Indonezijos valdantieji priėmė įstatymą, kuriuo draudžiami lytiniai santykiai tarp nesusituokusių
Indonezijos parlamentas patvirtino naują baudžiamąjį kodeksą, kuriuo šalyje draudžiama užsiimti nesantuokiniais lytiniais santykiais ir ribojamos politinės laisvės. Pagal šiuos įstatymus, kurie įsigalios po trejų metų, už nesantuokinius lytinius santykius grės iki vienerių metų laisvės atėmimo bausmė[1]. Kritikai mano, kad tokie įstatymai yra tikra katastrofa žmogaus teisėms ir galimas smūgis turizmui bei investicijoms. Tuo tarpu Lietuvoje jau ironizuojama, kad esą tokie pavyzdžiai galimai įkvepia Laisvės partiją, siekiančią įteisinti sutikimus seksui.
Šią savaitę prie parlamento Džakartoje kelios jaunų žmonių grupės protestavo prieš naujuosius teisės aktus. Tikimasi, kad naujieji įstatymai bus užginčyti teisme.
Tokie baudžiamojo kodekso pakeitimai priimti po to, kai šalyje, kurioje gyvena daugiausiai musulmonai, prasidėjo problemos dėl religinio konservatizmo[2].
Indoneziečiams taip pat draudžiama gyventi kartu. Net ir už tai asmenys gali būti įkalinti iki šešių mėnesių. Neištikimybė taip pat bus nusikaltimas, už kurį asmenys galės būti įkalinti.
Įstatymai bus vienodai taikomi tiek vietos gyventojams, tiek užsieniečiams, gyvenantiems Indonezijoje ar lankantiems tokias atostogų vietas kaip Balis[3]. Tad pasaulio gyventojai nėra labai laimingi dėl tokių pakeitimų šalies įstatymuose. Pagal šiuos nuostatus nesusituokusios poros, sugautos užsiimančios seksu, gali būti įkalintos iki vienerių metų.
Drastiškas naujas įstatymas galutinai įtvirtins ankstesnius nuostatus
Seksas iki santuokos Indonezijoje jau buvo uždraustas prieš patvirtinant šį naująjį baudžiamąjį kodeksą, tačiau šio įstatymo dažnai nebuvo laikomasi. Senajame įstatyme svetimavimas buvo apibrėžiamas kaip vedusio vyro lytiniai santykiai su asmeniu, kuris nėra jo žmona, o naujajame įstatyme draudžiami visi lytiniai santykiai už santuokos ribų. Tai įtraukia ir nesusituokusių porų lytinius santykius.
Naujojo teisės akto šalininkai teigia, kad pakeitimai buvo padaryti atsižvelgiant į kritikų nuogąstavimus. Kad būtų pradėtas baudžiamasis persekiojimas, skundą turi pateikti kaltinamos poros vaikai, tėvai arba sutuoktinis. Dabar asmenims, kurie iki šiol gyveno su savo partneriais, bet ne santuokoje, gresia realus pavojus.
Gyventojai nuogąstauja, kad taip bus galima susidoroti su nepageidaujamais šeimos nariais, piktnaudžiauti santykiais ir nesutarimais tarp giminių.
Gyventojai kalba, kad gyvenimas kartu ar seksas ne santuokoje neturėtų būti laikomas nusikaltimu. Ne vienoje religijoje tai laikoma nuodėme, bet kvestionuojama ar normalu, kad baudžiamasis kodeksas yra grindžiamas tam tikra religija ir jos taisyklėmis.
Priimtą įstatymą neigiamai vertina ir patys indoneziečiai, ir pasaulis
Šis Indonezijos valdžios sprendimas susilaukia daug neigiamų reakcijų tiek iš pasaulio, tiek iš vietinių gyventojų, juolab kad Indonezijoje yra milijonai porų, neturinčių santuokos liudijimų. Tai ypač dažnai pasitaiko tarp čiabuvių tautų ar musulmonų kaimo vietovėse, kur gajos ir kitokios tradicijos. Ten esama nemažai porų, kurios visą gyvenimą nugyvena kartu oficialiai nesusituokę, nes susituokė specialių religinių apeigų metu.
Daugelis Indonezijos įmonių taip pat nepritaria šiam teisės aktui, sakydamos, kad jis atgraso lankytojus ir investicijas.
Nepaisant nepasitenkinimo, šalies įstatymų leidėjai džiaugiasi, kad buvo peržiūrėti įstatymai, priimti dar Olandijos kolonijinio valdymo laikais. Antradienį parlamentas vienbalsiai patvirtino naująjį kodeksą, kurį sudaro daugiau kaip 600 straipsnių.
Tuo metu Lietuvoje siekiama patvirtinti „sutikimą seksui“
Lietuvoje panašaus nepasitenkinimo sulaukia siūlymas įteisinti reikalavimą gauti sutikimą prieš lytinius santykius. Kalbama, kad tai kvestionuoja santuokos tyrumą ir kritikuoja santykius šeimoje. Seimui jau priduotas ir įregistruotas toks įstatymo pataisos prašymas.
Parlamentarė, Laisvės frakcijos narė Morgana Danielė pristatė Baudžiamojo kodekso (BK) 151 straipsnio įstatymo pakeitimą, kuris reikštų, kad norint lytiškai santykiauti privaloma gauti sutikimą seksui.
Įstatymo pataisa teigia, kad to reikia tiek įsipareigojant vienam asmeniui, tiek mylintis su atsitiktiniais partneriais, tiek su sutuoktiniu. Jei tokio sutikimo nėra, bausmė gali būti tiek areštas, tiek laisvės atėmimas iki trijų metų[4].
Vieši asmenys pasisako prieš tokias pataisas
Beveik visus neįprastus Laisvės frakcijos žingsnius komentuojantys politikai eina prieš šį įstatymą, sakydami, kad tai yra pajuoka ir dar vienas tradicinių santykių, lytinių santykių santuokoje, šeimos tradicijų ir vertės paniekinimas.
Seimo narys Aurelijus Veryga net teigia, kad po tokio žingsnio sektų ir prostitucijos įteisinimas, nes tokie žingsniai rodo kur link einama.
Laisvos visuomenės instituto valdybos narė, Kristina Zamarytė-Sakavičienė išveda paralelę tarp šių įstatymo pakeitimų pasiūlymų ir skiepų bei Galimybių paso klausimo. Skiepytis nuo Covid-19 nebuvo privaloma, bet skatinama. Žmonės rinkosi skiepytis, darytis testus, kad galėtų keliauti ar eiti į darbus, gyventi įprastą gyvenimą. Draudimai tokiu metu sakė, kad be skiepo galima išeiti tik į kiemą. Tam sutikimo nereikėjo, o seksui sutikimas reikalingas, komentuoja ji.
K. Zamarytės-Sakavičienės komentarus toliau „Facebook“ platformoje plėtojo ir Sveikatos teisės institutas. Komentare dar labiau sulyginta sutikimo lytiniams santykiams situacija su karantinu ir skiepais pačiame pandemijos pike. Iškeltas klausimas ar pradėsime drausti partneriams eiti į darbą ar parduotuvę jei negausime iš jų to, ko norime.
Jei galimybių politikos skiepijimosi „laisvės“ logiką pritaikytume Morganos Danielės siūlomai sureguliuoti sekso sričiai, tai sekso negavęs vyras ar žmona galėtų neišleisti sutuoktinio į darbą, parduotuvę, mokslus… O gal atimti kitokias „galimybes“ – nesidalinti pinigais, maistu, riboti jos ar jo susitikimus su draugais…
Su šiuo įstatymų pakeitimu kvestionuojamas ir bendras farkcijos atstovų požiūris į žmones ir laisvą valią, asmens autonomiją. Jų įtaka pandemijos metu, prasti sprendimai ir žmonių „nuskriaudimas“ kai negalėjome patekti į darbovietes, parduotuves ar mokslus, skatina abejoti visais naujais pasiūlymais. Laisvės partijos priešininkai linkę kurstyti šiuos komentarus ir užduoti daug klausimų, kurie labiau glumintų tiek vyriausybę, tiek piliečius.