Suprasti akimirksniu
  • Kėdainiuose – nerimas dėl stambiausios regiono įmonės likimo
  • Baimė ir pavojus likti be darbo
  • Augs šildymo kaina?
  • Savininkas atsistatydino iš direktorių valdybos
  • Kreipėsi ir į ministerijas, ir į Seimo komitetus
Šaltiniai
„Lifosa“
„Lifosa“ dirba puse pajėgumų. Giedrės Minelgaitės-Dautorės/ rinkosaikste.lt nuotrauka

Kėdainiuose – nerimas dėl stambiausios regiono įmonės likimo

Dėl karo Ukrainoje Vakarai ir Europos Sąjunga (ES) Rusijos oligarchams įvedė sankcijas, kurios palietė ir Lietuvoje veikiančių įmonių veiklą. Kėdainių rajone veikianti „Lifosa" jau susidūrė su išlikimo grėsme – įmonės sąskaitos yra areštuotos. Tai nutiko ES į sankcijų sąrašą įtraukus Rusijos oligarchą Andrejų Melničenką, kuriam netiesiogiai priklauso Kėdainiuose veikianti trąšų gamykla. Daugiau kaip 1000 kėdainiškių gali netekti darbo. Įmonė jau dabar dirba tik puse pajėgumų. Be to, miestas gali patirti ir šildymo kainų šuolį.

Baimė ir pavojus likti be darbo

Kalbėdamas apie susiklosčiusią situaciją Kėdainių rajono meras Valentinas Tamulis pažymi, jog įmonei sustabdžius veiklą, tai atsilieptų visam rajonui. „Lifosoje“ dirba per tūkstantis žmonių, o jų vidutinis atlyginimas yra virš 2,4 tūkst. eurų. Palyginimui, vidutinis atlyginimas Kėdainių rajone yra apie 1,5 tūkst. eurų[1].

Pirmadienį įmonė dirba jau tik puse pajėgumų, tačiau apie darbuotojų atleidimus kol kas nepranešama. Meras V. Tamulis sako, kad daugiau informacijos laukiama iš pačios bendrovės, tačiau situaciją „Lifosoje“ jis jau aptarė su vietos Užimtumo tarnybos skyriumi. Ši įstaiga didelės tragedijos dėl galimai atsirasiančių daugiau kaip tūkstančio bedarbių, neįžvelgia.

„Lifosos“ darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Kęstas Šlama teigia, kad įmonės generalinis direktorius kreipėsi į darbuotojus, tačiau kol kas nėra žinių, kad kažkas būtų išsiųstas į prastovas. Visiems darbuotojams darbo užmokestis išmokėtas dar iki sankcijų paskelbimo, bet problemų gali kilti atsiskaitant pagal kitus darbo santykius.

„Lifosos“ sąskaitos areštuotos dėl sankcijų. Pierre Chatel Innocenti/Unsplash nuotrauka
„Lifosos“ sąskaitos areštuotos dėl sankcijų. Pierre Chatel Innocenti/Unsplash nuotrauka

Augs šildymo kaina?

„Lifosa“ taip pat prisidėdavo ir prie kėdainiškių būstų apšildymo – perteklinę šilumos energiją ji tiekdavo miestą šildymu aprūpinančiai bendrovei „Panevėžio energija“.

Kėdainių meras spėlioja, kad sustabdžius įmonės veiklą, gali šoktelėti ir šildymo kainos.

„Miestas yra šildomas „Lifosos“. Jei ji sustoja, tą šilumą „Panevėžio energija“ turės iš kitur gauti. Aišku, tada ir šilumos kaina galėtų būti didesnė“, – sakė V. Tamulis.

Tiesa, „Panevėžio energijos“ vadovas ramino, kad kol kas šildymo kaina nesikeis.

„Mes pasiruošę tokiam atvejui – užsikursime dujinius katilus. Kol kas kaina nesikeis“, –  sakė „Panevėžio energijos" generalinis direktorius Petras Diksa.

„Lifosos“ viešųjų ryšių specialistas Nauris Vilkevičius sako, kad šilumos tiekimas miestui dar nėra nutrauktas.

„Gali taip būti, bet dar nėra nutrauktas tiekimas, situacija kinta labai greitai, todėl dar komentuoti nereikėtų“, – BNS sakė  N. Vilkevičius[1].

Savininkas atsistatydino iš direktorių valdybos

100 proc. „Lifosos“ akcijų priklauso Šveicarijoje registruotai „EuroChem Group“, kurios 90 proc. akcijų priklauso A. Melničenkos valdomai įmonei „AIM Capital“.

Kovo 10 dieną „EuroChem Group“ pranešė, kad A. Melničenka atsistatydino iš direktorių valdybos.

Ar to pakaks, kad sankcijų „Lifosa" galėtų išvengti, kol kas nėra aišku.

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis praėjusį ketvirtadienį sakė, kad, jo žiniomis, „Lifosa“ kreipsis į teismą ir aiškinsis, ar jai sankcijos pritaikytos teisingai. Tačiau kol kas, bendrovė į Lietuvos teismus nesikreipė[2], bet pirmadienį paprašė valstybės pagalbos.

Kreipėsi ir į ministerijas, ir į Seimo komitetus

Pirmadienį popiet „Lifosa“ paprašė valstybės pagalbos – ji kreipėsi į valstybės institucijas prašydama padėti užtikrinti jos veiklos tęstinumą. 

„Siekiame įveikti visus sunkumus ir darome viską, kas mūsų galioje, kad rastume išeičių iš susidariusios padėties. Vis dėlto valstybės pagalba dabar yra gyvybiškai svarbi siekiant sudaryti sąlygas užtikrinti bendrovės veiklos tęstinumą ir apsaugoti mūsų įmonės darbuotojų bei jų šeimų gerovę“, – pranešime teigė „Lifosos“ generalinis direktorius Rimantas Proscevičius.

Jis pažymėjo, kad dėl blokuotų sąskaitų „Lifosa“ nebegali mokėti su darbo santykiais susijusių išmokų darbuotojams, taip pat socialinio draudimo įmokų bei kitų darbo mokesčių, atsiskaityti už paslaugas, būtinas veiklai.

„Lifosa“ praėjusį ketvirtadienį kreipėsi į užsienio reikalų ministrą Gabrielių Landsbergį ir prašė leisti bendrovei vykdyti būtinus piniginius pervedimus ir išaiškinti, kaip ji galėtų vykdyti finansines operacijas, taip pat socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės ji prašo padėti išlaikyti darbo vietas. 

Be to, dėl įšaldytų piniginių lėšų įmonė kreipėsi į banką.

Dvi bendrovės darbuotojų profesinės sąjungos pirmadienį kreipėsi į Ekonomikos ir inovacijų bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijas, Seimo Socialinių reikalų ir darbo bei Ekonomikos komitetus, prašydamos pagalbos[3].

***

AB „Lifosa“ yra viena iš didžiausių ir moderniausių Europoje trąšų gamybos bendrovių[4].

Įmonė yra įsikūrusi Kėdainiuose, o  didžiąją jos produkcijos dalį sudaro azoto-fosforo trąšos, skirtos dirvai praturtinti ir jos derlingumui didinti. Įmonė yra vienas iš didžiausių regiono darbdavių: joje dirba virš 1000 darbuotojų, o per metus pagaminama per 3 mln. tonų produkcijos.