LGBT propaganda naikinama ne tik iš „Google“ kalendoriaus

Nuomonės, Pasaulis, TechnologijosMiglė Tumaitė
Suprasti akimirksniu

Pokyčiai įsigalioja visame pasaulyje

Ne tik „Google“ ėmėsi pertvarkos, iš savo kalendoriaus pašalindama Holokaustą, LGBT kultūrai minėti skirtas dienas ir Juodaodžių istorijos mėnesį, teigdama, kad į sąrašą įtrauktos progos nebeatitinka jos veikimo modelio[1]. Pokyčiai, kuriuos inicijavo JAV prezidentas Donaldas Trumpas, vienokiu ar kitokiu būdu, regis, palytėjo nemažą dalį šalių, nors ir skirtingais būdais bei apimtimis.

Iki šiol plačiai kalbama apie 72 lytis. Tiesa, kalbos netruko pasiekti ir Lietuvos. Tačiau gali būti, kad taip vadinami „sąmokslo teoretikai“ vis tik buvo teisūs… Mat pastarųjų nepritarimas daugiau nei dviejų lyčių „metamorfozei“, galiausiai pasirodė atitinkantis D. Trumpo retoriką, kuris pasiryžo užsukti kranelius organizacijoms, kaip pats sako, viso labo taškančioms pinigus bei įvendančioms chaosą – ir nieko daugiau. 
Pranešama, kad per vieną dieną Elonas Muskas Amerikai sutaupė per 1 milijardą dolerių. Ir visai paprastai: mat švietimo sistemoje panaikino su genderizmu susijusius projektus, kitaip dar vadinamus „įtraukties“ studijomis. E. Muskas, kaip žinia, vadovauja naujai įsteigtam Vyriausybės efektyvumo departamentui (angl. Department of Government Efficiency, DOGE). D. Trumpo Aplinkos apsaugos agentūra nutraukia ir 100 000 JAV dolerių vertės sutartį, kuria remiantis buvo gaunamos konsultavimo paslaugos, apimančios darbuotojų įvairovę, lygybę, įtrauktį ir prieinamumą bei darbo ir asmeninio gyvenimo integraciją[2].

Dalis tautiečių lenkia pirštus, skaičiuodami, kiek gi Jungtinių Valstijų tarptautinio vystymosi agentūra (USAID) galėjo „ištaškyti“ pinigų cepelinų spalvos padangėje. Jie sako, esą USAID uždarymas skausmingai paveikė dezinformacijos skleidėjus. Ko gero, daugelis iki šiol mena Musko žodžius: „Ar žinote, kad USAID, naudodama jūsų pinigus, finansavo biologinių ginklų, įskaitant milijonus žmonių pražudžiusį COVID-19, tyrimus?“

Žinoma, kad didžiausioje pasaulyje paieškos sistemoje „Google“ anksčiau buvo matomas tiek Juodosios istorijos mėnesis, tiek LGBT kultūros diena. Tačiau D. Trumpas nuo inauguracijos (sausio 20 d.) dienos parengė darbotvarkę, kurią uoliai vykdo. Viena iš „šviežiausių“ santvarkų – įvairovės, lygybės ir įtraukties (DEI) iniciatyvų įsipareigojimo atšaukimas.

„Google“ ankstesnį kalendoriaus naudojimą vadina „netvariu“

Bendrovė ankstesnį kalendoriuje vykusį procesą pavadino „netvariu“. „Google“ kalendoriuje bus rodomos tik valstybinės ir nacionalinės šventės.

Vartotojai netruko suuosti, kad kompiuterio ir mobiliosiose programose nebepateikiami „Pride“ ir Juodosios istorijos mėnesio paminėjimai. Mat jie nebėra automatiška įtraukiami į sąrašą. „Google“ teigia, jog šį pakeitimą atliko dar praėjusių metų viduryje. Kalifornijoje įsikūrusi technologijų milžinė tikina kelerius metus rankiniu būdu pridėjinėjusi daugelio šalių kultūrinių momentų rinkinį, vis papildydama valstybinių švenčių ir nacionalinių minėjimų duomenis iš svetainės timeanddate.com. Tačiau nuolatos sulaukdavo atsiliepimų apie trūkstamus įvykius, tad galiausiai nusprendė „pasiduoti“.
Kompanija „Google“
„Google“ ankstesnį kalendoriaus naudojimą vadina „netvariu“. Alban Un/Unsplash nuotrauka

„Palaikyti tvarką rankiniu būdu nebuvo įmanoma“, – tikina ji. Todėl 2024 m. viduryje bendrovė grįžo prie paprasto veikimo modelio, apimančio tik valstybines bei nacionalines šventes. Kitus svarbius momentus naudotojai gali pridėti patys – rankiniu būdu.

Tiesa, nors iš pradžių kalbėta apie keleto progų kalendoriuje panaikinimą, socialinės žiniasklaidos naudotojai tikina jų atsekę daugiau, įskaitant neva neberodomą žydų paveldo minėjimą ir čiabuviams skirtą mėnesį.

„Google“ žemėlapiuose pakeisti Meksikos įlankos ir Denalio pavadinimai

„Google“ sulaukė dėmesio ir dėl neseniai priimto sprendimo pakeisti Meksikos įlankos ir Denalio pavadinimus savo žemėlapiuose. Tai įvyko po D. Trumpo įsakymo vandens telkinį, besiribojantį su JAV, Meksika ir Kuba, pervadinti Amerikos įlanka, o aukščiausią Amerikos kalnų viršukalnę – McKinley kalnu.

Bendrovė pridūrė, jog jos žemėlapiuose atsispindės daugiau nei 1 mln. geografinių objektų JAV duomenų bazės atnaujinimai. Pirmadienį „Google“ patvirtino, kad „Amerikos įlanka“ pavadinimas jau įsigaliojo. Dabar JAV „Google Maps“ naudotojai mato tik Amerikos įlankos pavadinimą; kai kurios kitos šalys neva gali matyti abu pavadinimus[3][4].

Ir tai ne vienintelė kryptis, kurią „Google“ ryžosi pakeisti.

Praėjusią savaitę bendrovė pristatė planus prisijungti prie JAV bendrovių sąrašo, kurios atsisakė arba susiaurino įvairovės, lygybės ir įtraukties programas. DEI iniciatyvų nutraukimas, kaip manoma, atsispindės atsisakant darbinti žmones iš tam tikrų grupių ir pan. Kelios aukšto lygio įmonės, įskaitant „Meta“, „McDonald’s“, „Walmart“, „Target“ ir „Google“, taip pat užsimojo pasukti analogišku keliu.

Rusijos prezidentas paskelbė apie planus atgaivinti Sovietų Sąjungos laikų dainų konkursą

Tam tikras dienas, taip sakant, iš „kalendoriaus“ braukia ir kitos šalys.

Pavyzdžiui, 2025 metų vasario mėnesį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskelbė apie planus atgaivinti Sovietų Sąjungos laikų dainų konkursą „Intervision“, kuris būtų alternatyva „Eurovizijos“ dainų konkursui. Šis žingsnis žengtas po to, kai 2022 metais Rusija buvo pašalinta iš „Eurovizijos“ dėl invazijos į Ukrainą. Konkurso organizatoriai teigia, jog „Intervision“ pabrėš tradicines šeimos vertybes[5]. Tikima, kad konkurse dalyvaus apie 20 šalių, įskaitant Kiniją, Kubą, Braziliją, Indiją ir kt. 

Kita vertus, JAV ties kalendoriumi taip pat sustoti neketina. Didžiuodamasi praneša, jog „stabdys arklius“ ir nenaudos mokesčių mokėtojų pinigų ir specialiai nebeskirs darbo valandų įvairioms su rasine ir seksualine orientacija susijusioms kalendorinėms šventėms. Aiškinama, kad tarnybos nariai gali dalyvauti tokiuose renginiuose, bet ne tuo metu, kai dirba[6].
LGBT simboliai ir jų naudojimas
Rusijos prezidentas paskelbė apie planus atgaivinti Sovietų Sąjungos laikų dainų konkursą. Stavrialena Gontzou/Unsplash nuotrauka

Žinoma, kad Bulgarija prisijungė prie Vengrijos kaip antroji Europos Sąjungos valstybė narė, kuri taiko nacionalinius įstatymus LGBTQ bendruomenei. Pastaraisiais metais Slovakijos ir Lenkijos įstatymų leidėjai taip pat priėmė panašius ribojančius teisės aktus, orientuotus į tai, ko negalima mokyti mokyklose. Konkrečiai, Bulgarijos ikimokyklinio ir švietimo įstatymo pataisa draudžia „vykdyti propagandą, bet kokiu būdu tiesiogiai ar netiesiogiai propaguoti ir kurstyti idėjas ir pažiūras, susijusias su netradicine homoseksualine orientacija ir (arba) kitokios nei biologinės lytinės tapatybės nustatymu“. Nenuostabu, jog šie tikslai ne tik pradeda atsispindėti ugdymo programose, bet ir paieškos sistemose ar, pamažu, kitose plotmėse.