Mark Daynes/Unsplash nuotrauka.

Iš pareigų atleidžiamas VST vadas

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, vadovaudamasi Viešojo saugumo tarnybos įstatymu ir Vidaus tarnybos statutu, pateikė Vyriausybei nutarimo projektą, kuriuo pasiūlė nuo 2022 m. spalio 20 d. iš vidaus tarnybos atleisti Viešojo saugumo tarnybos (VST) vadą Ričardą Pocių. R. Pocius tikina kol kas nematęs jokių dokumentų dėl sprendimo jį atleisti, tačiau jau dabar aišku, kad dar birželį papeikimą už tarnybinį nusižengimą gavęs pareigūnas tuščiomis neliks.

Atleidžiamam R. Pociui bus skirta solidi išmoka, tačiau nepaisant to, jo jau stojo ginti kolega, kuris pareiškė, kad tokiu būdu ministrė A. Bilotaitė galimai susidoroja su jai nepatinkančiais.

Iš pareigų R. Pocius atleidžiamas šalių susitarimu nuo ketvirtadienio, generolui pateikus prašymą.

VST ir visoms kitoms statutinėms tarnyboms nepaprastosios padėties metu tenka ypatingas vaidmuo ir nacionalinį saugumą užtikrinančios užduotys, kurioms reikalingas veiksmų koordinavimas, susiklausymas ir pasitikėjimas. Visiems tarnybų vadovams keliami vienodi nuolatinės parengties, pasiekiamumo, keitimosi informacija reikalavimai. Priimant svarbius sprendimus dėl pareigūnų parengties, aprūpinimo, grėsmių valdymo, būtinas visų be išimties už viešąjį saugumą atsakingų tarnybų įsitraukimas“, – nurodoma ministerijos pranešime[1].

Tačiau pats R. Pocius pabrėžė, kad jį atleidžia ne ministerija, o Vyriausybė ir daugiau nebeturintis, ką pakomentuoti[2].

Atleidimas

Tuščiomis neišleis, bet konkrečios sumos neįvardija

Atleidžiamam R. Pociui baimintis dėl rytojaus taip pat neteks, mat pranešta, kad iš tarnybos vadas išeis su solidžia išeitinių suma – pareigūnui esą bus išmokėta trijų vidutinių darbo užmokesčių dydžio išmoka[4]. Apie tai naujienų portalą „15min“ informavęs Mindaugas Bajarūnas tikino, kad išeitinė išmoka yra numatyta Vidaus tarnybos statute, nors ir nėra įvardijama konkreti suma.

„R. Pociaus atveju abipusiu sutarimu sutarta jam išmokėti 3 mėnesių atlyginimo dydžio išeitinę kompensaciją“, – teigė M. Bajarūnas[4].

Kiek pavyko išsiaiškinti, antrąjį šių metų ketvirtį VST vadovo vidutinė alga siekė 4 150,69 eurus, o tai reiškia, kad Vyriausybei priėmus sprendimą dėl R. Pociaus atleidimo iš pareigų, pastarasis išeis gerokai papilnėjusia pinigine ir gaus 12,45 tūkst. eurų išmoką neatskaičius mokesčių.

Neįtiko ministrei?

Pasirodžius žinioms apie R. Pociaus atleidimą iš pareigų, viešojoje erdvėje netruko pasireikšti ir buvęs Lietuvos kariuomenės vadas, generolas leitenantas Valdas Tutkus. Savo socialinėje feisbuko paskyroje V. Tutkus dėstė, jog visa ši situacija išties atrodo „keistai“ – visų pirma tai, kad VST vadas neva atleidžiamas „šalių susitarimu“.

Pasak V. Tutkaus, demokratinėse valstybėse paprastai nėra priimta keisti jėgos struktūros vadus iki kadencijos pabaigos remiantis „politikų užgaidomis“.

Valdantieji šiuo atveju nevykdė politinės kontrolės, o vietoje to kišosi į ne savo kompetencijos reikalus – juk R. Pociui iki kadencijos pabaigos veikiausiai dar buvo likę trys metai.

„Generolas R. Pocius vienas iš Lietuvos kariuomenės kūrėjų, savo laiku šauniai vadovavo Lietuvos kariuomenės karo policijai. Galima pasakyti pastatė ją (karo policiją) ant kojų“, – gražių žodžių kolegai negailėjo buvęs Lietuvos kariuomenės vadas.

V. Tutkaus pasisakymas

Už nepaklusnumą gavo tarnybinę nuobaudą

Primename, kad dar birželio mėnesį R. Pocius gavo tarnybinę nuobaudą už tai, kad pažeidė Vidaus tarnybos statuto, VST įstatymo, VST nuostatų bei Pareigybės aprašymo reikalavimus[5]. Tačiau vidaus reikalų ministrė A. Bilotaitė tąkart nenurodė, kokiais veiksmais jis pažeidė minėtus teisės aktus.

Kiek vėliau paaiškėjo, kad papeikimą R. Pocius „užsidirbo“ ignoruodamas vadovybės nurodymus ir rodydamas neigiamą pavyzdį įstaigos darbuotojams ir kitų statutinių įstaigų vadovams.

VRM nepatiko tai, kad VST nepaprastosios padėties metu yra priskirtos svarbios užduotys, apie kurių vykdymą esą būtina nuolat informuoti vidaus reikalų ministrę. O štai R. Pocius ne tik savo veiksmų nederino su VRM, bet ir atsisakė vykdyti ministrės įsakymu patvirtintą planą.

Tąkart ministrė pabrėžė, kad einant tokias pareigas negali būti jokių nesuderintų veiksmų, saviveiklos ar savivalės. A. Bilotaitė atkreipė dėmesį, kad pareigūnai privalo laikytis Vidaus tarnybos statute numatytų reikalavimų ir tarnybinio pavaldumo principo bei vykdyti teisėtus vadovų nurodymus.

Tokia žinia apie reikalavimų nesilaikymą, R. Pociui, panašu, buvo it žaibas iš giedro dangaus, mat jis tikino nieko apie tai nematęs ir negirdėjęs.

Visgi kiek vėliau paaiškėjo, kad R. Pocius kaltės neprisiėmė, o nuobaudą argumentavo tuo, jog greičiausiai ją gavęs už pareigingumą ir atsidavimą Lietuvos valstybei.

„Galiu tik tiek pasakyti – esu prisiekęs Lietuvos valstybei ir jos žmonėms, esu pareigingas įstatymų vykdytojas. Matyt, už tai ir gavau [nuobaudą]. Teisingumą nustatys teismas“, – birželį kalbėjo R. Pocius[6].