Medicininės pažymos vaikams: ar be jų tikrai neįleis į mokyklą ar darželį?

SveikataRosita Kvietkevičienė
Suprasti akimirksniu
okulisto patikra
nrd/ Unsplash.com nuotrauka

Darželinukams ir moksleiviams sveikatos patikra privaloma

Visiems darželius ir mokyklas lankantiems vaikams privaloma kasmet iki rugsėjo 15 d. pasitikrinti sveikatą. Profilaktiškai tikrintis sveikatą privalo visi lopšelius, darželius ir mokyklas lankantys vaikai iki 18 metų, taip pat ir pilnamečiai mokiniai, ugdomi pagal bendrojo ugdymo programas. Vaiko sveikatos pažyma įsigalioja tik tada, kai vaiką apžiūri šeimos gydytojas bei dokumente pasirašo bei savo pastabas palieka gydytojas odontologas.

Atlikus sveikatos patikrinimą elektroninėje sveikatos sistemoje yra atnaujinamas Mokinio sveikatos pažymėjimas, reikalingas ugdymo įstaigoms. Jame yra pateikiami sveikatos patikrinimo duomenys, gydytojo išvados ir rekomendacijos.

Pažymėjime yra nurodoma fizinio ugdymo grupė, pagal kurią vaikui parenkamas tinkamas fizinis krūvis kūno kultūros pamokose arba vaikas gali būti nuo fizinio lavinimo pamokų atleidžiamas.

Profilaktinė sveikatos patikra ne tik leidžia patikrinti vaiko sveikatą, bet ir yra savotiška kontrolės priemonė tėvams, ypatingai stokojantiems socialinių įgūdžių. 

Šeimos gydytojas profilaktinio patikrinimo metu išmatuoja vaiko ūgį, svorį, įvertina jo augimą, patikrina vaiko regėjimą ir klausą, matuoja spaudimą, įvertina laikyseną, kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo sistemos būklę, klausia ir vertina apie vaiko kalbinę, emocinę, socialinę raidą. Jei mato reikalą, šeimos gydytojas vaiką gali siųsti pas kitos srities gydytojus specialistus. 

Gydytojas odontologas apžiūri vaiko dantukus, žandikaulius, sąkandį ir pateikia savo išvadas bei rekomendacijas. 

Sveikatos pažymą ragina susitvarkyti iki rudens

Nors pažymą pristatyti reikia iki rugsėjo 15-osios, praktika rodo, kad rudens pradžioje gydymo įstaigos būna perkrautos, todėl neretai tėvai laiku nespėja gauti sveikatos pažymos.

„Nors dar pats vidurvasaris, tačiau laikas bėga greitai. Ruošiantis mokslo metams paprastai atsiranda nemažai visokių rūpesčių. Tad tėvus raginame jau dabar pradėti rūpintis vaiko sveikatos pažymėjimu ir kreiptis į šeimos gydytoją, prie kurio vaikas yra prirašytas, kad rudens pradžioje medicinos įstaigose netektų laukti ilgose eilėse“, – sako Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Savičiūtė.

Specialistai taip pat primena atkreipti dėmesį ir į pagal amžių vaikui priklausančius skiepus. Jei kažkurių trūksta, pasiskiepyti. Pabrėžtina, kad vaiko sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo užpildymo datos[1].

Ugdymo įstaigos žiūri geranoriškai, bet gali skirti ir baudą

Vis dėlto ugdymo įstaigos dažniausiai žiūri geranoriškai, jei tėvai ir vėluoja pažymas pristatyti. Tereikia apie tai pranešti ugdymo įstaigos vadovams, pranešant datą, kada toji pažyma vis dėlto bus išrašyta. Tačiau reikia atsiminti, kad ilgai neatnešus sveikatos pažymos, vaikui gali būti apribotos galimybės dalyvauti fizinio lavinimo pamokose, edukacinėse ekskursijose. Ekstremaliais atvejais tėvai gali sulaukti kelis šimtus eurų siekiančių baudų, o vaikams gali būti apribotas pamokų lankymas.

Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos viceprezidentė Rūta Krasauskienė neslėpė, kad pasitaiko atvejų, kai tėvai nepristato sveikatos pažymos visus metus. 

„Susizgrimbama yra tik tada, kai nebevertinant fizinio lavinimo pamokų (nes tiesiog jų neleidžiama lankyti), atsiranda neigiamas įvertinimas, kas prilygsta „neatestuota“. Progimnazijose tai būna po pirmo trimestro, gimnazijoje – po pirmo pusmečio. Vėliau jie gali „prisivyti“ tik atsiskaitę viską pagal programą mokytojų konsultacinių valandų metu. 

Jei tėvai yra abejingi ar piktybiškai nesirūpina vaiko sveikatos pažyma, tuomet juos kviečiamės į mokyklą. Iš esmės labai daug žmonių įtraukiama į procesą vien dėl to, kad vieno vaiko tėvai pasirūpintų savo vaiku. Tada gaunasi lyg ir kolektyvinė atsakomybė“, – kalbėjo mokyklų vadovų asociacijos atstovė. 

Jos teigimu, būta atvejų, kai dėl tėvų piktybiškumo buvo kreiptasi į vaiko teisių gerovės komisiją, savivaldybę, vaiko teisių tarnybą. 

Maža to, LR Administracinių teisės pažeidimų kodeksas leidžia tėvams skirti ir baudas. „Mokykla turi teisę pagal Administracinių teisės pažeidimų kodeksą kreiptis į policiją. Šis nusižengimas užtraukia ir įspėjimą, ir baudą nuo 140 iki 300 eurų. Tačiau jei tik tuo užsiiminėsime, turėsime skirti visą laiką“, – sako R. Krasauskienė[2].

Vaikų sveikatą tikrina ne visose šalyse

Kasmetinė nemokama vaikų sveikatos patikra Lietuvoje yra įprastas dalykas, tačiau paaiškėjo, kad ne visose šalyse vaikų sveikata tikrinama. O ir tėvai dažnai patys nepamano, kad reikia tą daryti – vaikas guvus, judrus, kam tie gydytojai.

„Tai yra prabangus dalykas, ne visos šalys tą daro. Pavyzdžiui, Anglijoje, taupydami pinigus, jie iš viso nedaro jokio tyrimo. Atvažiuoja mūsų lietuvaičių vaikai, gyvenę ten 5 metus, net kraujo tyrimas nepadarytas. Padarai tą tyrimą, matai, kad yra giliausia anemija, mažakraujystė, kad tam vaikui iš tikrųjų reikia pagalbos. Niekas to ten nedaro, kol nepaprašysi“, – sako Šeimos gydytoja Rūta Maciulevičienė.

Ji pridūrė, kad vaikai vis dažniau nuo mažų dienų turi sveikatos problemų, kurios negydomos ilgainiui gali sukelti rimtesnius negalavimus.

„Mes daug matome problemų: labai daug alerginių ligų, labai daug ligų, susijusių su gyvenimo būdu, nes vaikai labai mažai juda, daug yra nutukimo atvejų. Mano praktikoje yra buvę tokių atvejų, kai negali nuvaryti patikrinti vaikui akių, nes vaikas tai nesiduoda, tai tėvai laiko neturi. Galų gale, kai patikrina, paaiškėja, kad vaikas viena akimi beveik nemato. Sako, jis gi nesiskundė. Žinoma, jis nesiskundžia, nes jis nežino, kaip turi matyti. Tai yra tik vienas pavyzdys. Jeigu mes tikrai iš esmės patikrinsime vaiko sveikatą, galime pamatyti visokių dalykų“, – sako šeimos gydytoja[3].