Konservatoriui toliau muzikuojant, opozicija piktinasi valdančiųjų dviveidiškumu
Konservatoriui nariui Vytautui Juozapaičiui tęsiant koncertinę veiklą, opozicijos atstovai kelia klausimą, ar toks politiko dalyvavimas renginiuose yra suderinamas su Seimo nario pareigomis ir kodėl valdantiesiems, regis, nustojo galioti įstatymai[1].
Aktyviausi opozicijos nariai valdančiuosius kaltina dviveidiškumu ir primena atvejus, kai ankstesnių kadencijų politikams „užklasinė“ veikla buvo draudžiama, tačiau šiuo metu – savo atstovui yra leidžiama viskas.
Akcentuojama ir tai, kad V. Juozapaičiui išskirtiniai pasirodymai koncertuose tampa kitiems politikams neprieinama galimybe reklamuotis prieš artėjančius savivaldos rinkimus, kuriuose V. Juozapaitis yra konservatorių kandidatas į Kauno miesto mero postą.
Tai reiškia, kad prieš 2023 m. kovą vyksiančius rinkimus, gruodžio mėnesį aktyviai koncertuosiantis V. Juozapaitis rodysis scenoje ir galimai primins apie save potencialiam rinkėjui.
Klausimų apie V. Juozapaičio veiklą yra kilę ir anksčiau. Praėjusių metų pabaigoje V. Juozapaitis pasirodė Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre (LNOBT) operoje „Traviata“. Tuomet politikas teigė, kad kūrybinė veikla Seimo nariui nėra draudžiama.
Tuomet nesulaukus didesnio susidomėjimo ar kritikos iš kolegų parlamentarų, istorija, regis, kartojasi vėl ir šiais metais.
Už koncertus pinigų negauna
Gruodžio mėnesį V. Juozapaitis kartu su savo žmona Egle Juozapaitiene, dukra Ieva Barbora Juozapaityte bei pianistu Linu Dužinsku pasirodys Užutrakio dvaro sodyboje vyksiančiame koncerte „Motinos malda“.
Kartu su dukra ir Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru jis dalyvavo koncertuose ir rugsėjo mėnesį.
Pats politikas didelės problemos čia nemato ir teigia, kad Lietuvos Respublikos Konstitucija numato teisę parlamentarui užsiimti kūrybine veikla. Pasak V. Juozapaičio, meno žmonės „negali be kūrybos – nepaisant to, kur jie tuo metu yra ir dirba“[2].
Užbėgdamas už akių bet kokioms spekuliacijoms, V. Juozapaitis teigia, kad koncertuose jis rodysis kaip svečias, pinigų negaus, o tokie pasirodymai – tikrai netaps politine agitacija, siejama su kitų metų savivaldos rinkimais.
„Politiniai oponentai visada ras priežastį piktintis“, – sako politikas ir muzikantas.
Sureagavo į prasidėjusią „puolimo kampaniją“
Nors V. Juozapaitis atrodė nepaveiktas politikų ir visuomenės susidomėjimu jo veikla po darbo, vis dėlto jis nusprendė užgesinti kilusias aistras.
Ketvirtadienį parlamentaras išplatino pareiškimą „dėl puolimo kampanijos“. Jame teigiama, kad V. Juozapaitis kreipėsi į Vyriausiąją rinkimų komisiją, prašydamas pateikti išvadą, ar rinkimų kampanijos metu Seimo narys turi teisę tęsti kūrybinę veiklą, garantuojamą Konstitucijos 60 straipsnio[3].
„Tokį kreipimąsi į Vyriausiąją rinkimų komisiją paskatino pastaruoju metu viešumoje kilusios abejonės dėl Seimo nario kūrybinės veiklos teisėtumo, kadangi jis yra nominuotas Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos kandidatu į Kauno miesto merus“, – rašoma parlamentaro pranešime[4].
Pranešime taip pat teigiama, kad kūrybine veikla V. Juozapaitis užsiima visą gyvenimą, net ir būdamas Seimo nariu.
Agnė Širinskienė nesupranta, kodėl konservatoriams viskas galima
Seimo opozicija dėl V. Juozapaičio kūrybinės veiklos valdančiuosius kaltina dviveidiškumu. Lietuvos regionų frakcijos narė ir aktyvi opozicionierė Agnė Širinskienė valdantiesiems primena situaciją, kai ankstesnėje Seimo kadencijoje parlamento etikos sargai uždraudė tuometinei parlamentarei Ingai Valinskienei koncertuoti Jūros šventėje.
„Vienas iš reikalavimų kūrybinei veiklai – turi būti pateikiamas absoliučiai naujas kažkoks kūrinys, intelektinės veiklos produktas. Knyga yra be abejo naujas intelektinės veiklos produktas. Šiuo atveju mes matome Seimo narį, kuris atlikinėja tuos pačius kūrinius“, – piktinasi A. Širinskienė.
Opozicijos atstovė mano, kad V. Juozapaičiui kaip TS-LKD kandidatui į Kauno merus tokiu būdu yra sukuriamos išskirtinės sąlygos reklamuotis.
„Dabar yra rinkimų agitacijos laikotarpis. Vėlgi, Seimo narys, lyginant su kitais kandidatais, tikrai turi išskirtines galimybes rodytis tiek kai kuriose televizijose, kur jis nuolat dainuoja, tiek, deja, ir tokių koncertų metu“, – aiškina parlamentarė.
Feisbuke A. Širinskienė sukritikavo ir V. Juozapaičio kreipimąsi į VRK.
„Kai nori nusiplauti rankas ir išvengti sprendimo priėmimo, bet „reikia kašką dariti“ – lieka kreipimasis į kažkur. Šiuo atveju į VRK. Nors esminis klausimas dėl Juozapaičio dainavimų yra tikrai ne rinkimų teisės pažeidimai. O tai, kad galimai Seimo narys, ką jau ne kartą pripažino net ir konstitucionalistas p. Žalimas, sistemingai užsiiminėja Seimo nariui Konstitucijoje draudžiama veikla. Tai ne, užuot tai ištyrę patys, nes tik jie tai gali padaryti, ir atsakę į klausimus, Seimo etikai pasikreipė į debesis ir lauks lietaus“, – teigia A. Širinskienė[5].
R. Žemaitaitis mano, kad V. Juozapaitis savo rinkiminę kampaniją stato ant sąžinės kortos
Opozicijos narys Remigijus Žemaitaitis taip pat pasisakė šia tema. Politikas ypač akcentavo tai, kad V. Juozapaitis siekia Kauno miesto mero posto, statydamas savo rinkiminę kampaniją ant sąžinės kortos, tačiau pats šiuo metu galimai užsiima Seimo nariui negalima veikla.
„Ir Kaune galima gyventi. Meras be cirkų. Ar meras, kuris nori grąžinti Kaunui sąžinę! (NE)Sąžinės veikėjas V. Juozapaitis nori paiimti Kauną su savo sąžine!
1. Kurioje vietoje V. Juozapaičio sąžinė išdygo, kai dirbdamas Seimo nariu savaitgaliais trankosi po renginius, spektaklius, operas ir pan, ir už tai GAUNA ŠAIBAS. Šaibas gauni, nors sako Seimo narys negali jų gauti, išskyrus kūrybinę veiklą, o čia Seimo narys sistemingai tai daro. Daro kaip tikras bulkučių prekybininkas.
2. Seimo nario bei sąžinės šauklio Kaune V. Juozapaičio dukra Ieva Barbora Juozapaitytė dalyvauja LRT „Miuziklo garsai“ kaip projekto dalyvė. Tik priminsiu, kad V. Juozapaitis yra šiuo metu Seimo Kultūros komiteto pirmininkas. O kaip žinote Kultūros komitetas pagal Seimo Statutą atsakingas už LRT VEIKLĄ, PARLAMENTINĘ KONTROLĘ, bei PINIGŲ SKYRIMĄ.
3. Kur V. Juozapaičio sąžinė, kai MG Baltic partijai skyrė pinigus rinkimams, ir už tuos pinigus M. Adomėnas buvo pašalintas iš frakcijos ir partijos, o dabar sėdi Dievo Tėvo Gabrieliaus dešinėje viceministru Užsienio reikalų ministerijoje, ir buvo kartu su Vytautu kandidatai į Kultūros ministrus arba L. Kasčiūnas prašė 5000 Eurų šaibų Rytų fondui, kurio vadovas buvo ir yra L. Kojala, kuris tuo metu buvo Seimo narės A. Bilotaitės patarėju Seime. O pats L. Kasčiūnas derino Seimo Pirmininkės balsavimus Finansų ir biudžeto komitete!
KAIP JUMS KAUNIEČIAI SU VYTAUTO SĄŽINE? Kurioje vietoje pas jį? NA TIKIUOSI TOKIO MERO KAUNAS NENUSIPELNĖ“, – feisbuke rašo R. Žemaitaitis[6].
Vieni parlamentarai mano, kad tokia Seimo nario veikla yra žmonių apgaudinėjimas, o kiti problemos nemato
V. Juozapaičio ir jo muzikavimo tema nuomonę turi ir kiti Seimo nariai. Dalis Lietuvos parlamentarų kvestionuoja, ar už V. Juozapaičio ir jo šeimos koncertus, bendras šeimos ūkis iš tiesų negauna naudos, pabrėžiama, kad atlygį gauti gali jo žmona arba duktė.
„Tai yra žmonių apgaudinėjimas“, – savo nuomonę išsakė Seimo narys Robertas Šarknickas[7].
Kiti Seimo nariai problemos nemato.
„Aš nesu girdėjęs, kad Seimo nariams negalima būtų užsiimti kūrybine veikla“, – sakė Seimo narys Vytautas Kernagis.
Dalis kitų parlamentarų vis dėlto pabrėžia, kad tokių skandalų išvengti būtų galima.
„Lakštingala negali nečiulbėti, V. Juozapaitis negali nedainuot. Ir aš be pašaipos tą sakau. Bet kai tai tampa koncertų ciklu, tai tikrai atrodo negerai“, – teigė liberalų frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.
Pernai V. Juozapaitis lipo ant teatro scenos
Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre (LNOBT) pernai lapkritį vyko operos „Traviata“ premjera; joje taip pat pasirodė V. Juozapaitis. Analogiškai, kilo nemenkas skandalas[8].
Kaip ir pastarosiomis dienomis, pernai politikas teigė, kad kūrybinė veikla Seimo nariui nėra draudžiama. Dėl šios veiklos pasisakęs buvęs Konstitucinio Teismo (KT) pirmininkas Dainius Žalimas teigė, kad dar 2004 metais priimtame KT išaiškinime numatyta, jog tokia veikla iš esmės galėtų būti prilyginta darbui, bet svarbu atsižvelgti į tai, kaip vartojamos sąvokos „pareigos“ ir „darbas“.
Konstitucijoje šis klausimas yra išaiškintas taip:
„Darbas verslo, komercijos ar kitose privačiose įstaigose ar įmonėse savo ruožtu apima bet kokią veiklą Lietuvos, užsienio ar tarptautinėje, privačioje įstaigoje, įmonėje ar organizacijoje arba atstovaujant tokiai įmonei, įstaigai ar organizacijai, jeigu ši veikla yra susijusi su darbo atlikimu, pareigų užėmimu, tarnybos ėjimu, kitų funkcijų vykdymu, kitų užduočių atlikimu, vadinamuoju garbės pareigų užėmimu, įskaitant dalyvavimą valdymo organuose, neatsižvelgiant į tai, ar ta veikla yra nuolatinė, laikina ar vienkartinio pobūdžio, taip pat neatsižvelgiant į tai, ar už tą veiklą atlyginama ar nėra atlyginama”.
Vis dėlto, dabartinio skandalo atveju, svarbus ne tik „pareigų“ ir „darbo“ klausimas, bet ir artėjantis rinkimų periodas.
Tai reiškia, kad dalis potencialių rinkėjų apie kandidatus žino mažai, o informacija juos pasiekia pačiais įvairiausiais kanalais. Šiuo atveju mero posto siekiančio politiko pasirodymas koncerte dalį žmonių gali ne tiesiogiai paveikti politiškai: paskatinti pasidomėti, susipažinti su politiko idėjomis ir vizijomis.