Milijardierius leidosi savo sūnaus kraują bandydamas atjaunėti

Įdomybės, PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Kraujas
Milijardierius leidosi savo sūnaus kraują bandydamas atjaunėti. Nguyen Hiep/Unsplash nuotrauka

Verslininkas sūnaus kraują naudoja siekdamas amžinos jaunystės

Biotechnologijų srities verslininkas iš Kalifornijos Bryanas Johnsonas prieš kelis išgarsėjo tuo, jog užsigeidęs sustabdyti savo senėjimą, jis ėmė naudoti savo paauglio sūnaus kraują, kuris verslininkui buvo periodiškai įšvirkščiamas it koks jaunystę garantuojantis eliksyras.

Tačiau dabar 45-erių metų amerikiečių verslo magnatas skelbia, kad tokios kraujo perdavimo programos atsisako, nes kol kas nebuvo pastebėti jokių teigiamų rezultatų. Apie nesėkmę prabilta tuomet, kai ši idėja jau pareikalavo ne vieno milijono finansavimo, o B. Johnsono sūnus tėvui paaukojo penktadalį savo kraujo.

B. Johnsonas beveik prieš 10 metų pardavė savo verslą „Braintree Venmo“ kompanijai „PayPal“ už milžinišką 800 mln. JAV dolerių sumą. Būtent dideli turtai verslininkui ir leido imtis prieštaringos idėjos: dar prieš du mėnesius į kraujo dalijimosi programą jis įtraukė ne tik savo 17-metį sūnų, bet ir 70-metį tėvą[1].

Dar praėjusią savaitę B. Johnsonas tviteryje atskleidė, kad jam, jo sūnui ir tėvui buvo suleista po litrą kraujo: paauglio sūnaus kraujo plazma buvo suleista į paties B. Johnsono venas, o jo krauja plazma buvo suleista jo tėvui. Tačiau galiausiai verslininkas atskleidė, kad bandymas nepavyko ir rezultatai nebuvo tokie, kokių buvo tikimasi.

„Jaunų žmonių plazmos mainai gali būti naudingi biologiškai vyresniems gyventojams arba esant tam tikroms būklėms. Mano atveju tai neduoda naudos prie jau taikomų intervencijų“, – teigiama verslininko pranešime.

B. Johnsono amžinos jaunystės paieškos prasidėjo po skaudžių skyrybų su savo trijų vaikų motina. Jis pasijuto turįs 60 kilogramų antsvorio, buvo apimtas depresijos, galvojo apie savižudybę. Tai pasikeitė jam susidomėjus sveikatingumu. Dabar, jau ne vienerius pastaruosius metus jis kasmet išleidžia apie po 2 mln. JAV dolerių, kad biologiškai vėl taptų 18-os.

Į jo neįprastą, jaunystę neva vėl grąžinti galinčią rutiną įeina 80 vitaminų ir mineralų suvartojimas per dieną, 70 kilogramų trintų daržovių per mėnesį, valandos trukmės treniruotės su 25 skirtingais pratimais, 1977 kalorijų dieta. B. Johnsonas taip pat teigia, kad yra padaręs daugiau kaip 33 000 savo žarnyno vidaus nuotraukų[2]. Daugiau nei 30 gydytojų komanda reguliariai matuoja jo kraują, širdį, kepenis, inkstus, smegenis, kraujagysles ir lytinę sveikatą.

Jis teigia, kad dabar jo širdis yra 37-erių metų amžiaus, oda – 28-erių metų amžiaus, o fizinis pasirengimas – 18-mečio. Nors rūpinimasis savo sveikata yra suprantamas ir net skatinamas dalykas, tokia verslininko jaunystės manija daugeliui atrodo šiek tiek keista. Tiesa, tik ne jam pačiam, mat B. Johnsonas net neslepia savo ambicijų ir teigia, kad neplanuoja mirti.

Susidomėjusiųjų amžina jaunyste netrūksta, tačiau tuo jau naudojasi šarlatanai

2000-ųjų pradžioje Stanfordo universiteto mokslininkų grupė pakartojo dar 1950-aisiais mokslininiuose bandymuose taikytą procedūrą – parabiozę: suporavo gyvas peles, jaunas ir senas, nulupo jų odą ir susiuvo šonus, kad abu gyvūnai turėtų tą pačią kraujotakos sistemą. Po mėnesio, senų pelių raumenyse ir kepenyse mokslininkai aptiko atjaunėjimo požymių[3].

Būtent šie rezultatai paskatino mokslininkus, verslininkus ir visuomenę susimąstyti apie idėją, kad jauno organizmo kraujas gali pasitarnauti stabdant senėjimą. Iki 2016 m. šis susidomėjimas išaugo tiek, kad JAV įsikūręs startuolis „Ambrosia“ pradėjo siūlyti brangias, jaunos kraujo plazmos perpylimo procedūras.

Startuolio įkūrėjas Džesis Karmazinas skelbė, kad renka 600 vyresnių nei 35 metų amžiaus žmonių grupę bandymui, kurio metu jiems bus suleista daugiau nei litras jaunesnių donorų kraujo plazmos. Šiam bandymui jis iš susidomėjusių žmonių ėmė po 8000 JAV dolerių siekiantį dalyvavimo mokestį ir žadėjo, kad šis gydymas padės sustabdyti senėjimą ir atkurti sveikatą.

Vis dėlto, daug dėmesio sulaukęs projektas nepavyko taip, kaip buvo suplanuota. Dž. Karmazinas niekada oficialiai nepranešė apie savo tyrimų rezultatus, o 2019 m. jo klinika „Ambrosia Health“ buvo uždaryta, gavus JAV Maisto ir vaistų administracijos (FDA) įspėjimą dėl gydymo krauju.

„Gydymas, kuriam naudojama jaunų donorų plazma, nebuvo griežtai išbandytas, kaip paprastai reikalauja FDA“, – buvo rašoma agentūros pareiškime, kuriame patariama nesikreipti į klinikas dėl galimų nepageidaujamų reakcijų, pavyzdžiui, plaučių pažeidimo.

Nors tuomet „Ambrosia“ užsidarė, neseniai bendrovė vėl pradėjo veiklą. Daugėja ir kitų startuolių, kurie skuba rengti brangius bandomuosius tyrimus, tačiau dalis ekspertų į tokias procedūras žvelgia nepatikliai ir susidomėjusius ragina būti atsargiais bei netapti apgavikų, siekiančių išvilioti dideles pinigų sumas, taikiniais.

Bandymai
Mokslininkai neatmeta galimybės, kad jaunas kraujas gali padėti gydant tam tikras ligas. National Cancer Institute/Unsplash nuotrauka

Mokslininkai neatmeta galimybės, kad jaunas kraujas gali padėti gydant tam tikras ligas

Nors kai kurie mokslininkai kritikuoja jauno žmogaus kraujo naudojimo jaunystei palaikyti praktikas bei pabrėžia būtinybę užtikrinti etišką startuolių įkūrėjų elgesį, kartu jie neatmeta galimybės, kad tokie bandymai gali būti sėkmingi.

Vis dėlto, tam reikia kokybiškų tyrimų, kuriuose būtų nagrinėjami jauni kraujo komponentai, siekiant įvertinti jų regeneracinį poveikį; manoma, kad šie tyrimai galėtų padėti sukurti tikslingą raumenų ir smegenų senėjimą stabdantį gydymą.

2021 m. moksliniame žurnale „Nature Aging“ paskelbtame tyrime Pitsburgo universiteto komanda pranešė, kad vadinamosios ekstraląstelinių pūslelių dalelės arba EV, gali būti atsakingos už kai kuriuos jauno kraujo senėjimą mažinančius poveikius raumenų ląstelėms. Reabilitacijos specialistei Amritai Sahu ir jos kolegoms sušvirkštus senstančioms pelėms daug EV turinčio jauno pelių kraujo serumo – skysčio, kuris lieka iš kraujo plazmos po krešėjimo – vyresnės pelės geriau atsigavo po raumenų sužalojimo[4].

Tai rodo, kad jaunų EV buvimas yra labai svarbus pelių raumenų regeneracijai, o mokslininkai tikisi, kad platesni tyrimai ateityje padės rasti naujų gydymo būdų, kurie tiktų ir lėtai po raumenų traumų sveikstantiems žmonėms.
Be to, jauno kraujo komponentai taip pat gali paskatinti smegenų ląstelių pokyčius, kurie padėtų išvengti pažinimo funkcijų silpnėjimo.

Stanfordo universiteto mokslininkams laboratorijoje auginant žmogaus neuronus ir juos gydant jaunų pelių kraujo serumu, neuronuose susidarė daugiau sinapsių, kurios perduoda elektrinius ir cheminius signalus tarp ląstelių. Taip tyrėjų grupė nustatė du kraujo baltymus THBS4 ir SPARCL1: jie galėtų būti būsimų vaistų, kurie padėtų palaikyti smegenų sveikatą vyresniame amžiuje, pagrindas.

Kraujas jaunystės ir grožio išsaugojimo tikslais naudojamas buvo ir senovėje

Visais laikais kraujas įvairiuose kultūriniuose ir istoriniuose kontekstuose buvo siejamas su grožiu ir jaunyste. Kai kurios senovės kultūros, ypač egiptiečiai, tikėjo, kad kraujas turi atjauninančių savybių. Jie maišydavo gyvūnų, pavyzdžiui, paukščių ar kiaulių, kraują su kitais ingredientais, kad sukurtų kosmetikos priemones ir veido kaukes. Buvo manoma, kad šios mikstūros pagerina veido spalvą ir suteikia jaunatvišką išvaizdą.

Tokia praktika davė pradžią dabartinių laikų grožio procedūroms, kurių metu odai atjauninti naudojamas paties žmogaus kraujas. Šios procedūros metu paprastai iš asmens paimamas kraujas, atskiriami trombocitai ir trombocitais turtinga plazma (PRP) vėl sušvirkščiama į veidą. Manoma, kad taip stimuliuojama kolageno gamyba ir užtikrinama jaunatviško odos išvaizda.

Senaisiais laikais, populiarus buvo ir kraujo nuleidimas. Tai įprasta medicininė procedūra, dažnai taikoma tokiose senovės civilizacijose kaip Mesopotamija, Egiptas, Graikija.

Buvo tikima, kad taip iš organizmo yra pašalinamas „blogas kraujas“, o tuomet organizme jau galima atkurti pusiausvyrą ir pagerinti sveikatą. Tai neva buvo prisideda ir prie jaunystės išsaugojimo bei senėjimo procesų sustabdymo.