„Sterilizaciniai medikamentai“ vaikams skiriami nebebus
Anglijos nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS) nustojo skirti lytinio brendimo blokatorius vaikams ir jaunuoliams, kurie susiduria su lyties disforija. NHS kol kas nežada apriboti lytinio brendimo blokatorių vartojimą suaugusiems asmenims.
Tarnyba nurodo, kad šiuo metu nepakanka įrodymų dėl lytinio brendimo hormonų blokatorių saugumo ar klinikinio jų veiksmingumo jaunimui. Nuo šiol lytinį brendimą blokuojantys vaistai vaikams ir paaugliams bus prieinami tik klinikinių tyrimų metu ir kai kuriose privačiose klinikose[1].
NHS atstovai spaudai sako, kad tarnyba tikisi iki šių metų gruodžio mėnesio atlikti lytinio brendimo blokatorių vartojimo tyrimą.
Tarnyba taip pat teigė, kad žingsnį uždrausti vaikams skirti šiuos medikamentus žengė apsvarsčiusi Anglijos nacionalinio sveikatos ir priežiūros kompetencijos instituto atliktą įrodymų apžvalgą.
„Padarėme išvadą, kad nėra pakankamai įrodymų, patvirtinančių lytinio brendimo slopinimo hormonų saugumą ar klinikinį veiksmingumą, kad šiuo metu šis gydymas būtų įprastai prieinamas“, – sakė NHS atstovas spaudai.
Jaunesnioji sveikatos apsaugos ministrė Maria Caulfield teigia, jog šis sprendimas leis užtikrinti, kad vaikų ir jaunuolių sveikatos priežiūra būtų pagrįsta įrodymais, ekspertų klinikine nuomone ir geriausiai atitiktų vaiko interesus.
Remiantis NHS politika, dabar itin jaunų žmonių lyties disforijos gydymas daugiausia dėmesio skirs psichosocialinei, holistinei ir psichologinei pagalbai, o hormonai ir chirurginės operacijos galės būti taikomos vėliau, asmeniui pilnai suaugus.
Šia politika Anglija priartėja prie tokių šalių kaip Kanada, Švedija, Suomija ir Prancūzija, kuriuos pastaruoju metu vis atsargiau žvelgia į hormonų blokatorių naudojimą gydant su lytine tapatybe kylančias problemas.
Pastarasis sprendimas Anglijoje priimtas po to, kai dar 2020 m. NHS paragino atlikti nepriklausomą nepilnamečių lyties disforijos gydymo programos peržiūrą[2]. 2022 m. vasarį tarnyba paskelbė tarpinę peržiūros ataskaitą, kurioje nurodė, kad trūksta sutarimo ir atviro dialogo bei tinkamos medikų reakcijos.
Anglijos vyriausybė raginama užkirsti kelią hormonų blokatorių privačiam tiekimui
Dalis Jungtinės Karalystės politikų palankiai įvertino NHS pranešimą. Jungtinės Karalystės sveikatos ir socialinės rūpybos sekretorė Victoria Atkins sakė, kad šios formos sveikatos priežiūra, kuri turi didelę įtaką vaikų sveikatai ir gerovei, visada turi būti pagrįsta tik itin išsamiais klinikiniais įrodymais.
Sveikatos apsaugos ministrė M. Caulfield taip pat sveikino šį sprendimą ir pavadino jį novatorišku pokyčiu, į pirmąją vietą galinčiu iškelti vaikų saugumą ir gerovę.
Buvusi ministrė pirmininkė Liz Truss irgi palankiai įvertino šį pokytį ir pridūrė, kad kviečia vyriausybę užkirsti kelią hormonų blokatorių privačiam tiekimui.
Į šią naujieną sureagavo net vienas turtingiausių pasaulio žmonių, JAV milijardierius Elonas Muskas. Jis savo socialiniame tinkle „X“ rašė, kad „sterilizacijos vaistai britų vaikams buvo uždrausti dėl galimo didelio neigiamo šalutinio poveikio“.
Lytį keisti norinčių vaikų naudojami medikamentai gali sukelti negrįžtamus padarinius
Kai vaikai ar paaugliai susiduria su lyties disforija, medikai gali svarstyti jiems skirti lytinį brendimą stabdančius preparatus. Taip būtų atidėtas lyties požymių vystymasis: mergaitėms neaugtų krūtys, berniukams – veido plaukai ir pan.
Dalis medikų laikosi nuomonės, kad lytinio brendimo blokatoriai yra dešimtmečių senumo praktika, plačiai taikoma net tiems vaikams, kuriems lytinis brendimas prasideda anksčiau nei įprasta – o tai yra ypač aktuali problema šiais laikais, kai vaikai, ypač mergaitės, su branda susiduria vos 7-erių ar 8-erių metų amžiaus.
Endokrinologų draugija, tarptautinė organizacija, vienijanti daugiau nei 18 000 endokrinologų, hormonų blokatorius vadina grįžtamaisiais. Tai reiškia, kad jų poveikis nėra amžinas ir nepakeičiamas. Dalies sveikatos specialistų teigimu, nutraukus blokatorių vartojimą, lytinis brendimas tęsiasi toliau, o šalutinių poveikių beveik nenustatyta.
Vis tik, Endokrinologų draugijos teigimu, lytinio brendimo blokatorių vartojimo rizika gali būti siejama su mažu kaulų mineraliniu tankiu, galvos skausmu, karščio bangomis, nuovargiu ir nuotaikos pokyčiais, yra rizika, kad asmuo vėliau susidurs su vaisingumo problemomis[3]. Be to, tyrimai rodo, kad jaunimas, kuris susiduria su problemomis dėl savo lyties suvokimo, ir taip dažniau patiria nerimą, depresiją, mintis apie savižudybę.
Požiūris į vaikų lyties keitimą kinta
NHS yra viena iš kelių Europos sveikatos priežiūros agentūrų, pradėjusių kritiškiau žvelgti į hormonų blokatorių skyrimą. Hilary Cass, kuri yra tarnybos politikos peržiūros iniciatorė, jau kurį laiką reiškia susirūpinimą dėl to, kad, nepakanka įrodymų tokiam plačiam šių medikamentų vartojimui.
Kitos šalys pastaraisiais metais taip pat diskutavo šiuo klausimu. Švedija, pirmoji šalis, kurioje įteisintas lyties keitimas, 2022 m. vasario mėnesį pradėjo riboti gydymą hormonais nepilnamečiams. Kaimyninė Suomija panašų sprendimą priėmė 2020 m., o Prancūzija paragino kuo atsargiau įvertinti jaunų žmonių gydymą hormonais[4].
Jungtinėje Karalystėje 2020 m. vyko daug dėmesio sulaukusi teismo byla, kurioje Keira Bell pateikė skundą prieš viešąją įstaigą, atsakingą už lyties disforijos gydymą, teigdama, kad būdama 16 metų ji buvo per jauna suprasti, su kuo sutinka. Galiausiai ji bylą pralaimėjo.
Kelios JAV valstijos irgi siekia uždrausti hormonų blokatorių skyrimą nepilnamečiams, dalis jau yra tai padariusios. Bent 23 valstijos apribojo tokias paslaugas vaikams ir paaugliams: tai yra Alabama, Arizona, Arkanzasas, Florida, Džordžija, Aidahas, Ajova, Indiana, Kentukis, Luiziana, Misisipė, Misūris, Montana, Nebraska, Šiaurės Karolina, Šiaurės Dakota, Ohajas, Oklahoma, Pietų Dakota, Tenesis, Teksasas, Juta ir Vakarų Virdžinija.
Buvęs prezidentas Donaldas Trampas, vėl dalyvaujantis JAV prezidento rinkimuose, pernai net žadėjo, kad jei bus perrinktas, paves federalinėms agentūroms visiškai sustabdyti sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus nuo lyties disforijos gydyti vaikus, teigdamas, kad šis gydymas yra prievarta ir vaikų lytinis žalojimas.