Suprasti akimirksniu
  • Turistų pamėgtame vakarėlių mieste – netikėtos šešių žmonių mirtys
  • Apsinuodijimas metanoliu Azijoje yra dažnas reiškinys
  • Apsinuodijimas metanoliu dažnu atveju baigiasi mirtimi
Šaltiniai
Laosas
Dėl apsinuodijimo metanoliu Laose mirė šeši žmonės. Alex Knight/Unsplash nuotrauka

Turistų pamėgtame vakarėlių mieste – netikėtos šešių žmonių mirtys

Pietryčių Azijoje esančio Laoso Vang Vieng mieste, įprastai pagarsėjusiame kaip šalies vakarėlių sostinė ir turistų traukos centras, tvyro niūrios nuotaikos. Po čia įvykusio įtariamo masinio apsinuodijimo metanoliu iš viso mirė net šeši žmonės[1].

Paskutiniąja apsinuodijimo auka tapo 19-metė australė Holly Bowles. Žinia apie jos mirtį pasirodė penktadienį, praėjus vos kelioms valandoms po 28-erių metų britų teisininkės Simone White mirties.

H. Bowles geriausia draugė, 19 m. Bianca Jones, mirė ketvirtadienį ligoninėje Udon Thani mieste Tailande, netoli šiaurinės sienos su Laosu. Tailando valdžios institucijos patvirtino, kad mergina iš Melburno taip pat mirė apsinuodijusi metanoliu. Kiti trys turistai – du Danijos piliečiai ir amerikietis – po apsinuodijimo anksčiau mirė Laose. Dar mažiausiai 11 užsienio piliečių tebėra ligoninėje.

Laoso valdžios institucijos praėjusią savaitę sulaikė Vang Vieng mieste esančių nakvynės namų „Nana“, kur, kaip manoma, ir įvyko apsinuodijimas, vadovą bei savininką, tačiau jokie kaltinimai nebuvo pateikti. Šią savaitę Laoso policija sulaikė aštuonis nakvynės namų darbuotojus[2]. Vis dėlto, mirusiųjų šeimos toliau ieško atsakymų į klausimą, kas iš tiesų nutiko jų artimiesiems, kurie išvykę atostogauti, Laose pasitiko savo mirtį.

Apsinuodijimas metanoliu Azijoje yra dažnas reiškinys

Danijos ir JAV vyriausybės, kurios oficialiai pranešė apie savo piliečių mirtis, tai darydamos nenurodė jokių sąsajų su metanoliu, tačiau Naujosios Zelandijos užsienio reikalų ministerija teigė, kad vienas iš susirgusių jos piliečių galėjo apsinuodyti būtent šia medžiaga. Laoso valdžios institucijoms toliau tiriant šiuos atvejus, ekspertai taip pat teigia, kad klinikiniai požymiai iš tiesų rodo apsinuodijimą metanoliu.

„Tuomet, kai žmonės geria alkoholį ir suserga, tai vyksta dideliu skaičiumi, simptomai prasideda po tam tikro laiko, tai tikrai yra metanolis, kol nėra įrodyta kitaip“, – sakė norvegų profesorius Knutas Erikas Hovda, šiuo klausimu dirbantis su organizacija „Gydytojai be sienų“ (MSF).

Apsinuodijimas metanoliu ilsintis Azijos šalyse nėra itin retas reiškinys. Pietryčių Azijoje nelegalaus alkoholio gaminimas iš tokių ingredientų kaip ryžiai ir cukranendrės yra kultūrinė norma, o kartais jie maišomi su metanoliu kaip pigesnė etanolio alternatyva. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, kai kurie žmonės metanolį naudoja spiritiniams gėrimams gaminti arba maišytiems gėrimams gaminti, nes, palyginti su apmokestintu alkoholiu, jis yra pigus. Kai kuriais atvejais klientai yra klaidinami, manydami, kad įprastus ir saugius, teisėtus gėrimus už itin palankią kainą.

Etanolį, pagrindinę alkoholinių gėrimų sudedamąją dalį, galima saugiai vartoti nedideliais kiekiais, o metanolis žmonėms yra toksiškas. Vos 30 ml gali būti mirtinai pavojingas.

MSF duomenimis, Azijoje apsinuodijimas metanoliu yra labiausiai paplitęs Indonezijoje, Indijoje, Kambodžoje, Vietname ir Filipinuose.

2018 m. Indonezijoje išgėrę nelegalaus alkoholio mirė daugiau kaip 80 žmonių, o dar daugiau kaip 100 buvo paguldyti į ligoninę. Dažnai dėl to nukenčia patys vargingiausi vietos gyventojai, o tai nei vietos valdžiai, nei pasaulinei žiniasklaidai nerūpi. Metanoliu apsinuodijimų alkoholiu per pastaruosius metus pasitaikė ir Rusijoje, Pietų Afrikoje, Peru, o šių metų birželio mėnesį pietų Indijoje mažiausiai 56 žmonės mirė išgėrę alkoholio su metanoliu[3].

Apsinuodijimas metanoliu dažnu atveju baigiasi mirtimi. Olga Kononenko/Unsplash nuotrauka
Apsinuodijimas metanoliu dažnu atveju baigiasi mirtimi. Olga Kononenko/Unsplash nuotrauka

Apsinuodijimas metanoliu dažnu atveju baigiasi mirtimi

Apsinuodijimas metanoliu yra gyvybei pavojinga būklė, kurią sukelia metanolio nurijimas, įkvėpimas arba absorbcija. Metanolis yra toksiškas, lakus ir bespalvis skystis, paprastai randamas pramoniniuose tirpikliuose, antifrize, degaluose ir kai kuriuose buitiniuose produktuose. 

Negydomas apsinuodijimas metanoliu sukelia 20-40 proc. mirčių, tačiau diagnozavus apsinuodijimą ir laiku suteikus pagalbą, išgyvenamumas yra didelis. Atpažinus klinikinius požymius ir simptomus ir suteikus tinkamą gydymą, komplikacijų galima išvengti.

Simptomai paprastai pasireiškia praėjus 12-24 valandoms po apsinuodijimo, priklausomai nuo dozės, ir progresuoja etapais.

Apsinuodijimo metanoliu simptomai – pradinis etapas:

  • Galvos skausmas;
  • Pykinimas ir vėmimas;
  • Galvos svaigimas;
  • Silpnumas;
  • Pilvo skausmas.

Vidutinė fazė:

  • Neryškus matymas arba visiškas regėjimo praradimas;
  • Fotofobija arba jautrumas šviesai;
  • Greitas arba negilus kvėpavimas;
  • Sumišimas arba mieguistumas.

Sunki fazė:

  • Koma;
  • Traukuliai;
  • Daugelio organų nepakankamumas;
  • Nuolatinis aklumas;
  • Mirtis.

Yra du apsinuodijimo metanoliu priešnuodžiai: vienas jų yra etanolis, kuris yra lengvai prieinamas, o kitas – fomepizolas. Pastarasis gali būti naudojamas atskirai arba kartu su hemodialize ir yra švirkščiamas į veną

Neįmanoma nustatyti, ar gėrimas buvo pagamintas su metanoliu, todėl keliautojai, ypač Pietryčių Azijoje, turistai turi būti itin atsargūs dėl to, ką vartoja. Patariama alkoholinius gėrimus pirkti tik licencijuotose alkoholio parduotuvėse, baruose ir viešbučiuose ir vengti naminių gėrimų. Kitais atvejais, prevencijai rekomenduojama saugiai laikyti metanolio turinčius produktus ir aiškiai juos paženklinti. Įtarus apsinuodijimą metanoliu, nedelsiant kreipkitės skubios medicinos pagalbos.