Už dezinformaciją internete grėstų net baudžiamoji atsakomybė
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas pateikė Visuomenės informavimo įstatymo ir Baudžiamojo kodekso pataisas, kuriomis siekiama griežtinti atsakomybę už dezinformacijos skleidimą internete.
„Socialiniuose tinkluose Lietuvai priešiškų valstybių subjektai aktyviai naudoja dirbtines turinio matomumo ir pasiekiamumo didinimo priemones, siekdami, kad jiems naudingas, dažniausiai antivalstybinio ar dezinformacinio pobūdžio turinys įgautų populiaraus, patikimo turinio statusą ir taip pasiektų kuo daugiau socialinių tinklų vartotojų“, – sako L. Kasčiūnas.
Jis priduria, kad nors interneto platformų taisyklės draudžia automatizuotas paskyras, tačiau jas surasti ir blokuoti itin sunku.
Projekto autoriai sako, kad prasidėjus karui Ukrainoje automatizuotos paskyros iš botų fermų itin intensyviai ėmė dalintis komentarais ir straipsniais, kuriais siekiama skleisti dezinformaciją, sustiprinti protesto nuotaikas, formuoti priešiškus naratyvus, kelti nesantaiką, manipuliuoti nuomone ir panašiai.
Ir ši problema dėl netikrų paskyrų socialiniuose žiniasklaidos kanaluose yra aktuali ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje.
Vien Ukrainoje buvo rasta ir uždaryta apie pusantro milijono tokių paskyrų.
Pataisose siūloma taikyti atsakomybę tiems, kas kuria botų fermas ir sąmoningai platina dezinformaciją. Jeigu dezinformacija būtų nukreipta prieš Lietuvos valstybę, žmogui grėstų bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki 3 metų[1].
„Twitter“ uždraudė 100 paskyrų, susietų su Rusijos trolių fermomis
Ne tik Lietuvoje vyksta trolių gaudymas ir dezinformacijos sklaidos priverstinis stabdymas.
Mažiausiai trečią kartą per mažiau nei metus „Twitter“ uždraudė paskyrų tinklą su nuorodomis į Rusijos interneto tyrimų agentūrą (IRA), trolių fermą, atsakingą už kišimąsi į 2016 m. JAV prezidento rinkimus. Iš viso panaikinta beveik 400 paskyrų.
Iš viso 100 iš tų paskyrų buvo susietos su Rusija. Kitos panaikintos paskyros buvo siejamos su Armėnija, Iranu.
Bendrovės teigimu, paskyrose buvo skleidžiama informacija, teigiamai nušviečianti Rusijos vyriausybę, o taikėsi į žmones iš JAV ir ES[2]
Ukrainoje veikia Rusijos trolių fermos, jas masiškai uždarinėja
Ukrainos saugumo tarnyba atskleidė ir užblokavo botų fermą, kuri dirbo Rusijos slaptosioms tarnyboms. Ją sukūrė Vinicos srityje ir Kijevo mieste gyvenantys žmonės.
Specialiai įrengta kibernetinė paslauga leido per dieną užregistruoti daugiau nei 500 anoniminių paskyrų įvairiose socialinės žiniasklaidos platformose, įskaitant kai kurias, kurios yra uždraustos Ukrainoje.
Propaganda buvo skleidžiama „paprastų“ piliečių, tariamai gyvenančių Ukrainoje, konkrečiai laikinai okupuotose teritorijose, vardu.
Tyrimo metu nustatyta, kad botų fermą organizavo keturi Vinicos srityje gyvenantys asmenys, o techninę pagalbą suteikė Kijevo gyventojas.
Pagrindiniai jų „klientai“ buvo Rusijos slaptųjų tarnybų nariai. Per frontininkus jie pirko anonimines paskyras ir naudojo jas informacijos sabotažo veiklai vykdyti. Už „botus“ buvo sumokėta per Rusijos mokėjimo sistemas[3].
Nuo plataus masto karo pradžios Ukrainos saugumo tarnyba panaikino 5 Rusijai dirbančias botų fermas su daugiau nei 100 000 netikrų profilių.
Suklastotos paskyros buvo registruotos skirtinguose socialiniuose tinkluose. Ukrainos saugumo tarnyba dėl šių faktų pradėjo baudžiamąjį tyrimą ir vykdo reikiamus veiksmus, kad atsakingi asmenys būtų patraukti atsakomybėn.
Už šį nusikaltimą taikomas Baudžiamojo kodekso 110 straipsnis (Ukrainos teritorinio suvereniteto ir vientisumo pažeidimas) ir už jį gresia laisvės atėmimas iki 15 metų[4].
Feisbukas naikina ir trolių fermas, rašančias apie koronavirusą
Vienai didžiausių koronaviruso dezinformacijos skelbėjų iš Šiaurės Makedonijos ir Filipinų feisbuko platformoje uždrausta toliau veikti.
Feisbukas pranešė aptikęs, kad užsienio troliai ne kartą skelbė turinį iš „Natural News“.
„Pašalinome šiuos puslapius dėl šlamšto ir įžeidžiančio elgesio, o ne dėl jų paskelbto turinio. Jie klaidino žmones dėl savo įrašų populiarumo“, – sakoma feisbuko pranešime.
„Tai jau seniai pavėluota“, – apie tokį feisbuko sprendimą sakė Davidas Gorskis, Veino valstijos universiteto onkologas, rašantis apie dezinformaciją apie sveikatą ir pseudomokslą svetainėje „Science Based Medicine“[5].
Feisbukas apribojo ir D. Trumpo rėmėjų sukurtą „trolių fermą“
Feisbukas paskelbė, kad visam laikui uždraudė savo platforma naudotis Arizonoje įsikūrusiai rinkodaros įmonei, mat ji buvo atidariusi trolių fermą.
Suklastotos paskyros, kai kurios su animaciniais filmais primenančiais „Bitmoji“ profiliais arba dirbtinio intelekto sukurtais vaizdais, papildė tikrąsias naudotojų paskyras ir aktyviai reiškė palaikymą Donaldui Trumpui.
Sprendimas nebausti veiklą finansuojančią grupę sulaukė kritikos iš dezinformacijos ekspertų, kurie teigė, kad tokie veiksmai bus neigiamas ženklas geroms ir teisingą informaciją norinčioms viešinti organizacijoms.
„Ilgainiui naujienų platformos šauna sau į koją, nes veiksmų ir informacijos ribojimas mažina piliečių pasitikėjimą pateiktos informacijos autentiškumu“, – sako specialistai.
Feisbuko pašalintos paskyros ir puslapiai sukūrė beveik 400 000 feisbuko ir instagramo paskyrų. Jie buvo įsigiję beveik 1 milijoną dolerių reklamos[6].