
Po Trumpo susitikimo su Zelenskiu knygų lentynose nebepamatysite JAV viceprezidento knygos
Lietuvos leidykla „Sofoklis“ nusprendė išimti iš prekybos JAV viceprezidento J. D. Vance’o knygą „Hilbilių Elegija“ po to, kai Vašingtonas paskelbė stabdantis karinę pagalbą Ukrainai. Apie tai leidykla pranešė socialiniame tinkle „Facebook“, teigdama, kad knyga bus vėl parduodama tik tada, kai JAV pakeis savo politiką Ukrainos atžvilgiu. Skaitytojai buvo paraginti rinktis ukrainiečių autorių knygas ir remti Ukrainą aukomis.
Šis leidyklos žingsnis – atsakas į JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos sprendimą laikinai nutraukti paramą Kyjivui. Toks sprendimas buvo priimtas po aštraus pokalbio tarp D. Trumpo ir V. Zelenskio Baltuosiuose rūmuose, po kurio Ukrainos prezidentas anksčiau laiko paliko susitikimą, o suplanuota spaudos konferencija buvo atšaukta.
„JAV prezidento administracijai sustabdžius pagalbą Ukrainai, leidykla „Sofoklis“ išima iš prekybos J.D. Vance knygą „Hilbilių elegija“ tol, kol nepasikeis JAV užsienio politika Ukrainos atžvilgiu“, – rašoma leidyklos įraše socialiniame tinkle, raginant skaitytojus domėtis kitomis, ukrainiečių autorių knygomis bei aukoti Ukrainai.
Sprendimas dėl knygos pašalinimo Lietuvoje parodo, kaip geopolitiniai įvykiai veikia ne tik diplomatiją, bet ir kultūrinę erdvę.
Skaitytojai įvertino tokį sprendimą: apgailėtina
Tuo tarpu leidyklos „Sofoklis“ skaitytojai, paraginti veikiau skaityti ukrainiečių autorių knygas, o ne tai, ką jie patys nori, panašu, tokia naujiena neapsidžiaugė, o žodis „apgailėtina“ išsprūdo ne iš vieno tautiečio lūpų.
„Bet tai tik dar kartą patvirtina, kad viskas, ką pasakė J. D. Vance’as apie šiandieninę Europą Miuncheno konferencijoje, yra grynų gryniausia tiesa. Labai apgailėtinas performansas.“ – teigė vienas iš skaitytojų.
Kitas antrino, kad nors niekas dar nesugebėjo niekam pakenkti, Lietuva, kaip visada, skuba su savo sprendimais.
„Ar tai reiškia, kad leidybinis pasaulis jau nebepalaiko nuomonių įvairovės? Ar dabar knygos bus leidžiamos tik tada, jei jų turinys atitinka „teisingą“ ideologiją? Tai pavojingas precedentas. Laisva mintis ir žodžio laisvė yra kertiniai demokratinės visuomenės pamatai.
Cenzūruoti autorius vien todėl, kad jų pasakymai ar mintys nesutampa ar nepatinka, yra tiesus kelias į intelektinį skurdą. Skaitytojams patiems spręsti, kokias knygas verta skaityti, o ne pasiduoti primestoms riboms“, – aiškino kitas knygų mylėtojas.
Tolesnis knygos likimas JAV taip pat lieka neaiškus
Tuo tarpu JD Vance’o memuarų bestselerio „Hilbilių Elegijos“ ateitis taip pat gali būti svarstoma ir JAV neva dėl savo „ideologijos“. Tačiau dėl prieštaringų pareigūnų pareiškimų knygos likimas lieka neaiškus.
Memuaruose, kurie Vance’ui suteikė nacionalinio masto žinomumą dar prieš jo politinę karjerą, pateikiamas šiurkštus pasakojimas apie jo auklėjimą Apalačiuose, paliečiant priklausomybės, šeimos traumų ir skurdo temas.
Pranešama, kad nutekintame memorandume išdėstyti kriterijai, pagal kuriuos knygos turi būti pašalintos iš 161 Gynybos departamento švietimo veiklos (DoDEA) mokyklos visame pasaulyje, įskaitant knygas, kuriose nagrinėjamos „lyčių ideologijos ar diskriminacinės teisingumo ideologijos temos“.
Nors DoD pareigūnai tvirtina, kad galutinio uždraustų knygų sąrašo dar nėra, atitikties patikros procesas pratęstas iki kovo 3 d. Žodžio laisvės gynėjai, įskaitant PEN America, kritikavo šį žingsnį, atkreipdami dėmesį į ironiją, kad gali būti uždraustas paties viceprezidento kūrinys.
Kol kas „Hilbilių Elegija“ lieka bibliotekų lentynose, tačiau jos ateitis karinėse mokyklose kabo ant plauko.
Prezidentų susitikimas Ovaliajame kabinete kaitina pasaulį ir Lietuvą
Donaldo Trumpo pareiškimai apie karą Ukrainoje sukėlė nerimą ir Lietuvoje – penktadienį susitikęs su Ukrainos prezidentu Ovaliajame kabinete pažėrė šiam kaltinimų dėl jau trečius metus tebesitęsiančio karo. Socialiniuose tinkluose plinta sąmokslo teorijos ir dirbtinio intelekto sugeneruoti Trumpo bei Putino „draugiški“ kadrai. Lietuvoje nerimaujama, ką tokia retorika gali reikšti ne tik Ukrainai, bet ir regiono saugumui.
Lietuviai reaguoja skirtingai. Vieni baiminasi, kad pasaulis dar labiau skirstosi į priešiškas stovyklas, kiti skeptiškai vertina Trumpo žodžius, mat jo veiksmai ne visada sutampa su retorika. Politologas Nerijus Maliukevičius mano, kad Trumpas mėgsta kelti chaoso atmosferą, tačiau tai dar nereiškia realaus kurso pasikeitimo.
Lietuvos politikai taip pat nesutaria. Seimo narys Vytautas Sinica tikisi, kad tai tik derybinė taktika, o kritikai įžvelgia grėsmę NATO vienybei. Aišku viena – Europa turi ruoštis pokyčiams ir stiprinti savo saugumą, nepriklausomai nuo JAV sprendimų ateityje.
Tuo tarpu, nors didelės dalies lietuvių pozicija šiuo klausimu kaip ir aiški, atsiranda ir manančių kiek kitaip.
„Pagaliau atėjo drąsus ir ryžtingas lyderis, nes Europa jau toks minkštimas pasidarė, nei ryžtingumo, nei veiksmų plano, mykia mykia, trypčioja vietoje ir nieko, Europai pederastijos problemos svarbiau, nei realaus karo grėsmė.“ – rėžė vienas internautas.