Konservatoriams jau nusispjaut į Sausio 13-osios atminimą? A. Širinskienės iniciatyva jau kreiptasi į Seimo valdybą

LietuvaG. B.
Suprasti akimirksniu
Sausio 13-osios memorialas
A. Širinskienė piktinasi, jog Sausio 13-osios barikadų blokai palikti likimo valiai. Olgos Posaškovos/Seimo kanceliarijos nuotrauka

Sausio 13-osios įvykių atminimas konservatoriams, panašu, nė motais

1991 m. Sausio 13-osios įvykiai mūsų istorijoje pažymėti krauju, tačiau kartu ir didžiule vienybe, pasiaukojimu ir meilės valstybei demonstracija. Nors kasmet ši diena ir už Lietuvos laisvę pasiaukojusių Lietuvos piliečių mirtys minimos iškilminga pompastika, iš dabartinės valdžios pasigendama elementaraus dėmesio Sausio 13-osios memorialui bei jo apsaugai.

Į šią problemą dėmesį atkreipė Seimo Lietuvos regionų frakcijos narė Agnė Širinskienė, kuri pastebėjo, kad kol vyksta stiklinės memorialo saugyklos tvarkymo darbai, Sausio 13-osios barikadų blokai yra palikti likimo valioje: lauke, šaltyje ir lietuje, o dėl to jie gali būti pažeisti ar net ilgainiui suirti.

Dėl tokio mums visiems svarbaus įvykio atminimo nepriežiūros A. Širinskienė kaltina ne ką kitą, bet valdančiuosius konservatorius, kurie, pasak jos, nerodo atitinkamos pagarbos šiai svarbiai datai ir nededa jokių pastangų istorinės atminties išsaugojimui.

A. Širinskienė galiausiai net kreipėsi į Seimo valdybą prašydama pasirūpinti adekvačia Sausio 13-osios memorialo prie Seimo apsauga. Vis dėlto, parlamentarė abejoja, ar bus priimtas atitinkamas sprendimas memorialo blokus uždengti ir apsaugoti, ar darbų teks imtis patiems, situacijai neabejingiems Seimo nariams.

Memorialo remontas jau turėjo būti baigtas, tačiau darbai nevyksta

Lietuvos Respublikos Seimo nutarimu 2000 m. buvo nuspręsta įamžinti Laisvės gynėjų ir Sausio 13-osios įvykių atminimą specialiu memorialu, kuriame buvo integruoti išlikę parlamento gynybos įtvirtinimo fragmentai-blokai.

2007 m. prie Seimo rūmų buvo pastatytas memorialas, kuris oficialiai atidengtas per iškilmingą ceremoniją 2008 m. sausio 13 d., minint septynioliktas Laisvės gynimo metines[1].

2021 m. buvo nuspręsta pradėti Sausio 13-osios memorialo remontą. Tuomet Seimo kanceliarija sudarė sutartį dėl remonto darbų atlikimo. Įvykdžius sutartį skelbta, kad memorialas bus atnaujintas nekeičiant pastato išvaizdos.
Vis dėlto, tam numatyta išleisti net daugiau 330,6 tūkst. eurų. Seimo kanceliarijos atstovai tuomet kalbėjo, kad yra ypač sunku rasti įmonę, kuri sutiktų imtis tokio darbo[2].

2021 m. teigta, kad esant tinkamoms klimatinėms sąlygoms planuojami darbai bus baigti 2022 metų kovo mėnesį, tačiau darbai nėra baigti ir dabar. Priešingai, pradėti, dabar atrodo įstrigę neveiksnumo ir biurokratijos pinklėse.

Sausio 13-osios memorialas
Sausio 13-osios memorialas turėtų būti remontuojamas. Olgos Posaškovos/Seimo kanceliarijos nuotrauka

A. Širinskienė piktinasi, jog Sausio 13-osios barikadų blokai palikti likimo valiai

Prie Seimo įstiklintame memoriale saugomi Sausio 13-osios įvykių metu naudoti barikadų blokai, tačiau dabar jie yra palikti suirti atvirame danguje, nėra apsaugoti ar net uždengti.

Į tai dėmesį atkreipusi Seimo narė A. Širinskienė neslepia nusivylimo valdančiųjų sprendimas neįvertinti istorinės atminties ir pabrėžia, kad šis memorialas yra „gyvas liudijimas ateities kartoms“.

„Dabar pasižiūrėkime kaip juos šiandien saugo pačia patriotiškiausia partija apsišaukę konservatoriai: blokai palikti likimo valiai, sudrėkę po lietumi, skils ir trupės šaltyje. Jokio bandymo uždengti (polietileno ir lentų istorinei atminčiai gaila?) kol vyksta (o jau ilgą laiką vyksta) stiklinės saugyklos tvarkymo darbai“, – piktinasi A. Širinskienė[3].

Seimo narė dėl šios situacijos net kreipėsi Seimo valdybą prašydama pasirūpinti adekvačia Sausio 13-osios memorialo prie Seimo apsauga, akcentuojant, kad atskiri barikados fragmentai vykstant remonto darbams jau kuris laikas yra palikti neapsaugoti, tad milžiniškos vertės istorinis paminklas gali būti apgadintas.

„Sausio 13-osios memorialas prie Seimo, saugantis tą lemtingą Valstybės datą įamžinančias barikadas – lietuvių Tautos kovų už Nepriklausomybę paminklas, kurio išsaugojimas ir perdavimas ateities kartoms yra ypač reikšmingas. Deja, nors remontas buvo pradėtas dar 2021 m. pabaigoje Seimo kanceliarijai sudarius sutartį dėl remonto darbų, iki šiol matome tuos darbus tebevykstant, o dalis saugotinų memorialą sudarančių blokų yra sukrauti nuo kritulių neapsaugotoje vietoje, ne stoginėje, o šalia Seimo sienų. Kaip šiandien matyti, blokai yra permirkę, pakeitę savo spalvą, o ant jų sausio 13-osios Seimo gynėjų palikti užrašai trupa. Toks blokų nesaugojimas sukelia pavojų, kad žiemos metu, kai atodrėkį keičia šąlantys orai ir formuojasi ledas, dar labiau paspartės blokų irimas ir bus pažeisti ne tik užrašai, bet ir pačios betoninės konstrukcijos. Dėl to yra būtina kuo greičiau pasirūpinti memorialinių blokų apsauga“, – rašte Seimo valdybai dėsto Seimo narė[4].

A. Širinskienė stebisi, kodėl Seimo valdančioji dauguma, formaliai deklaruojanti rūpestį istorine atmintimi, taip aplaidžiai žiūri į tiesiog jos akivaizdoje trupančius istorinius paminklus.

„Keista, kad tenka net kreiptis į Seimo valdybą prašant pasirūpinti tinkamu istorinės atminties išsaugojimu ir užtikrinti, kad ypač istorinei atminčiai svarbūs barikadų fragmentai būtų apsaugoti nuo kritulių ir temperatūrų kaitos poveikio. Tokio aplaidumo jau neįmanoma pateisinti vien neūkiškumu. Tai labai neatsargus, neatsakingas požiūris į Valstybės istoriją, ypač skaudžius tos istorijos momentus. Tikiuosi, kad bent artėjant sausio 13-ąjai memorialą sudarantys barikadų blokai bus apdengti ir jų toliau neardys atmosferos poveikis“, – pažymi Seimo narė A. Širinskienė.

Parlamentarės susirūpinimui pritaria ir Seimo narė, Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narė Vilija Targamadzė, kuri pabrėžia, kad ši situacija yra nepagarbos istorijai pavyzdys.

„Juk stovėjom ir saugojom AT. Ir dabar prisimenu pravažiuojančių tankų ūžesį. Niekas nesujudėjom. Vertinu kaip nepagarbą ir gynėjams. Skubiai reikia tvarkyti“, – teigia parlamentarė.

Vis dėlto, net ir kreipusis į Seimo valdybą, A. Širinskienė nėra užtikrinta, ar situacija bus išspręsta teisingai ir efektyviai.

„Jau tampa įdomu, kuo baigsis ta istorija? Bus priimtas sprendimas blokus uždengti ir saugoti nuo kritulių poveikio istorijos paveldą? Ar vis tik Seimo nariams teks organizuoti talką?“, – feisbuke svarsto parlamentarė[5].