Žemės mokestį reikia sumokėti iki šių metų lapkričio 15 d.
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, jog privačios žemės savininkai, prisijungę prie Elektroninio deklaravimo sistemos (EDS), gali pateikti žemės mokesčio deklaraciją už 2024 metus[1]. Žemės mokestį reikia sumokėti iki šių metų lapkričio 15 d. Tad teliko kelios dienos.
Tiems, kurie pavėluos ir to nepadarys, VMI imsis atitinkamų priemonių. Žadama, esą taisyklių nesilaikantys asmenys ne tik privalės mokėti delspinigius, tačiau taip pat vyks skolos išieškojimas, galimai paliesiantis visas žmogaus ar jo įmonės sąskaitas.
Remiantis VMI duomenimis, už 2024 m. apie 60,8 mln. eurų žemės mokesčio apskaičiuota 787 tūkst. žemės savininkų: maždaug 50,4 mln. eurų turi sumokėti gyventojai, 10,4 mln. eurų – įmonės[2].
„Siekiame, kad žemės mokesčio mokėjimas būtų kuo patogesnis jos savininkams. Didžioji dalis deklaracijų jau yra paruošta ir pateikiama mūsų e. sistemose, o tiems, kurie neturi galimybės jomis naudotis, informaciją išsiunčiame paštu“, – teigia VMI vadovės pavaduotojas Martynas Endrijaitis.
2024-aisiais popierinės deklaracijos paštu išsiųstos maždaug 165 tūkst. žemės savininkų
Šiemet popierinės deklaracijos klasikiniu būdu – paštu išsiųstos maždaug 165 tūkst. žemės savininkų. Savo adresą gyventojai gali pasitikrinti seniūnijose arba prisijungę prie Elektroninių valdžios vartų. Skubama atkreipti dėmesį, jog tie gyventojai, kurie nesinaudoja VMI e. paslaugomis, turėtų nurodyti teisingą gyvenamosios vietos adresą su pašto kodu. Tik tokiu atveju deklaracijos juos pasieks laiku.
Gyventojams VMI taipogi primena, kad žemės mokestį sumokėti galima pasinaudojus e. bankininkyste, pašto skyriuose, „Maxima LT“ kasose, „Perlo“ terminaluose, spaudos kioskuose, kitose mokėjimų įstaigose.
VMI ragina nelaukti paskutinės dienos – bus skaičiuojami 0,03 proc. delspinigiai už kiekvieną pradelstą dieną
Anot M. Endrijaičio, žemės mokesčio deklaracijų papildomai pildyti nereikia, kadangi VMI jas suformuoja ir išsiunčia gyventojams. Tikslią mokesčių sumą tapo įprasta pasitikrinti bei sumokėti prisijungus prie Mano VMI.
Tiems, kurie praleis mokėjimo terminą, jau nuo kitos dienos bus skaičiuoti delspinigiai – 0,03 proc. per dieną. Tuo atveju, jei žmogus sąmoningai ignoruos pranešimą ir toliau vilkins apmokėjimą, nesikreipdamas dėl mokestinės paskolos sudarymo, VMI, remdamasi atitinkamais teisės aktais, inicijuos išieškojimo veiksmus.
Žemės mokesčio tarifai svyruoja nuo 0,01 procento iki 4 procentų žemės mokestinės vertės
Lietuvos Respublikos žemės mokesčio įstatymas yra pagrindinis teisės aktas, reglamentuojantis nekilnojamojo žemės mokesčio taikymą ir administravimą Lietuvoje[3]. Nustatydamas visus mokesčio aspektus įskaitant mokėtojus, tarifus ir mokėjimo terminus, įstatymas taikomas visai privačiai žemei, išskyrus miško žemę ir žemės ūkio paskirties žemę su mišku. Ūkio paskirties žemė, kurioje yra teisėtai įveistas miškas, taip pat gali būti atleista nuo mokesčio.
Žemės mokesčio tarifai svyruoja nuo 0,01 procento iki 4 procentų žemės mokestinės vertės. Tarifas priklauso nuo įvairių veiksnių, tokių kaip žemės naudojimo paskirtis, geografinė vieta ir kiti kriterijai.