Lenkijos dešinieji tapo trečia pagal populiarumą partija šalyje
Lenkijos radikalais praminta dešinioji partija „Konfederacija“ tampa vis populiaresnė. „Rzeczpospolitos“ užsakymu atliktoje apklausoje „Konfederacija“ sulaukė trečio didžiausio palaikymo po tokių partijų kaip „Teisė ir Teisingumas“ (PiS) bei „Piliečių platforma“ (PO). Respondentų buvo klausiama, kuri partija, jų nuomone, Lenkijoje yra trečioji pagal populiarumą politinė jėga. Net 39,4 proc. respondentų nurodė „Konfederaciją“[1].
„Konfederacija“ yra sąlyginai naujas politinis darinys, per paskutinius 2019 m. rudenį vykusius parlamento rinkimus partija surinko 6,8 proc. balsų ir gavo 11 vietų 460 narių Lenkijos parlamente. Partija įkurta buvo 2018 m. kaip politinė koalicija 2019 m. Europos Parlamento (EP) rinkimams, tačiau po kelerių metų jau turėjo savo kandidatą į prezidentus 2020 m. rinkimuose. Juo buvo Krzysztofas Bosakas, užėmęs ketvirtą vietą tarp vienuolikos kandidatų[2].
Partija pasižymi dešiniojo sparno retorika, griežta pozicija dėl Europos Sąjungos (ES) ir imigracijos, demonstruoja socialiai konservatyvias ir nacionalistines nuostatas, pasisako už tradicinį šeimos modelį, siekia visiško abortų uždraudimo ir jų kriminalizavimo, kritikuoja feministinį judėjimą, tačiau ekonomiškai yra liberali ir ragina mažinti mokesčius.
„Konfederaciją“ ypač palaiko jaunesni vyrai, gyvenantys mažesniuose miestuose ir kaimo vietovėse. Pavyzdžiui, 2023 m. kovo mėnesį „OKO.press“ portalo užsakymu agentūros „Ipsos“ atlikta apklausa parodė, kad „Konfederaciją“ itin palaiko 27 proc. jaunesnių nei 40 metų amžiaus žmonių ir 37 proc. jaunesnių vyrų. Šie rinkėjai dažnai manė, kad jų profesinės ir karjeros galimybės yra ribotos, buvo nusivylę korupcija ir dabartinės valdžios darbu.
Tiesa, dar praėjusią vasarą Lenkijos visuomenės parama „Konfederacijai“ kiek sumažėjo. Partija buvo vienintelė iš pagrindinių Lenkijos politinių grupių, atvirai kritikavusi vyriausybę dėl pernelyg aktyvaus Ukrainos rėmimo. Partijos atstovai teigė, kad Lenkijos ir Ukrainos interesai nesutampa, teigta, kad sankcijos agresorei Rusijai ekonomiškai kenkia pačiai Lenkijai.
Tokios nuomonės kirtosi su pačių lenkų pozicija, tačiau ilgainiui Konfederacijos požiūris į karą buvo nustumtas į antrą planą, o daugiausiai buvo susitelkta į tai, ką partija žada keisti nacionaliniu mastu. Tuomet parama politinei jėgai vėl išaugo. Remiantis „Pooling the Poles“ duomenimis, partija šiuo metu yra užsitikrinusi beveik garantuotą 10 proc. palaikymą, o tai, jeigu rinkimai vyktų jau dabar, reikštų 41 mandatą parlamente.
Be to, tos pačios apklausos rodo, kad nei dabartinė valdančioji partija „Teisė ir Teisingumas“ (PiS), nei liberalios, centristinės ir kitos kairiosios opozicinės frakcijos po rudenį įvyksiančių rinkimų nebepajėgs užsitikrinti absoliučios daugumos, todėl „Konfederacija“ naujajame parlamente galės užimti svarbią ir daug įtakos turinčią poziciją.
„Konfederacija“ ragina grąžinti mirties bausmę ir mažinti mokesčius
Praėjusių metų spalį partijos „Konfederacija“ vadovo poste atsidūrė 35 metų verslininkas Slawomiras Mentzenas. Jo pažiūros – koreliuojančios su partijos rėmėjų įsitikinimais, tačiau vertinamos itin prieštaringai politinių konkurentų ir dalies apžvalgininkų.
Pavyzdžiui, 2019 m. S. Mentzenas Konfederacijos penkių punktų politinę programą apibūdino taip: „Mes nenorime žydų, homoseksualų, abortų, mokesčių ir ES“[3]. Vėliau į viešumą iškilo ir prieš praėjusius parlamento rinkimus S. Mentzen parengtas 100 įstatymų projektas, kuriuo jis siūlė priimti neišardomų santuokų įstatymą, pagal kurį skyrybos vyktų tik vyskupo sutikimu, taip pat, siūlyta grąžinti mirties bausmes ir skirti 10 metų laisvės atėmimo bausmę moterims, pasidariusioms abortą.
Ir tai tik dalis „Konfederacijos“ siūlomų permainų, mat iš tiesų šis politinis darinys turi aibę idėjų. Pirmiausia, žvelgiama į sisteminius klausimus. Partija siūlo idėją, kad Lenkijos prezidento kadencija būtų pratęsta iki septynerių metų be galimybės būti perrinktam.
Teigiama, kad įgyvendinus šiuos pokyčius prezidentas galėtų susikoncentruoti į savo funkcijų vykdymą, o ne į atskirų partijų politinius žaidimus. Be to, „Konfederacijos“ atstovų nuomone, prezidentas, baigęs eiti pareigas, automatiškai septyneriems metams taptų Senato pirmininku ir galiausiai, senatoriumi iki gyvos galvos[4].
Be to, Senatas įgytų specialius įgaliojimus tokiose srityse kaip tyrimo komisijos ar aukščiausių valstybės pareigūnų nušalinimas nuo pareigų. Kartu, siūlomi ir pokyčiai Lenkijos teismų sistemoje, pavyzdžiui, „Konfederacijos„“ nariai ragina grąžinti mirties bausmę už ypatingai sunkius nusikaltimus, pavyzdžiui, nužudymą.
„Konfederacija“ taip pat mano, kad mokesčiai turi būti maži ir paprasti, todėl siūlo panaikinti pajamų mokestį, padaryti socialinio draudimo įmokas neprivalomas, sumažinti benzino mokesčius.
Verslo srityje partija siekia panaikinti bausmes už prekybą gatvėse ir padidinti nelicencijuotos prekybos ribas, padidinti PVM lengvatą iki 400 000 zlotų, leisti įmonėms atsisakyti teikti paslaugas dėl moralinių priežasčių.
Tuo tarpu energetikos srityje, siekdami užtikrinti Lenkijos elektros energijos sistemos saugumą, „Konfederacijos“ politikai reikalauja skubiai statyti atomines elektrines. Jų nuomone, tai yra geostrateginis projektas, leisiantis užtikrinti energetinę nepriklausomybę ir mažesnes energijos kainas galutiniams vartotojams.
Užsienio politikos srityje – kritika ES ir mažesnė parama Ukrainai
„Konfederacija“ turi ką pasakyti ir užsienio politikos klausimais, ypač, kalbant apie santykius su Europos Sąjunga (ES)[5]. Partija itin nepritaria ES politikai dėl pabėgėlių kvotų, taip pat, kritikuoja planus įsivesti euro valiutą: teigiama, kad tai gali prisidėti prie šalies ekonominių sunkumų. Iš tiesų, dalis „Konederacijos“ politikų net pasisako už ES išardymą, paliekant Šengeno erdvę ir Europos ekonominę erdvę.
Partijos teigimu, pagrindinė Lenkijos vientisumo ir nepriklausomybės išsaugojimo garantija turi būti stipri kultūra, stabili ekonomika, gerai aprūpinta ir apmokyta Lenkijos kariuomenė bei aukšto lygio visuomenės šaudymo ir gynybos mokymas. Dėl to, didesnis dėmesys skiriamas Lenkijos galimybėms apsisaugoti nuo išorės jėgų.
Net siūloma galimybė, kad šaunamuosius ginklus galėtų turėti kiekvienas teisės aktuose nustatytus kriterijus atitinkantis pilietis. Be to, „Konfederacija“ nori didinti lenkų karinius pajėgumus, užtikrindama, kad kiekvienas vyresnis nei 16 metų asmuo galėtų dalyvauti nemokamuose baziniuose kariniuose mokymuose. Tokių mokymų tikslas būtų išmokti, kaip elgtis su pagrindiniais ginklais ir kaip elgtis krizinėje situacijoje.
Kalbant apie Rusijos-Ukrainos karą, „Konfederacijos“ politikai tvirtina, kad Lenkija negali sau leisti finansinio karo su Rusija, kritikuoja ES sankcijų paketus ir siūlo jų kuo greičiau atsisakyti. Taip pat, kalbama apie pernelyg brangiai kainuojančią karinę ir ekonominę paramą Kijevui bei besiskiriančias šių dviejų šalių politines vizijas.