„Laisviečių“ ir liberalų manipuliacijų metodai

Lietuva, NuomonėsEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
Manipuliacijos
Gyventojais manipuliuojama kuriant netikras anketas. Ketuto Subiyanto/Pexels nuotrauka

Prieš rinkimus žmonėmis manipuliuoja fiktyvios feisbuke sukurtos anketos

„Laisviečiai“ ir liberalai artėjant rinkimams neapsiriboja tik savo jaunu rinkėju ir visuomenei siekia parodyti, kad už juos balsuoja visi – ir vyresni, ir jaunesni. O tai siekdamos šios partijos, panašu, pasitelkė ne visai sąžiningą priemonę ir pradėjo kurti netikras „senjorų“ anketas feisbuke, kuriose oponuoja tam, kuo visuomenė piktinasi labiausiai, o „neišprususius“ vadina „kaimiečiais“. Pastebėta, kad tokių asmenų anketų draugų sąrašuose – ir garsūs politikai bei žurnalistai.

Ryšių su visuomene specialistas, teisininkas Liutauras Ulevičius identifikavo, kad feisbuke sukurta vieno asmens anketa – neva garbaus amžiaus personažo Igno Žumingio, yra išgalvota. Savo anketoje šis senjoras esą pasižymėjęs, kad baigė profesinę mokyklą Vilniuje, o dabar gyvena provincijoje kartas nuo karto pakeliaudamas ir po Europos šalis. Anketa buvo užregistruota 2015 metų antroje pusėje, o aktyvi šio senjoro veikla feisbuke prasidėjo artėjant rinkimams į Seimą – 2016 metais[1].

Anketa sukurta taip, kad parodytų, jog ir vyresnio amžiaus žmonės remia liberalias idėjas, o kad užsitikrintų savo autentiškumą, šio personažo vardu buvo pradėtos rašyti ir publikacijos naujienų portalo „Delfi“ rubrikoje „Piliečių nuomonės“. Viena iš tokių – „Partnerystės įstatymui nepritaria labai specifiniai žmonės – pasakysiu bruožus, kurie juos išskiria“.

Visgi, atėjus naujiems Seimo rinkimams 2020-aisiais, jis aktyviai pradėjo agituoti už liberalus ir konservatorius, o profilyje pateiktą informaciją vertinusi Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) tada teigė jame neįžvelgusi politinės reklamos, neva šio profilio autorius – gyvas žmogus.

I. Žumingis savo paskyroje artėjant 2021 metų savivaldos rinkimams aktyviai rėmė Remigijų Šimašių, nors to garsiai ir neįvardino: beatodairiškai rėmė gatvių siaurinimo iniciatyvas, kovojo už žolės nešienavimą sostinėje ir kritikavo Skirmantą Malinauską. Kaip išsiaiškinta, ši fiktyvi anketa rėmė ir kitus klausimus, kuriais visuomenėje kilo nepasitenkinimas – gyrė Vilniaus eglę, menkino Vilniaus kamščių problemas ir viešojo transporto darbuotojų streiką, palaikė energetikos ministrą Dainių Kreivį elektros rinkos liberalizavimo procese ir juodino R. Šimašiaus oponentus rinkimuose.

Anketos
Minimas personažas rašė ir į portalą „Delfi“. Luca’o Sammarco/Pexels nuotrauka

Gynė liberalų brukamas idėjas

O štai savo feisbuko paskyroje I. Žumingis nesibodėjo ir aštresnių įrašų. Viename iš tokių jis aprašė savižudybių statistiką tarp homoseksualių asmenų ir tai, kad legalizavus partnerystę tarp vienos lyties partnerių, savižudybių sumažėjo, kitame įraše riebiai atsiliepė apie besipiktinančius siaurinamomis sostinės gatvėmis – juos išvadino „vairuoti nemokančiais isterikais“.

Kituose įrašuose taip pat netrūko neapykantos purslų – jais netikras profilis taškėsi kiek įmanydamas.

„Kai miesto kaimiečiams pagrindinė problema pasidaro visame pasaulyje ribotai šienaujama žolė, pasidaro aišku, kad apie karą negalvojama“, – rašė I. Žumingis.

Beveik pusę milijono kainavusią sostinės eglę jis vadino „smulkmena“, o kamščiais besiskundžiantys žmonės, pasak jo, nematę normalių kamščių apskritai.

Netikro personažo „draugų“ sąskaitoje – ir žymūs žmonės

L. Ulevičius taip pat pastebėjo, kad minimo I. Žumingio feisbuko drauguose – ir rimti žurnalistai, politikai, visuomenės veikėjai, akademikai, verslininkai ir kiti. Šį netikrą personažą esą seka 1 304 socialinio tinklo vartotojai.

Visgi, kaip L. Ulevičiui pavyko atpažinti, kad tai – tik fiktyvi anketa? Jo teigimu, viskas prasidėjo nuo šio personažo ginčo su Sergejumi Kanovičiumi apie nevalytus šaligatvius ir neprižiūrėtas senamiesčio gatves. Tada specialistas esą atpažinęs vieno Vilniaus mero patarėjo žodyną, kuris būdingas tik jam vienam.

Šio asmens nuotrauką taip pat buvo galima rasti nemokamų fotonuotraukų talpykloje „Shuterstock“.

Personažas
Sukurto fiktyvaus personažo feisbuko draugų sąraše yra ir žymių žmonių. Towfiqu’o Barbhuiya’o/Unsplash nuotrauka

Atsaką pateikė ir Vilniaus mero patarėjas K. Žukauskas

Į tokią L. Ulevičiaus publikaciją sureagavo ir R. Šimašiaus patarėjas Karolis Žukauskas, komentaruose rėžęs, kad supranta, jog straipsnyje buvo kalbėta apie jį – neva I. Žumingio feisbuko anketą valdo būtent jis.

Norėdamas išsiginti mestų įtarimų, K. Žukauskas, atsakydamas į parašytą straipsnį pateikė ir tris argumentus. Pasak jo, pats L. Ulevičius rašo, kad minimo personažo profilis yra sukurtas 2015 metais, nors pas Šimašių šis pradėjęs dirbti keliais metais vėliau.

K. Žukauskas taip pat rėžė, kad šio straipsnio detektyvui veikiausiai pritrūko „kiaušinių“ tiesiai šviesiai įvardyti savo spėjimą, kas gi slepiasi po I. Žumingio anketa.

Pateikiame K. Žukausko komentarą:

„Liutaurai, tik dabar paskaičiau tekstą, kaip suprantu, žaisdamas prastą detektyvą bandai sakyti, kad Igno Žumingio profilį valdau aš, kas yra nesąmonė. Tai trys dalykai:

Pirma, pats rašai, kad profilis sukurtas 2015 m. – aš pas Šimašių dirbti pradėjau tik 2017 m.

Antra – tu esi bailys, jei tekste tiesiai bijai įvardinti mano pavardę. Jei jau atlikai tokį detektyvą, tai kur kiaušiniai tiesiai įvardinti spėjimą? Neturi.

Trečia, nors tas profilis ne mano ir aš nežinau, kieno kurtas (net jei tuo netiki), bet žinai, kuo tas asmuo skiriasi nuo tavęs? Jis idėjiškai daro teisingus dalykus. Tu už pinigus dirbai šiukšlėms jakeliūnams ir karbauskiams. Tai kas bebūtų už Žumingio profilio – mano pagarba jam daug didesnė nei tau.

O savo kvailus spėliojimus gali pasilaikyti sau. Čiau.

Ps: jei nepublikuosi šio komentaro po savo tekstu, tai dar kartą patvirtins antrą punktą.“

Į šį komentarą atsakė ir pats straipsnio autorius, patikinęs, kad K. Žukauskas tik eilinį kartą parodė, jog nemoka dalykiškai argumentuoti, o bylą tegu tiria VRK ir teisėsauga.