Kai reikia pagalbos, Ukrainai tinka visi
Rusijai užpuolus Ukrainą smarkiai išaugo pastarosios kariniai poreikiai. Tai lėmė, kad šalies valdžia skubiai ėmėsi ieškoti pagalbos ir kreipėsi į buvusį deputatą Sergėjų Pašinskį, kurį kiek anksčiau Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis buvo pavadinęs „nusikaltėliu“. Nepaisant tokio apibūdinimo, buvo nuspręsta, kad šaliai gali praversti eksdeputato turimi ryšiai ginklų versle.
Sergejus Vladimirovičius Pašinskis – gim. 1966 metais, spalio 14 d. Ukrainiečių politikas. 2014 metų kovo 5 – birželio 10 dieną ėjo Prezidento administracijos vadovo pareigas. Nuo 2006 iki 2019 metų buvo Rados narys.
Jis buvo kaltinamas „Obščadbanko“ lėšų grobstymu, bandymu pasisavinti Žitomire esantį konditerijos fabriką ir tuo, kad 2016 metų pabaigoje, Naujųjų metų naktį, peršovė koją kitam asmeniui.
Taip pat politikas yra įsipainiojęs į nemažai skandalų, jam buvo pateikti įtarimai žmogžudyste. [1]
Teigiama, kad Gynybos ministerija, nieko labai nesitikėdama, visgi paskambino S. Pašinskiu tuo metu, kai pirmosiomis karo dienomis Rusijos armija sparčiai judėjo į priekį ir artėjo prie Kijevo.
Ilgus metus karines išlaidas kuravęs, bet dėl įtarimų korupcija faktiškai į politines paraštes išstumtas ir pastarąjį laiką užmarštyje savo užmiesčio viloje gyvenęs S. Pašinskis visgi pakėlė ragelį.
„Išeikite į gatvę ir paklauskite sutiktų žmonių ar S. Pašinskis yra nusikaltėlis. Garantuoju, kad 100 iš 100 sutiktųjų atsakys, kad jis – nusikaltėlis“, – 2019 metais pareiškė V. Zelenskis.
O štai prasidėjus karui buvęs politikas, dėl savo turimų ryšių kariniame versle ir gebėjimų veikti nesibaiminant biurokratinių kliūčių, tapo nepakeičiamas.
Per pusantrų metų – iš užmaršties į pagrindinius tiekėjus
Nuo karo Ukrainoje pradžios prabėgus 18 mėnesių, su S. Pašinskiu susijusi įmonė yra didžiausias privatus karinis ginklų Kijevui tiekėjas, atskleidė neseniai atliktas „The New York Times“ (NYT) žurnalistų tyrimas. [2]
Pasak jų, kalba eina apie įmonę „Ukrainskaja bronetechnika“, kuri per turimą transeuropinį tarpininkų tinklą perka ir parduoda granatas, artilerijos sviedinius ir raketas. Praėjusiais metai įmonė paskelbė apie rekordines, daugiau kaip 350 mln. JAV dolerių siekiančias, pardavimų apimtis. Palyginimui, iki karo pradžios jos pardavimai per metus neviršijo 2,8 mln. JAV dolerių.
„Ukrainskaja bronetechnika“ – Ukrainos privatus gynybinis-pramoninis kompleksas. Specializuojasi karinės ir civilinės įrangos projektavimo ir gamybos srityje. Tarp gaminių – šarvuočiai, greitosios pagalbos automobiliai, minosvaidžiai. Įsikūręs Kijeve. Ukrainos ginklų ir karinės įrangos gamintojų asociacijos narys. [ref -3]
Įtarimų šleifas niekur nedingo
Nepaisant to, pasak neįvardintų NYT šaltinių, S. Pašinskio atžvilgiu vėl atliekamas tyrimas. Pasak jų, dabar Kijevas užsiėmė „Ukrainskaja bronetechnika“ siūlomų kainų bei jos finansinių santykių su už pirkimus atsakingais valdininkais bei užsienio partneriais, analize.
Rugpjūtį „Ukrainskaja bronetechnika“ biuruose buvo atliekamas kratos. Jų metu teisėsaugos atstovai ieškojo galimą įmonės kaltę patvirtinančių įrodymų, žurnalistams teigė du aukšti valdininkai.
Taip pat buvo atkreiptas dėmesys į tai, jog Ukraina, siekdama kaip galima greičiau ginklais aprūpinti fronte esančius karius, atsisakė ilgametės antikorupcinės politikos, kas ir lėmė nelabai smagius nesusipratimus, kai valdininkams teko pagalbos kreiptis į žmogų, dar neseniai vadintą nusikaltėliu. Taip pat, nepaisant iš jo perkamų ginklų, S. Pašinskio atžvilgiu buvo pradėtas tyrimas. Įdomu tai, kad pats buvęs tautos išrinktasis neigia bet kokias savo sąsajas su ginklų verslu.
Privačiuose pokalbiuose amerikiečių ir europiečių valdininkai teigia, kad tokie veikėjai, kaip S. Pašinskis – viena iš priežasčių, kodėl JAV ir Didžiosios Britanijos valdžios linkusios pčios aprūpinti kariaujančią šalį amunicija, o ne perversti jai pinigus ginkluotės pirkimui.