Milijonai dolerių grynaisiais Afganistane: iš kur jie atkeliavo?

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Parama
Afganistanas gavo neidentifikuotą finansinę paramą. Alexanderio Grey/Unsplash nuotrauka

Talibai sulaukė mįslingos milijoninės paramos

Praėjusią savaitę Afganistano oro uosto pakilimo take buvo pastebėtas lėktuvas, iš kurio iškraunami dideli paketai, kuriuose – maždaug 40 mln. dolerių grynaisiais[1]. Afganistanas teigia, kad šie pinigai yra skirti humanitarinei pagalbai, tačiau kas juos skyrė – neatskleidžia.

Pinigai buvo perduoti Afganistano centriniam bankui „Da Bank of Afghanistan“, kurį kontroliuoja Talibanas. Kabule įsikūręs bankas tviteryje net paskelbė gautų pinigų nuotraukas. Bankas tik pabrėžė, kad vertina bet kokį „principingą veiksmą, dėl kurio į šalį pervedamos atsargos ir padedama nepasiturintiems visuomenės nariams“. Kaip galima pastebėti iš paskutinius keletą mėnesių skelbtų banko pranešimų, pinigų atskirais paketais buvo gauta ir daugiau.

Šių metų rugsėjį JAV prezidento Joe Bideno administracija paskelbė apie fondo, skirto padėti Afganistano žmonėms, sukūrimą, tačiau į fondo veiklą neįtraukė Afganistano centrinio banko, todėl pastaroji milijonų siunta iš JAV neatkeliavo.

Sugrįžus talibams, finansinio skaidrumo Afganistane nebeliko

Negalintis paaiškinti, iš kur gauna milijonus tariamai finansinei paramai, tarptautiniams stebėtojams Afganistano bankas kelia įtarimą ir susirūpinimą dėl augančio finansinio skaidrumo stokos.

Australijos nacionalinio universiteto Arabų ir islamo studijų centro daktaras Anas Iqtaitas teigia, kad nuotraukose matomos grynųjų pinigų krūvos atrodo yra daugiau nei 40 mln. dolerių. Jis taip pat abejoja, kokiu tikslu nuotraukos yra viešinamos:

„Tai nėra humanitarinei paramai skirti pinigai, kitaip jie būtų keliavę per kitas paskirties vietas. Taip, tviteryje taip sakoma, bet… Manau, kad jie kalba apie tai, kad bet kokios humanitarinės pastangos paremti Afganistano žmones yra sveikintinos“[2].

A. Iqtait primena, kad pasaulyje yra ne viena šalis, kuri „rodė atlaidumą Talibano vyriausybei“, tačiau nepateikė spėlionių, kas gi galėjo suteikti finansinę paramą talibams.

Afganistano bankų sistema neveikia jau daugiau nei metus

Afganistano bankų sistema iš esmės neveikia nuo 2021 m. rugpjūčio mėnesio, kai Talibanas perėmė valdžią. Būtent tada Afganistano bankai, įskaitant centrinį banką, buvo atjungti nuo tarptautinės bankininkystės sistemos SWIFT. Afganistano bankai negali bendrauti su kitų šalių bankais, o afganų diaspora negali per bankus siųsti pinigų į tėvynę.

Afganistano gyventojams taip pat neįtikėtinai sunku išsiimti pinigus iš bankomatų ar bankų: eilės dažnai būna ilgos, taip pat taikomi išimamų pinigų limitai. Centrinis bankas turi valiutos atsargų, bet Afganistano visuomenėje nuolat trūksta tiek JAV, tiek Afganistano grynųjų pinigų.

Oficialiems bankų sektoriams patiriant sunkumams, klesti neoficiali bankininkystės sistema, vadinama „havala“. Tai sena grynųjų pinigų pervedimo per asmeninius, nuo tinklo nepriklausančius asmenis ir įmones sistema. Tačiau pastaraisiais metais ši neoficiali sistema dar labiau pagilino likvidumo krizę, o dėl to iš šalies nelegaliai išplaukia kapitalas, todėl ekonomikai ir žmonėms darosi dar blogiau.

Nors dalis ekspertų teigia, kad vienintelė išeitis iš tiesų padėti Afganistano žmonėms, yra vėl leisti Afganistano bankams veikti tarptautiniu mastu ir susigrąžinti prarastą teisėtumą, abejojama ar JAV ir kitų Vakarų šalių vadovai pritartų šiam siūlymui.

Afganistanas
Į valdžią grįžus talibams, Afganistane kilo suirutė. Farido Ershado/Unsplash nuotrauka

JAV įsteigė paramos afganistaniečiams fondą

Rugsėjo mėnesį J. Bideno administracija paskelbė, kad bus įsteigtas fondas, skirtas padėti Afganistano žmonėms. 

„Afganistano fondas padės sušvelninti ekonominius iššūkius, su kuriais susiduria Afganistanas, kartu apsaugant ir išsaugant 3,5 mlrd. dolerių Afganistano centrinio banko „Da Afghanistan Bank“ (DAB) rezervų Afganistano žmonių labui. Talibano represijos ir blogas ekonomikos valdymas paaštrino ilgalaikes Afganistano ekonomines problemas, be kita ko, dėl veiksmų, kurie sumažino pagrindinių Afganistano ekonominių institucijų pajėgumus ir dėl kurių šių lėšų grąžinimas į Afganistaną tapo neįmanomas“, – sakė JAV iždo sekretoriaus pavaduotojas Wally Adeyemo.

Laiške Afganistano centriniam bankui W. Adeyemo teigė, kad kol nebus įvykdytos sąlygos centriniam bankui, jo turto kontrolė kels nepriimtiną riziką ir grėsmę jam kaip Afganistano žmonių paramos šaltiniui.

Pati Talibano vyriausybė neturės prieigos prie fondo, kuris bus laikomas Tarptautinių atsiskaitymų banke Šveicarijoje. Bankas pranešime spaudai teigė, kad jo vaidmuo apsiriboja bankinių paslaugų teikimu ir fondo patikėtinių tarybos nurodymų vykdymu, nedalyvaujant fondo valdyme ar sprendimų priėmime.

Lėšos bus paskirstytos po naujojo Afganistano fondo patikėtinių susitikimo su Vakarų partneriais. Patikėtiniai yra du Afganistano ekonomistai, JAV vyriausybės atstovas ir Šveicarijos vyriausybės atstovas[3].

Nuo 2021 m. gruodžio Jungtinės Tautos (JT) į Afganistaną taip pat importavo maždaug 1,8 mlrd. dolerių grynaisiais pinigais humanitarinėms operacijoms Afganistane finansuoti. JT politinės misijos Afganistane UNAMA atstovas spaudai teigia, kad organizacija atidžiai prižiūri reguliarius grynųjų pinigų pervedimus ir stebi, kaip pinigai yra naudojami.