
Lietuvoje prasidėjo egzaminų maratonas
Šiandieną bendrojo lavinimo mokyklose – ypatinga diena, mat šiandieną prasidėjo šiųmetė abiturientų egzaminų sesija. Pirmasis egzaminas – lietuvių kalbos ir literatūros, kurį laiko daugiau, kaip 26 tūkst. abiturientų. Nacionalinė švietimo agentūra informuoja, kad iš pasirenkamųjų dalykų daugiausiai moksleivių pasirinko anglų kalbos egzaminą. NŠA direktorė Rūta Krasauskienė sakė, kad taip pat labai populiarus buvo ir technologijų egzaminas. Šiais metais daugiau abiturientų pasirinko laikyti menų ir gimtųjų kalbų – lenkų ir rusų kalbos – egzaminus[1]. Ar tai rodo, kad jaunuoliai padarė namų darbus ir žino, kokias specialybes rinktis, kad vėliau uždirbtų pakankamai pinigų visoms savo reikmėms?
Yra ir visada reikalingų, populiarių ir gerai apmokamų profesijų
Kasmet studijas baigia daugybė jaunuolių, kurie tik po to suvokia, kad pasirinko visai ne tai, ką galbūt reikėjo. Tenka persikvalifikuoti, studijuoti kitos krypties dalykus, baigti profesinį mokymą arba keliauti svetur. Ką daryti, kad tokia klaida neištiktų jūsų?
Yra specialybių, kurios visais laikais buvo laikomos prestižinėmis, gerai apmokamomis, o jų specialistų visada reikia.
Didžiausius atlyginimus gaunančių dešimtuke Vakarų Europos šalyse karaliauja medicininės profesijos. Tai chirurgai, odontologai, slaugos specialistai. Tiesa, Lietuvoje šių specialybių darbo duona tikrai nėra saldi – atlyginimai nors ir ne patys mažiausi, tačiau lyginant su studijų ilgiu ir darbo atsakomybe bei sudėtingumu, visiškai nemotyvuojantys.
Tiesa, ateities perspektyvose ypač tikėtini dideli neurochirurgų atlyginimai, bent jau kol neatsiras profesionalų rankas pakeičianti technika. Didelius atlyginimus visame pasaulyje gauna anesteziologai.
Teisininkas teisinėje valstybėje taip pat yra ir bus paklausi profesija. Lietuvos problema, kad teisininkų paruošiama daugiau, nei reikia Lietuvos rinkai. Tačiau gabūs teisininkai ir advokatai visame pasaulyje yra viena iš brangiausiai apmokamų specialybių.
Grožio srities specialybės, tokios kaip kosmetologai, odos priežiūros specialistai, vizažistai, manikiūrininkai, visada yra paklausios. Geri savo srities specialistai uždirba išties daug[2].
Lietuvoje itin stinga šių specialistų, o altyginimas bus įspūdingas
Jei tradicinės medicinos kryptys nevilioja atlyginimu, galima rinkti kiek kitokią šio darbo kryptį.
Vyriausybė trečiadienį posėdyje nusprendė teismo medicinos ekspertus įtraukti į trūkstamų profesijų sąrašą, mat 2022 metais jų visoje Lietuvoje buvo… vos 73. Skaičiuojama, kad penktadalis teismo medicinos ekspertų yra pensinio amžiaus, o dar keturi teismo medicinos ekspertai per ateinančius penkerius metus sulauks pensinio amžiaus.
Šiuo metu teismo medicinos ekspertų vidutinis darbo užmokestis siekia 2,2 tūkst. eur., tuo metu prognozuojamas kitų medikų VDU šiais metais turėtų siekti 3959 eurus.
Teismo medicinos ekspertų profesiją įtraukus į trūkstamų profesijų sąrašą, ministerija imtųsi kelti jų atlyginimus. Kaip BNS nurodė SAM, jie 2024 metais galėtų siekti apie 4,4 tūkst. eurų, kai tuo metu kitų medikų VDU prognozuojamas minėtais metais būtų apie 4,6 tūkst. eurų[3].
Pasaulio ekonomikos forumas nurodė, kokių 10 savybių reikės ateities specialistams
Pasaulio ekonomikos forume buvo pristatyta, kad dabartiniame pasaulyje darbuotojams labiausiai reikės šių 10 įgūdžių ir savybių:integruoto požiūrio į problemų sprendimą, kritinio mąstymo, kūrybiškumo, žmonių valdymo, emocinio intelekto, orientacijos į paslaugas, sprendimų vertinimo, gebėjimų derėtis, kognityvinio lankstumo ir sąveikos su kitais. Svarbiausios ir reikalingiausios darbo rinkos kryptys išliks technologijos, inžinerijos, matematikos ir mokslo srityse. Čia tikimasi ir didžiausių atlyginimų.
Nobelio ekonomikos premijos laureatas Christopheris Pissaridesas išsakė savo nuomonę perspektyvių profesijų klausimu. Jis mano, kad daugumoje žmogaus veiklos sričių žmones netrukus pakeis robotizuotos technologijos. Pasaulyje vyksta naujo tipo pramoninė revoliucija, kuri palies visus.
Perspektyviausios profesijos ateityje, pasak jo, yra inžinieriai, technologai, statybininkai, agronomai, taip pat gydytojai[4].
Jei turite pašaukimą – dėl jūsų miestai plėšysis
Jei norite dirbti nebūtinai už didžiausius pinigus, bet turite pašaukimą, norite keisti ir gerinti pasaulį – galite baigti pedagogines studijas. Jūsų išskėtusios rankas lauks didelis skaičius šalies mokyklų, kurios rūpinsis pasiūlyti jums geriausias sąlygas.
Vilniaus miesto savivaldybė suskaičiavo, kad nuo rugsėjo mokyklose trūks beveik tūkstančio pedagogų. Trūks 69 lietuvių kalbos mokytojų, pusšimčio matematikos mokytojų, jau nekalbant apie švietimo pagalbos tarnybos darbuotojus. O jų būtinai reikia – juk ministerijai užsimojus klasėse ugdyti skirtingo emocinio, įgimto intelekto, įgūdžių ir raidos vaikus, prie kai kurių jų reikės budinčio specialisto. O kas bus, jei tokio specialisto nebus? Kraus naštą vieninteliam pedagogui, ar kitiems vaikams, kurie negalės kokybiškai mokytis?
Po kelerių metų vienai didžiausių Molėtų mokyklų gali stigti net dešimties pedagogų, nes esami išeis į pensiją, sako Molėtų rajono Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjo pavaduotojas Vytautas Kralikevičius.
„Žiūrint į stojimo rezultatus, akivaizdu, kad padėtis yra tragiška. Niekas nesirenka studijuoti fizikos ir chemijos. Tad nėra rezervo“, – sakė jis.
„Atėjo jaunos mokytojos, labai džiaugiuosi. Bet niekaip nerandu matematikos mokytojo ir tai yra labai didelė problema. Mūsų mokytojas yra pensinio amžiaus, nori išeiti, pailsėti. Ieškau žmogaus į jo vietą ir niekaip nerandu“, – sakė Molėtų Alantos gimnazijos vadovė Dalia Skebienė[5].