Klimato kaita ir šiltesnės vasaros į Europą vilioja naujas uodų rūšis

Pasaulis, SveikataSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
Uodas
Uodai ne tik siurbia kraują, bet ir platina įvairias ligas, Elta nuotrauka

Didžioji Britanija ir Prancūzija jau skambina pavojaus varpais

Vis ilgėjančios ir karštesnės vasaros didina riziką, kad Didžiojoje Britanijoje įsitvirtins ligas pernešantys uodai, perspėjo JK sveikatos apsaugos agentūra (UKHSA). [1] Tigriniai uodai, įsitvirtinę Italijoje apie 1990 metus ir pernešantys kelias mirtinas tropines ligas, jau išplito 13-oje Europos ekonominės erdvės (EEE) šalių.

Rugsėjo pradžioje Paryžius tapo dar vienu miestu, kuriame, baiminantis, kad vabzdžių veisimosi kolonijos gali sukelti dengės karštligės protrūkį, buvo atlikta kai kurių rajonų fumingacija. [2] Virusinė infekcija jau plinta Prancūzijos pietuose. Per pastaruosius dvejus metus buvo pranešta apie daugiau nei 50 atvejų, įskaitant ir vieną britę, kuri atostogavo Nicos rajone.

Didžiojoje Britanijoje keli suaugę tigriniai uodai buvo rasti spąstuose, kuriuos UKHSA stebėjo geležinkelio terminaluose, uostuose ir greitkelių degalinėse. Tačiau iki šiol JK nebuvo fiksuota jų kolonijų.

Džolijonas Medlokas (Jolyon Medlock), vyriausiasis UKHSA medicinos entomologas, bendraudamas su „Sky News“, sakė: „Dėl klimato kaitos ilgėjant šiltąjam metų laikui, kiekvieną kartą kai šie uodai patenka į šalį, kyla vis didesnis pavojus, kad jie taps nuolatine regiono faunos dalimi“.

Liverpulio atogrąžų medicinos mokyklos atliktas mokslinis modeliavimas rodo, kad per 50 metų tigriniai uodai įsitvirtins daugelyje Anglijos ir Pietų Velso regionų. Karštomis vasaromis Londone jų skaičius gali ženkliai išaugti.

Ieškoma efektyvių kovos su vabzdžiais būdų

Siekdami sulėtinti jų plitimą, UKHSA specialistai ir vietos valdžios institucijos imasi skubių veiksmų.

„Jei juos pastebėsime, turime parengę nenumatytų atvejų planą, kaip juos išnaikinti“, – teigė Dž.Medlokas. – Visgi yra pavojus , kad ankstyvoji stadija bus praleista ir uodai spės įsitvirtinti. Tokiu atveju jie išplistų visoje šalyje.“

Šiai dienai Didžiojoje Britanijoje yra aptinkamos 36 uodų rūšys, tačiau nors jie ir siurbia kraują, mirtino pavojaus nė viena rūšis nekelia.

Tinkleliai
Kartais nuo kraujasiurbių padeda apsisaugoti paprasčiausi tinkleliai, Elta nuotrauka

Kita vertus, specialistai pastebėjo, kad dalyje Temzės vietų nuo 2010 metų apsigyveno Vakarų Nilo virusą galintys platinti paprastieji uodai (Culex pipiens).

Paprastasis uodas (Culex pipiens) – tikrųjų uodų (Culicidae) šeimai priklausanti vabzdžių rūšis, paplitusi Europoje.
Kūno ilgis iki 6 mm. Kojos 1,5 karto ilgesnės už kūną. Patelės minta žinduolių (žmonių, galvijų, arklių) krauju. Lervas veda stovinčio vandens telkiniuose (~100 kiaušinėlių). Per 24-36 valandas išsirita lervos, gyvena vandenyje. Po 7-10 dienų pereina į lėliukės stadiją, kurioje išbūna 2-4 dienas. Optimali veisimosi temperatūra 20-25 °C. Suaugęs uodas priklausomai nuo temperatūros gyvena nuo 10-14 dienų iki 3-5 savaičių.
Lietuvoje labai dažnas. Aktyvus šiltuoju metu laiku. Veisiasi ežeruose, balose, grioviuose ir kituose stovinčio vandens telkiniuose. Maliarijos neperneša, nes šiai čia vystytis per žema temperatūra. [3]

Vakarų Nilo virusas paprastai sukelia į gripą panašius simptomus, tačiau kartais gali sukelti smegenų infekciją.

„Sky News“ žurnalistai prisijungė prie pelkę Šiaurės Kente stebėjusių mokslininkų. Jie užfiksavo, kad melioracijos grioviuose buvo rasta paprastųjų uodų lervų, o stebėjimo gaudyklėse – suaugusių uodų.

Pasak specialistų, uodų plitimą šiame regione lemia tai, kad jis yra šilčiausia šalies dalis, puikiai tinkanti vabzdžių vystymuisi. Taip pat buvo priminta, kad sparčiausiai uodų pernešami virusai plinta esant aukštai temperatūrai, todėl dauguma protrūkių fiksuojama šiltesnėse Viduržemio jūros vietose bei perspėta, jog šylant orui tas pats laukia ir Jungtinės Karalystės.

Didžiausias pavojus – tigriniai uodai

Tačiau UKHSA labiausiai nerimauja dėl tigrinių uodų. Jie mėgsta apsigyventi miestuose, todėl gali tapti ligų plitimo priežastimi.

Remiantis Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, jie gali platinti ir dengės karštligę. Šiais metais visame pasaulyje užregistruota daugiau nei 3,7 milijono užsikrėtimo ją atvejų ir 2000 mirčių. Uodai taip pat perneša Čikungunja virusą, kuris šiemet nusinešė daugiau nei 300 gyvybių, ir Zikos virusą, sukeliantį apsigimimus. [4]

Čikungunja virusas – tai moskitų platinamas virusas, kuriuo užsikrėtus pradedama karščiuoti ir skauda sąnarius. Nors ši liga beveik nekelia pavojaus gyvybei, ji yra nemaloni ir gali plisti labai greitai, vos tik vietinė moskitų populiacija ją pradeda nešioti. 2005–2006 m. žiemą nemažas čikungunja karštligės protrūkis kilo Indijos vandenyne, Reunjono saloje. ECDC sukvietė geriausius specialistus, kad šie įvertintų, ar yra pavojus, kad čikungunja karštligė galėtų išplisti Europoje. [5]

Londono higienos ir atogrąžų medicinos mokykla turi įkūrusią saugią uodų veisimosi koloniją, leidžiančią iš arčiau stebėti šiuos vabzdžius.

Ligoninės specialistas daktaras Oliveris Bredis (Oliver Brady) teigė, kad uodai yra tokie pavojingi ligų nešiotojai, kad gali sukelti didžiulius jų protrūkius: „Jos visos yra ūmios ligos, kurios retai būna mirtinos, tačiau gali būti labai labai sunkios ir lemti ilgalaikį gydymą. Jei grįžtume penkerius ar dešimt metų atgal, manytume, kad Zika yra tik lengva ligelė. Tačiau kadangi šie uodai yra paplitę tokiose plačiose pasaulio dalyse, tai, kas istoriškai buvo lengva liga, dabar gali tapti pandemija.“