Konflikte Gazoje žūsta ne tik žmonės, bet ir gyvūnai

Aplinka, Pasaulis, ŠiandienSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
Gaza
Per gyvenviečių apšaudymus žūsta ne tik žmonės, bet ir jų augintiniai, Elta nuotrauka

Smogikai nusitaikė į naminius augintinius

Spalio 7 d. ataką prieš Izraelį surengusios palestiniečių grupuotės „Hamas“ smogikai žudė ne tik pakeliui sutinkamus žmones, bet ir jų augintinius. Tai patvirtinta vaizdo įrašai iš Berio kibuco, kur per ataką žuvo daugiau negu 100 žmonių. Ant vieno iš smogikų šalmo pritvirtinta vaizdo kamera „GoPro“ užfiksavo, kaip jie šaudo į link jų bėgantį šunį.[1]

Dar daugiau naminių kačių ir šunų liko be šeimininku. Vieni priklausė užpuolimo aukoms, kiti pasimetė per pirmąsias valandas po atakos kilusį chaosą ir sumaištį, treti pabėgo pabūgę šaudymo, sprogimų ir sirenų.

Netrukus po „Hamas“ užpuolimo izraelitų gyvūnų apsaugos organizacija „Tnu lehajot lihjet“ į pasienyje esančius Aškelono ir Sderono miestus nusiuntė keturis automobilius veterinarų, gyvūnų gelbėjimo specialistų ir pasirūpino augintinių maistu. [2]Kratu su aktyvistais iš amerikiečių organizacijos „Network for Animals“ jie išgelbėjo daugiau negu 30 sužeistų arba sergančių šunų, kurie dabar gydomi šalies centre esančioje prieglaudoje.[3]

Kita žydų gyvūnų apsaugos organizacija, „Negev Dogs and Cats“, patikino, kad jau rado daugiau negu 200 pasimetusių naminių augintinių.

„Negev Dogs and Cats“ informacija apie dingusius naminius gyvūnus talpina savo puslapyje. Taip pat Izraelyje pradėjo veikti karštoji linija, kuria paskambinus galima pranešti apie likimo valiai paliktus šunis ir kates. Informacija bus perduota gelbėtojams, kurie pasistengs pasiekti gyvūnus ir išvežti juos į saugią vietą arba grąžinti šeimininkams.

Šuo
Po konflikto regione liks daug benamių augintinių, asociatyvi Elta nuotrauka

Evakuojantis augintinius tenka palikti

Savo namus priversti palikti ir netoli Libano sienos esančių gyvenviečių gyventojai. Žmonės bijo, kad gali sulaukti „Hamas“ palaikančios libaniečių organizacijos „Hezbollah“ išpuolių. Pasiimti kartu naminius gyvūnus pavyksta toli gražu ne visada.

Izraelio šiaurėje gyvenanti mergaitė vardu Talė leidiniui „Times of Israel“ pasakojo, kad pastarosiomis dienomis išvykę kaimynai paliko jai prižiūrėti daugybę kačių ir šunų. Dabar jai tenka lankytis ir kaimynų namuose, kad pasirūpintu gyvūnais. Viena katė taip išsigando to, kas vyksta, kad beveik visą laiką lindi po lova. Nerimauja ir kitų kaimynų palikti šuo Malka ir katytė Paspas.

Per apšaudymą Malka drebėjo ir kraustėsi iš proto. Paspas irgi pasireiškė visi streso požymiai.

Tarnybiniai šunys išgelbėjo 200 žmonių

Kol vieniems gyvūnams reikia pagalbos, kiti patys gelbsti žmones. Po „Hamas“ išpuolio dešimtys „Israel Dog Unit“ savanorių, pasitelkę į pagalbą specialiai apmokytus šunis, ieškojo žmonių po statinių griuvėsiais. Organizacija būtent tam, kad jeigu po išpuolių pasienio regionų gyventojams reikės pagalbos, buvo įkurta dar 2001 metais.[4]

Izraelio kariuomenė pranešė, kad po „Hamas“ atakos vėl pasižymėjo kinologų dalinys „Okec“. Jame „tarnaujančius“ šunis dešimtmečiais mokė kaip gelbėti įkaitus, ieškoti sprogmenų ar atakuoti priešininkus. Dabar jiems teko parodyti, ko buvo išmokta.

Pasak Izraelio karių, šį kartą „Okec“ pavyko išgelbėti daugiau kaip 200 taikių gyventojų. Taip pat operacijos metu šuo vardu Čarlis atsekė ir neleido pasprukti viena iš „Hamas“ lyderių, o šuo vardu Naro Kfar Aza kibuce aptiko priešų pasalą, puolė juos ir didvyriškai žuvo. Kibucą išlaisvinus šuo buvo palaidotas „Okec“ bazėje.

Gyvūnus nuo atakų gelbsti ir palestiniečiai

Izraelis į „Hamas“ ataką atsakė apšaudydamas Gazos Ruožą. Ten nukentėjo tūkstančiai žmonių. Be to, žydų kariai ruošiasi antžeminiai sausumos operacijai ir ragina gyventojus palikti miestą. Tik išvykti nėra kur, nes visos sienos – uždarytos.

Dar neseniai Gazos gyventojai mėgino kažkaip išgyventi blokados sąlygomis. Mieste veikė zoologijos sodas. Tiesa, gyvūnai į jį buvo atvežti kontrabandiniais keliais. Rugpjūtyje mieste buvo atidaryta pirmoji kačių kavinė, kur lankytojų laukė 14-a meilių keturkojų. Kur jie dabar, niekas nežino.[5]

Iš Gazos siunčiamuose kadruos užfiksuota, kaip vietos gyventojai mėgina gelbėti savo naminius gyventojus. Kai kurie nešasi narvelius su paukščiais. Papūgėlės – labai populiarūs augintiniai Gazoje: jas gaudo ir parduoda vietos verteivos, stengiantis bent kažkaip užsidirbti duonai blokados metu.

Leidinys „Middle East Monitor“ paskelbė trumpą vaikų, kartu su katėmis besislepiančių nuo bombų, interviu. Žurnalistui paklausus kodėl vaikai slepiasi, jie atsakė, kad bijo bombų. O katę Lula jie priglaudė, nes jai reikėjo pagalbos.[6]

Kaip ir Izraelyje, vietos gyvūnų mylėtojai stengiasi padėti sužeistiems ar paliktiems augintiniams. Saidas El Aras, Gazoje veikiančios naminių gyvūnėlių prieglaudos savininkas, leidiniui Kodami pasakojo, kad jis ir jo dukros paliktais gyvūnais rūpinasi ir per apšaudymus.

Bet dabar ir jis pats rengiasi evakuacijai. „Lagaminai jau sukrauti. Tikėtina, kad mums dar ilgai teks gyventi be vandens ir elektros, bet norisi tikėti, kad kai viskas pasibaigs, mes būsime gyvi“, – apibendrina jis.