Daugumą nusikaltimų padaro neblaivūs asmenys
Lietuviai yra didžiausi alkoholikai Europoje – svaigiųjų gėrimų suvartojimas čia net 35 proc. didesnis nei kitose Europos Sąjungos (ES) šalyse. Jei ankstesniais laikais alkoholizmas buvo paplitęs tarp 30–40-mečių, tai pastaruoju laiku ši problema aktuali ir tarp jaunimo. Ir panašu, kad prie šios problemos didėjimo prisidėjo ir pandemijos įtampa, ir nemokšiškas bei primityvus šios problemos valdymas mūsų šalyje. O didžiausia bėda ta, kad nesaikingas velnio lašų vartojimas kelia pavojų ne tik sveikatai, bet ir grėsmę aplinkiniams, o Lietuva vis dar yra lyderė ir pagal nužudymų skaičių lyginant su kitomis Europos valstybėmis. Vien per praėjusius metus Lietuvoje buvo nužudyti net 76 asmenys[1].
Žinoma, ne kiekvienas vartojantis alkoholį žmogus yra smurtautojas, tačiau apie 33,3 proc. ištirtų nusikalstamų veikų padaro būtent neblaivūs asmenys.
Policijos departamento duomenimis, 2021 m. kas dvyliktą užregistruotą kelių eismo įvykį sukėlė neblaivus asmuo, buvo užregistruoti 334 kelių eismo įvykiai dėl neblaivių asmenų kaltės, juose žuvo 46 ir buvo sužeisti 499 žmonės.
Valstybinės darbo inspekcijos duomenimis, 2021 m. dėl nelaimingų atsitikimų darbe žuvo 48 asmenys, iš jų 10 buvo neblaivūs[2].
Alkoholio vartojimas prie gero nepriveda – tai senai žinoma tiesa. Tik kaip jo atsisakyti arba vartoti saikingai, kad gėrimai su laipsniais neapsemtų sveiko proto?
Lietuviai daugiausiai išgeria alaus
Lietuvos statistikos departamentas praneša, kad 2021 metais vienam 15 metų ir vyresniam šalies gyventojui teko 12,1 litro suvartoto absoliutaus alkoholio (0,7 litro daugiau nei 2020 m.).
Per praėjusius metus mūsų šalies mažmeninėje prekyboje ir maitinimo įstaigose parduota 3,3 mln. dekalitrų spiritinių stipriųjų alkoholinių gėrimų (t. y. 11,8 proc. daugiau nei 2020 m.).
Daugiausia parduota alaus – 21,9 mln. dekalitrų (1,3 proc. mažiau nei 2020 m.)
Panašu, kad alkoholį vartoja siekdami įveikti stresą, be to, veikiausiai prisidėjo ir pandemija
Pasak Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) laikinai einančios direktoriaus funkcijas Stebėsenos ir analizės skyriaus vedėjos Evelinos Pridotkienės, pastaraisiais metais alkoholio ir tabako vartojimo didėjimui mūsų šalyje įtakos galėjo turėti ir COVID-19 pandemijos sukelti gyventojų socialinio gyvenimo ir psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo įpročių pokyčiai, taip pat suprastėjusi gyventojų psichikos sveikata, nes dalis žmonių psichoaktyviąsias medžiagas vartoja siekdami įveikti stresą, pakelti nuotaiką ar kai jaučiasi vieniši[3].
Didelę reikšmę vartojimo pokyčiams galėjo turėti ir padidėjęs alkoholio ir tabako įperkamumas, susijęs su vidutinio darbo užmokesčio didėjimu šalyje.
Įvairios šalies institucijos su alkoholio vartojimu ir to pasekmėmis bando kovoti kurdamos įvairias prevencines programas ar įstatymus, ribojančius alkoholio pardavimą tam tikru laiku, tam tikrose vietose. Tačiau panašu, kad jos naudos neduoda, su alkoholiu susijusių nelaimių rodikliai nedžiugina[4].
Kada alkoholio vartojimas tampa rimta problema?
Pagal PSO apibrėžimą, apie priklausomybę nuo alkoholio ir kitų medžiagų galima kalbėti tada, jei vartojantis alkoholį žmogus turi problemų šeimoje, darbe ar su teisėsauga. Jei šeimos nariai priekaištauja, kad per daug ir per dažnai jų artimasis geria.
Kuomet šeimos santykiai yra antrame plane, o svaiginimosi poreikis tampa stipresnis už poreikį turėti harmoningus santykius, tuomet galima teigti, kad alkoholio vartojimas jau yra problema[5].
XIX amžiuje net uždarinėjo bravorus
Istorijos šaltiniuose rašoma, kad XIX amžiuje užkirsti kelią girtuokliavimui stengėsi Motiejus Valančius, inicijavęs blaivybės sąjūdį ir kvietęs žmones telktis į blaivininkų gretas.
Paplitęs girtavimas tuomet neigiamai veikė šalies ūkį, todėl buvo uždaromi bravorai.
Valstiečiai neturėdami kur nusipirkti degtinės, sutaupė pinigų ir galėjo išleisti savo vaikus į mokslus ar nusipirkti geresnį padargą žemei dirbti.
Alkoholis turėtų tapti prabangos preke
Kodėl šiuolaikiniai kovos su alkoholizmu būdai nėra veiksmingi?
Vienareikšmio atsakymo nėra, bet neapleidžia mintis, kad taip yra todėl, kad alkoholio vartojimo mastus mūsų šalyje bandoma mažinti tik neveiksmingomis prevencinėmis programomis, kurios neretai skirtos tiesiog įvairių įstaigų ir įstaigėlių pinigų „įsisavinimui.”
Gal ši kova būtų veiksminga tuomet, jei alkoholis taptų prabangia, brangia ir nereklamuojama preke, kurios kur panorėjęs nenusipirksi? Kaip galime išgyventi neturėdami prabangios jachtos ar nuosavo sraigtasparnio, taip turėtume mokėti gyventi ir be alkoholio.
Taigi su alkoholiu Lietuvoje vis dar kovojame primityviais būdais: neapsikentusios vyrų girtavimo drąsesnės moterys ryžtasi imtis veiksmų ir nutraukti santykius su girtaujančiais sutuoktiniais, tačiau ne visada tokie būdai būna veiksmingi. Mat tada žmonų nuskriaustus vargšus sūnelius į savo glėbius priima mamos. Bijodamos galutinai sugriauti savo vaikų gyvenimus, jos juos ne tik priima, bet dar ir kaltina save už tai, kad neva netinkamai auklėjo, ne viską padarė, kad sūnūs taptų atsakingais žmonėmis.
Nėra tikslios statistikos apie asmenis, turinčius priklausomybę alkoholiui
Anot gydytojų psichiatrų, alkoholizmo priežastys – ne skurdas ir ne bedarbystė, nes į alkoholizmą įklimpsta ir prezidentai, ir gydytojai. Ši problema aktuali kiekvienam socialiniam sluoksniui. Juk net ir pirmieji anoniminių alkoholikų grupės įkūrėjai Amerikoje Bilas Wilsonas ir Bobas Smithas taip pat buvo aukštuomenės atstovai, įklimpę į alkoholio liūną.
Sveikatos priežiūros specialistai teigia, kad netgi nėra tikslios statistikos apie tai, kiek žmonių turi priklausomybę alkoholiui, o jeigu ir yra, tai ta statistika neatspindi tikrosios situacijos. Mat dažnas turintis bėdų, vengia kreiptis į psichiatrą, bijo būti įrašytas į įskaitą, dėl galimo žmogaus galimybių suvaržymo įsidarbinti, vairuoti automobilį, turėti ginklą ir kitų priežasčių.
Higienos instituto duomenimis, 2021 m. bent viena tiesiogiai su alkoholio vartojimu susijusi diagnozė buvo užregistruota 23,7 tūkst. asmenų.
Dažniausiai buvo registruojama alkoholinė priklausomybė (598,7 atvejo 100 tūkst. gyventojų), alkoholio toksinis poveikis (130,5 atvejo) ir alkoholinė psichozė (79,9 atvejo 100 tūkst. gyventojų). Didžiausias kaimo gyventojų ligotumas yra 40–44 m. amžiaus grupėje, o miesto gyventojų didžiausias ligotumas pasiekiamas vėliau – 45–49 m. amžiaus grupėje.
Tačiau 2020–2021 m. duomenys dėl COVID-19 pandemijos turėtų būti vertinami atsargiai, mat dėl planinių paslaugų teikimo ribojimų bei gyventojų sumažėjusio lankymosi sveikatos priežiūros įstaigose buvo užregistruota mažiau ligų nei prieš pandemiją.
2021 m. vyrų mirtingumas dėl tiesiogiai su alkoholio vartojimu susijusių ligų 3,4 karto viršijo nei moterų. 2021 m. 100 tūkst. miesto gyventojų teko 23,4 mirusiojo dėl šių su alkoholio vartojimu susijusių ligų (2020 m. – 19,3), kaimo – 25,8 (2020 m. – 25,7).
Kodavimo atsisakyta: gydant priklausomybę nuo alkoholio svarbiausia sėkmės sąlyga yra pats žmogus
Alkoholis atneša pelną jo gamintojams, tačiau alkoholizmo sukeltų ligų gydymas valstybei kainuoja labai brangiai.
Nuo alkoholizmo, kaip ligos, vaistų nėra, nes alkoholizmas priklauso nepagydomų ligų grupei.
Yra tik simptominis gydymas, kuriuo palengvinama abstinencijos būklė. Tam taikomas kompleksinis medikamentinis gydymas: benzodiazepinais, antipsichoziniais vaistais, antidepresantais, metadoksinu, vitaminais[6].
Kodavimas nuo alkoholizmo Lietuvoje oficialiai nebepraktikuojamas, o vietoje jo taikomi efektyvesni, mokslu patvirtinti gydymo metodai.
Anksčiau buvusi populiari terapija vaistais „Torpedo“ buvo išbraukta iš teisės aktų kaip neatitinkanti mokslo, etikos bei teisės reikalavimų.
Pabrėžiama, jog vaistas pavadinimu „Torpedo“ niekada ir neegzistavo. Apie jį nėra informacijos nei ES, nei Lietuvos vaistinių preparatų registruose, nėra ir teisės aktais reglamentuotos informacijos apie šį vaistą ir gydymo metodą.
Vakarų Europoje ir JAV šis metodas iki šiol yra nesuprastas ir yra prilyginamas šarlatanizmui.
Vakariečiai, gydydami alkoholizmą, daug dėmesio skiria paties sergančiojo įtraukimui į gydymo procesą.
Gydant priklausomybę nuo alkoholio svarbiausia sėkmės sąlyga yra pats žmogus ir jo apsisprendimas nevartoti alkoholio. Tačiau norint visam laikui pasveikti, būtinas rimtas, mokslu pagrįstas gydymo būdas – turi būti suformuojami nauji elgesio be alkoholio įgūdžiai.
Pradiniu gydymo etapu gydytojai specialistai skiria medikamentų (pvz., raminamųjų vaistų), kuriuo gydomas alkoholio vartojimo nutraukimo sindromas. Taip siekiama stabilizuoti asmens būseną. Tai atliekama ambulatoriškai, sunkesniais atvejais – stacionare.
Kitas etapas – ligos pasikartojimo, atkryčio prevencija, gyvenimo be alkoholio įgūdžių įtvirtinimas. Sergantis žmogus turi bent keletą mėnesių bendrauti su medikais, psichologais, socialiniais darbuotojais, pacientų savipagalbos grupėmis.
Kaip efektyviausiomis ir realiai veikiančiomis pristatomos psichosocialinės reabilitacijos paslaugos, kurios trunka 15 dienų gydantis stacionare[7].
Alkoholis yra klastingas priešas, o žmogus yra bejėgis prieš jį
Tik aklas žmogus gali suprasti aklą, taip ir alkoholiką gali suprasti tik tokią pačią patirtį turintis žmogus. Taigi pagalbą žmogui, kuris nori suvaldyti alkoholizmo problemą gali suteikti ir anoniminių alkoholikų susitikimai bei Minesotos programa.
Anoniminių alkoholikų grupės vienija panašaus likimo žmones. Besirenkantieji į grupes kaip pagrindinį savo siekiamą tikslą įvardija norą būti blaiviems ir padėti kitiems alkoholikams pasiekti blaivybę. Susirinkusieji nenustatinėja medicininių diagnozių, neužsiima išblaivinimu, nerengia religinių apeigų, nesprendžia šeimos ar profesinių reikalų, nemoralizuoja, nesmerkia, netaiko medicininio gydymo, bet tiesiog padeda pasveikti išklausydami ir suprasdami savo likimo brolius ir seseris.
Nenorėję atskleisti vardų anoniminių alkoholikų grupių dalyviai pasakojo, kad gyvenime jiems daug kartų teko klupti, stotis ir vėl klupti. Jie pripažįsta, kad alkoholizmas – liga, kuri palieka didžiules žaizdas fizinei, psichinei ne tik sergančiojo, bet ir jo artimųjų sveikatai. Alkoholis yra klastingas priešas, o įnikęs į vartojimą žmogus bejėgis prieš jį.
Alkoholizmas gali būti paveldimas, bet didelę įtaką daro aplinka, tinkamo pavyzdžio šeimoje nebuvimas, o vienišam ir niekam nereikalingam gyvenime žymiai lengviau paslysti.
Taigi tik pripažinus, jog esi bejėgis ir nebevaldantis savo gyvenimo, galima pradėti ieškoti būdų, kaip spręsti alkoholizmo problemą.