Įkalintas buvęs Sakartvelo prezidentas kelia vis daugiau klausimų apie savo prastėjančią sveikatą
Buvęs Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis neseniai pasirodė teismo posėdžio video pokalbyje ir atrodė bauginančiai silpnas ir išsekęs. Šis stulbinantis jo fizinės būklės pokytis, užfiksuotas teismo posėdžio vaizdo įrašo metu, sukėlė rimtą susirūpinimą dėl to, kaip su juo buvo elgiamasi jo sulaikymo metu[1].
55 metų M. Saakašvilis atrodė beveik išsekęs, mažai panašus į tvirtą lyderį, kurį daugelis prisimena iš jo valdymo laikų. Tokia eksprezidento būklė sukėlė diplomatinę įtampą, o Ukraina, kurios pilietybę taip pat turi M. Saakašvilis, paragino Gruzijos ambasadorių vykti į Tbilisį su misija išgelbėti sergantį politiką.
M. Saakašvilis, vadovavęs Kaukazo valstybei 2004-2013 m., grįžęs iš tremties buvo įkalintas po kaltinimų, kuriuos daugelis žmogaus teisių grupių griežtai pasmerkė kaip politiškai motyvuotus. Pasak gydytojų, jo sunki sveikatos būklė gali baigtis mirtimi, nors Sakartvelo valdžios institucijos tvirtina, kad jam teikiama tinkama medicininė pagalba[2].
Per vaizdo ryšiu transliuojamą teismo posėdį, susijusį su kaltinimais piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi, M. Saakašvilis pabrėžė savo blogėjančią sveikatą, pakėlęs marškinius ir atskleidęs kas slypi po jais. Po marškiniais aiškiai matėsi jo šonkauliai, pilvas buvo įdubęs, o oda įtempta ant kaulų. Jis pareiškė, kad yra nekaltas, ir laikomas suimtas be pagrindo, nes nepadarė jokio nusikaltimo.
Ukraina pasiruošusi tolimesnėms deryboms dėl M. Sakašvilio gydymo
Šiuo metu M. Saakašvilis laikomas ligoninėje po to, kai praėjusiais metais buvo perkeltas iš įkalinimo įstaigos, kurią išprovokavo 50 dienų trukęs bado streikas, kurį jis surengė protestuodamas prieš savo įkalinimą. Nepaisant savo silpnumo, jis ryžtingai pareiškė, kad įkalinimas jo nepalauš. Jis ketino ilgai dalyvauji Gruzijos politikoje.
Reaguodamas į akivaizdžiai pablogėjusią M. Saakašvilio būklę, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pranešė, kad Gruzijos ambasadoriaus Kijeve bus paprašyta per 48 valandas išvykti iš Ukrainos ir surengti konsultacijas su savo sostine dėl M. Saakašvilio gydymo. V. Zelenskis, kuris 2019 m. suteikė M. Saakašviliui Ukrainos pilietybę, nori, kad buvęs Gruzijos prezidentas būtų perkeltas į kliniką Ukrainoje arba Vakaruose. Jis maldavo Gruziją perduoti M. Saakašvilį Ukrainai[3].
Nors ne iš karto buvo aišku, ar ambasadorius bus oficialiai išsiųstas, Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba patvirtino, kad ambasadorius atvyks į Užsienio reikalų ministeriją griežtam pokalbiui. Ši situacija dar labiau komplikavo Kijevo ir Tbilisio santykius, nes Ukraina kaltina Gruziją glaudesniu bendradarbiavimu su Maskva. Drąsiai kaltindamas V. Zelenskis pareiškė, kad Rusija žudo M. Saakašvilį pasinaudodama Gruzijos valdžios rankomis.
Politikas neteko daugiau nei pusės prieš įkalinimą buvusio svorio
Kadaise buvęs tvirtas politikas, kuris, kaip pranešama, svėrė daugiau kaip 100 kg, per kalinimo laikotarpį neteko apie 60 kg, pranešė gydytojų grupė. Anksčiau M. Saakašvilis buvo hospitalizuotas kritinės būklės 2021 m., praėjus vos mėnesiui po jo suėmimo. Tuo metu kalėjime jis buvo įsitraukęs į bado streiką. Sausio pabaigoje M. Saakašvilio sveikata pablogėjo ir dėl to jį teko paguldyti į intensyviosios terapijos skyrių[4].
Pasaulinės institucijos, tokios kaip ES ir JAV, paragino Gruziją užtikrinti, kad M. Saakašviliui būtų suteiktas būtinas gydymas, ir apsaugoti jo teises. Nepaisant sveikatos krizės, M. Saakašvilis, kuris šiuo metu laikomas privačioje klinikoje, teismui pareiškė, kad išlieka dvasiškai sveikas ir pasiryžęs tarnauti šaliai.
M. Saakašvilio sveikata kelia susirūpinimą jau kuris laikas, tuo ypač susirūpinta po jo bado streiko. Dvi nepriklausomos gydytojų grupės, viena iš Gruzijos teisių ombudsmeno ir kita, sudaryta iš JAV gyvenančių gydytojų, pastebėjo, kad jo sveikata nuolat blogėja. Asmeniškai M. Saakašvilį apžiūrėję JAV dirbantys gydytojai manė, kad jo sveikata pablogėjo dėl kankinimų areštinėje, ir teigė, kad jį reikia nedelsiant perkelti į medicinos centrą užsienyje.
Gruzijos užsienio reikalų ministerija Ukrainos veiksmus pavadino kraštutine eskalacijos forma. Ministerija suabejojo, kai Ukrainos užsienio reikalų ministerija išsikvietė Gruzijos ambasadorių Georgijų Zakarašvilį, kad išreikštų susirūpinimą dėl akivaizdžiai blogėjančios M. Saakašvilio sveikatos. Buvęs Gruzijos vadovas, kuris prezidento pareigas ėjo 2004-2013 m., buvo pripažintas kaltu dėl piktnaudžiavimo valdžia savo kadencijos metu.
Teisiamas dėl kaltinimų, susijusių su 2007 m. smurtiniu opozicijos mitingo išvaikymu
M. Saakašvilis, Kolumbijos teisės mokyklos absolventas ir karštas Gruzijos demokratijos šalininkas, pirmą kartą išgarsėjo 2003 m., kai vadovavo taikiai Rožių revoliucijai. Šis masinis protesto judėjimas nušalino tuometinį prezidentą Eduardą Ševardnadzę ir sudarė sąlygas 2004 m. M. Saakašvilį išrinkti prezidentu. M. Saakašvilio kadencija, trukusi iki 2013 m., pasižymėjo reikšmingomis demokratinėmis reformomis ir plataus užmojo antikorupcine kampanija. Tačiau kritikai kaltino jį autoritarinėmis tendencijomis ir netinkamu įvairių situacijų, įskaitant trumpą karą su Rusija 2008 m. ir smurtinį opozicijos mitingo išvaikymą 2007 m., sprendimu[5].
Po prezidentavimo M. Saakašviliui buvo pateikti keli kaltinimai baudžiamosiose bylose, įskaitant kaltinimus piktnaudžiavimu valdžia. 2013 m. jis išvyko iš Gruzijos, o vėliau buvo nuteistas už akių ir gavo šešerių metų laisvės atėmimo bausmę. Tačiau M. Saakašvilis ir jo šalininkai šiuos kaltinimus atmetė kaip politiškai motyvuotus politinių varžovų bandymus jį diskredituoti.
2015 m. M. Saakašvilis netikėtai buvo paskirtas Ukrainos Odesos regiono gubernatoriumi, nes tuometinis Ukrainos prezidentas Petro Porošenka jam suteikė Ukrainos pilietybę. Tačiau jo kadencija truko neilgai, ir 2016 m. jis atsistatydino kilus korupcijos skandalui. Po atsistatydinimo jo Ukrainos pilietybė buvo prieštaringai vertinama, todėl M. Saakašvilis liko be pilietybės, nes prieš tai dėl Ukrainos pilietybės priėmimo jis neteko Gruzijos pilietybės.
2021 m. spalio 1 d. M. Saakašvilis grįžo į Gruziją, siekdamas mobilizuoti savo šalininkus dalyvauti vietos rinkimuose ir buvo nedelsiant suimtas Gruzijos valdžios institucijų. Šis sprendimas sukėlė platų tarptautinį susirūpinimą. M. Saakašvilis ir toliau tvirtina, kad yra politinis kalinys. M. Saakašvilio suėmimas ir įkalinimas sulaukė didelio atgarsio tiek šalies viduje, tiek tarptautiniu mastu. Daugelis tai laiko nerimą keliančiu politinių represijų ženklu, o susirūpinimas dėl M. Saakašvilio sveikatos būklės kalėjime dar labiau sustiprino šį požiūrį.
Tačiau Gruzijos valdžios institucijos tvirtina, kad M. Saakašvilis persekiojamas už teisėtus nusikaltimus, padarytus jo prezidentavimo laikotarpiu, ir pabrėžia, kad jo byla yra sudėtinga. Politinės sumaišties ir visuomenės pasipiktinimo akivaizdoje M. Saakašvilio likimas kabo ant plauko, pabrėždamas Gruzijos politikoje vykstančias kovas.Nepriklausomai nuo požiūrio į M. Saakašvilį, jo įkalinimas reiškia kritinį momentą Gruzijos politinėje istorijoje. Įvykiai, susiję su jo byla, ir toliau skaldo viešąją nuomonę, liudydami, kad šios politinės ikonos įtaka išlieka.