Labirintų parke nepilnametės tvirtina patyrusios darbuotojų seksualinę prievartą

Lietuva, SaugumasRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
Seksualinė prievarta
Viena mergaitė tikina, jog buvo išprievartauta Anykščiuose įsikūrusiame labirintų parke. Molly Blackbird/Unsplash nuotrauka

Į ekskursiją išvykusios paauglės teigia patyrusios animatorių prievartą

Anykščių rajone įsikūrusiame UAB „Adovis“ priklausančiame Labirintų parke galimai įvyko sukrečiantis įvykis. Pranešama, jog čia dirbę animatoriai spalio mėnesį galimai priekabiavo prie paauglių, o viena nepilnametė buvo išprievartauta. Šis įvykis sukrėtė mergaičių šeimas ir tapo rimtu perspėjimu, jog pavojai tyko net ir ten, kur jų mažiausiai galima tikėtis.

Kaip teigiama respublika.lt paviešintoje žurnalistės Justinos Gafurovos publikacijoje[1], paauglės vyko į ekskursiją su ateitininkais ir mokyklos draugais. Tačiau vietoj įprastų pramogų labirintų parke jos, kaip teigiama, susidūrė su priekabiavimu, kabinėjimusi bei smurtu, o viena mergaitė buvo išprievartauta. Apie skaudžią patirtį mergaitės papasakojo mamoms ir policijai, todėl kol kas aiškinamasi visos įvykio aplinkybės.

„Mes girdime tik apie garsias pedofilijos bylas, tačiau realybė yra tokia, kad mūsų vaikai nėra saugūs ne tik gatvėje, bet net ekskursijose, pramogų vietose, kurios skirtos būtent šeimoms. Negalima toleruoti tokių dalykų. Už tai turi atsakyti ir kalti asmenys, ir tokius asmenis darbinančios vietos.“, – teigė vienos nukentėjusios mergaitės mama.

Nukentėjusi, naktimis ramiai miegoti nebegalinti mergaitė išdrįso prabilti tik po kurio laiko

Ekskursija
Mokinių ekskursija baigėsi itin skaudžia patirtimi. Etienne Girardet/Unsplash nuotrauka

Kaip teigia mergaičių mamos, incidentas įvyko spalio 25 d., tačiau apie tai jos sužinojo tik gerokai vėliau, kai viena iš mergaičių išdrįso pasipasakoti savo klasės auklėtojai. Nukentėjusios mergaitės mama Julija (tikras vardas pakeistas) teigia:

„Jeigu ne tai, galbūt iki šiol nesuprasčiau, kodėl dukra naktimis ėmė šokinėti lovoje, tapo tokia sugniuždyta.“

Julija pasakoja, kad jos dukra kartu su kitais mokiniais dalyvavo ekskursijoje, kurios metu su tikybos mokytoja vyko į Anykščius, kur lankėsi edukacinėje programoje ir labirintų parke. Kaip mama suprato iš dukters pasakojimų, parke dirbę animatoriai galimai elgėsi netinkamai jau nuo pirmųjų susitikimo akimirkų.

Vienas animatorius, kaip pranešama, galimai paėmė iš mergaitės pledą, nors tai matė ir mokytoja. Jis taip pat gestais parodė, jog jam yra 18-lika ir klausė, ar mergaitė jau yra šešiolikmetė, tačiau sulaukė neigiamo atsakymo. Kiti mokiniai vėliau prašė atiduoti pledą, tačiau, pasak nukentėjusios mergaitės, jie taip pat galimai patyrė smurtą.

Vėliau prie mergaičių ir vėl priėjo tie patys animatoriai. Teigiama, kad jie tempė mergaites už rankų, kad šiuos užeitų į juostelių labirintą.

„Dukra sakė, kad tuo metu jai animatorius paėmė už krūtinės, sėdmenų, rankomis prabraukė pro priekį. Ji pastūmė tą vaikiną. Tuo metu į labirintą atėjo mergaičių klasiokas, bet buvo išvarytas kito animatoriaus.
Mano dukra bandė kuo greičiau išeiti iš to labirinto, animatorius ją prisivijo, čiupo už riešo ir įtraukė į kambariuką, kuriame veikė šviesų aparatas. Dukra pasakojo, kad jis prisitraukė ją, tarsi norėdamas pabučiuoti, ji atstūmė, tada animatorius apsuko ją ir išprievartavo. Kai viskas baigėsi, užėjo kitas animatorius. Abu jie nusišypsojo vienas kitam. Ji iš išgąsčio net nerėkė, nes parke daug rėkiančių, tokia paties parko specifika,” – pasakojo mergaitės mama.

Kitai mergaitei pasisekė, mat ji spėjo pabėgti nuo kito animatoriaus ir jos skaudi patirtis baigėsi tik išgąsčiu ir mėlynėmis.

Paauglės mama nerimauja dėl tyrėjų atsainumo

Prievarta
Mergaitės mama bijo, jog kaltininkai nebus nubausti. Eric Ward/Unsplash nuotrauka

Šiuo metu incidentas tiriamas policijoje, tačiau nukentėjusios mergaitės mama baiminasi, kad tyrimas gali būti neefektyvus, o skriaudėjai taip ir liks nenubausti. Ji teigia:

„Kiek žinau, apklausoje įtariamasis sako, kad visa tai vyko abipusiu susitarimu. Tai išgirdusi mano dukra labai nustebo, tikino, kad tikrai nebuvo sutikimo.”

Stebina ir kiti mamos minimi teiginiai. Pasak jos, kai kurie faktai net nebuvo pažymėti apklausos išvadose. Pavyzdžiui, jose nėra minimas tampymas už plaukų. Be to, kadangi po incidento jau praėjo kelios savaitės, medicininė apžiūra irgi nebuvo tokia, kokios būtų galima tikėtis iškart po patirtos prievartos: nebebuvo mėlynių ar kitų prievartos ženklų, taip pat animatorius dėvėjo pirštines, todėl ekspertizė atrodo dar labiau bejėgė.

„Po medicininės apžiūros buvo pasakyta, kad praėjo per daug laiko nuo incidento, nėra mėlynių, vaikinas buvo su pirštinėmis, todėl dabar bendrausime su psichologais, kurie analizuos, ar dukra nemeluoja. Aš ja tikiu, ji po šios patirties yra palaužta. Aš – taip pat.
Pirmą kartą esame tokioje situacijoje. Bet paskambinus policijos turėjai, mums pasakoma, kad informacijos nesuteiks ir pasiūloma rūpintis savo psichologine sveikata. Nejau aš, kaip mama, neturiu teisės žinoti, kaip vyksta procesas? Pasirodo, šio įvykio nėra netgi policijos suvestinėse. Jau pasisamdėme advokatą, nes ta nežinomybė tiesiog žudo”, – pasakojo nukentėjusios mergaitės mama.

Policija situacijos detaliai nekomentuoja, nurodydama, kad, vadovaujantis Lietuvos Respublikos nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo 6 straipsniu, apie galimai nukentėjusius nepilnamečius informacija nėra teikiama.

Kreipusis į Vaiko teisių apsaugos tarnybą, jos atstovai patvirtino, kad mergaitėms suteikiama specializuota pagalba. Pasak tarnybos atstovės Agnės Marčiukaitienės, smurto, ypač seksualinio, prevencija yra prioritetinė sritis.

Nukentėjusiosios mama įtaria, jog animatoriai taip elgėsi ne pirmą sykį

Nukentėjusios mergaitės mama taip pat kelia klausimą, ar šie animatoriai jau anksčiau galimai buvo įvykdę panašių nusikaltimų.

„Iš visos informacijos, man atrodo, kad mano dukra ir jos draugė – ne pirmos šių animatorių aukos. Tai buvo dienos metas, apie 15 val. Aplink buvo daug žmonių. Šie animatoriai ne šiaip kažkur jas užpuolė, jie tai padarė savo darbo metu. Panašu, kad jie jau turi tam tikrą sistemą ir taip elgiasi ne pirmą kartą. Jie neturi teisės čia besilankančių vaikų imti už rankų, kutenti, tempti plaukų. Bet elgėsi taip, lyg jiems tai įprasta.,” – teigė Julija.

Kol vyksta tyrimas, Anykščių labirintų parko administracija situacijos taip pat nekomentuoja ir atsisako pateikti bet kokią informaciją – net ir atsakyti į klausimą, ar animatoriai turi pažymas dėl teistumo. Administracija nurodo, kad laukia teisėsaugos išvadų.

Pažymėtina, jog tai tas pats labirintų parkas, kuris lapkričio 22-ąją dieną Anykščių rajono savivaldybės organizuotuose apdovanojimuose „Turizmo gilės“ pelnė nominaciją „Svečio mylimiausias“[2].

Statistiniai duomenys rodo, jog vaikai dažnai patiria seksualinę prievartą viešosiose erdvėse

Vaikai
Daugybė vaikų kasmet patiria seksualinį smurtą. Ben Wicks/Unsplash nuotrauka
Pasak Lietuvos Vaiko teisių apsaugos tarnybos, 2023 m. Lietuvoje buvo užfiksuoti 326 galimi seksualinio smurto prieš vaikus atvejai. Per 2024 m. pirmąjį pusmetį iš 1906 galimo smurto prieš vaikus atvejų 197 atvejais smurtą įvykdė vaikui nepažįstami asmenys.

Tarptautinė statistika taip pat rodo, kad seksualinis smurtas viešosiose vietose nėra retenybė. Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje kasmet pranešama apie keliasdešimt atvejų, kai vaikai viešosiose erdvėse patiria seksualinį smurtą. Švedijoje atliktas tyrimas parodė, kad net 30 proc. pranešimų apie vaikų patirtą seksualinį smurtą susiję su viešosiomis vietomis ar renginiais. O kalbant apskritai, net 1 iš 5 vaikų Europos šalyse yra patyrę kokios nors formos seksualinį smurtą[3].

Šis galimai įvykęs incidentas Anykščiuose dar kartą primena apie būtinybę užtikrinti vaikų saugumą ir griežtinti kontrolę viešosiose erdvėse, įskaitant griežtesnį darbuotojų teistumo tikrinimą bei vaizdo stebėjimo sistemų diegimą pramogų parkuose. Kaip pastebi nukentėjusių vaikų tėvai, visuomenė turi būti sąmoninga ir nebijoti pranešti apie galimus piktnaudžiavimo atvejus.

Be to, labai svarbu šviesti vaikus apie netinkamą elgesį. Tėvai turėtų mokyti juos atpažinti netinkamą elgesį, paaiškinti, kad jie turi teisę atsisakyti bet kokių veiksmų, kurie juos verčia jaustis nepatogiai. Tėvai privalo skatinti vaikus kalbėti apie savo patirtis ir nebijoti pranešti apie bet kokį įtartiną elgesį iškart po įvykio.