Kinija nebėra daugiausiai gyventojų turinti pasaulio valstybė – ją aplenkė Indija

Nuomonės, PasaulisMiglė Tumaitė
Suprasti akimirksniu
Indija
Kinija nebėra daugiausiai gyventojų turinti pasaulio valstybė: šalį aplenkė Indija. Aditya Siva/Unsplash nuotrauka.

Jei Indijos gyventojų skaičius ir toliau augs, per ateinančius 75 metus jis padvigubės

Kinija kurį laiką mušė populiacijos rekordus. Tačiau, regis, neseniai pasikeitė vietomis su Indija[1]. Pažymėtina, kad Kinija ir Indija yra labiausiai apgyvendintos šalys, kuriose gyvena daugiau nei 1 milijardas žmonių, o tai sudaro beveik 18 proc. pasaulio gyventojų.
Populiacija šalyse
Jei Indijos gyventojų skaičius ir toliau augs, per ateinančius 75 metus jis padvigubės. Ekrano nuotrauka.
Populiacijos palyginimai
Užėmėme 141 vietą. Ekrano nuotrauka.

Nepaisant to, jog Indija yra maždaug triskart mažesnė negu Kinija, ji turi apytikriai 4 kartus daugiau gyventojų nei, tarkime, JAV, nors plotu yra panaši į pastarąją. Europa plotu prilygsta Kinijai, tačiau joje gyvena dukart mažiau žmonių. Daroma prielaida, esą dėl šių pokyčių „kaltas“ kylantis kinų pragyvenimo lygis, o tai reiškia, jog reikia įdėti vis daugiau pastangų bei laiko, kad turėti tai, kas yra būtina (skalbimo mašiną, indaplovę, automobilį ir t.t.). Priešingai, Indijoje dalis žmonių vis dar gyvena be patogumų.

Nors Kinijos skaičius lėmė 11,1 mln. mirčių ir 9 mln. gimimų, įtakos galėjo turėti ir vieno vaiko politika – oficiali programa, kurią septintojo dešimtmečio pabaigoje bei aštuntojo pradžioje inicijavo Kinijos centrinė vyriausybė ir kurios tikslas – apriboti daugumos šalies šeimų skaičių iki vieno vaiko[2]. Tokiu būdu neva buvo siekta sumažinti milžiniško Kinijos gyventojų skaičiaus augimą. Tačiau 2015 m. pabaigoje vis tik paskelbta, jog ši programa baigsis 2016 m. pradžioje.

2020 m. gyventojų surašymo duomenimis, išryškinus Kinijai gresiančią demografinę bei ekonominę krizę, kurią skatina mažas gimstamumas, senėjanti visuomenė ir mažėjanti darbo jėga, 2021 m. gegužės mėn. susituokusioms poroms buvo leista turėti ne daugiau kaip tris vaikus; šis įstatymas oficialiai priimtas 2021 m. rugpjūčio mėn.

Lietuviai, „užmatę“ šiuos skaičius ir palyginę su savaisiais, ironizuoja, esą karui esame „vapšie nepasiruošę“, – kiek turime Seimo narių, tokią vietą ir užimame. Tai va taip va. Šmaikštaujama, esą pagal galią, Gerovės valstybė turėtų būti pirmosiose pozicijose… Nes, berods, (kažkas) kovoja dviem frontais – prieš Kiniją ir Rusiją vienu metu, kai kuriems valdžios atstovams nūnai žarstantis „ringo tipo“ postringavimais.
Lietuvos statistika
Lietuvos populiacijos kreivė slenka žemyn. Ekrano nuotrauka.

Tokia statistika leidžia daryti išvadą, jog geresnis gyvenimas – boluoja tik svetur. Tačiau „diagnozė“ nuotoliniu būdu – ne diagnozė.

Aptinkama lietuvių, kurie gręžiasi į gimtinę – beveik penktadalis iš jų pasiryžę čia kurti verslą[3]. Oficialiosios statistikos portalo duomenims, per pastaruosius 6 metus iš emigracijos į Lietuvą sugrįžo beveik 119 tūkst. lietuvių – daugiausiai iš Jungtinės Karalystės bei Skandinavijos regiono. Grįžtančiųjų į gimtinę galėtų būti ir daugiau, bet tam trukdo vis dar vyraujantys gajūs mitai apie Lietuvos darbo rinką, ekonominę situaciją šalyje ir atlyginimus. Verslo pavyzdžių savo ruožtu fiksuojama įvairių: sugrįžusieji steigia kelionių agentūras, gamina tautinius atributus ar atidaro viešojo maitinimo įstaigas, kviečia į pramogų parkus.

Prognozuojama, kad pasaulio gyventojų skaičius 2050 m. pasieks 9,7 milijardo

Prognozuojama, kad pasaulio gyventojų skaičius ir toliau didės ir 2050 m. pasieks 9,7 milijardo, o devintojo dešimtmečio viduryje gali pasiekti beveik 10,4 milijardo. Tai reiškia, jog per ateinančius 30 metų žmonių skaičius išaugs beveik 2 milijardais[4]. Nors tikėtasi, kad prireiks šimtų tūkstančių metų, jog skaičius pasiektų 1 milijardą žmonių, vos per 200 metų gyventojų skaičius išaugo iki septynių kartų didesnio.

Veiksniai, pirmiausia nulemti ilgesnės gyvenimo trukmės, gimstamumo pokyčių, urbanizacijos bei migracijos, turės platų poveikį ateinančioms kartoms, ir įtakos ekonomikos vystymąsi, užimtumą, pajamų pasiskirstymą, skurdą bei socialinę gerovę. Vis dėlto, tikimasi, kad Indijos ir pasaulio gyventojų skaičius stabilizuosis gerokai prieš 2050-uosius.

Numatomi populiacijos pokyčiai per atitinkamą laikotarpį
Prognozuojama, kad pasaulio gyventojų skaičius 2050 m. pasieks 9,7 milijardo. Ekrano nuotrauka.

Vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė pasaulyje pailgėjo dar kartą – siekia 73,3 metų

Indija dar praėjusiais metais tapo viena iš vos keturių šalių, sėkmingai išlaipinusių erdvėlaivį Mėnulyje[5]. Tiesa, šalis garsėja ir dar kai kuo.

Remiantis JT Pasaulio gyventojų perspektyvų ataskaita, 2062 m. Indijos gyventojų skaičius galimai pasieks aukščiausią tašką – 1,701 mlrd. (iki didžiausio gyventojų skaičiaus šalis dar turi 38 metus[6]). Tikėtina, jog tais metais Indijos gyventojų skaičius padidės 222 000 žmonių. Pakistanas savo ruožtu galimai taps trečia pagal gyventojų skaičių šalimi ir iki 2054 m. aplenks Jungtines Amerikos Valstijas, Indijai bei Kinijai iki tų metų išlaikant pirmos ir antros vietos pozicijas.

Apskritai, 2024 m. vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė pasaulyje dar kartą pailgėjo iki 73,3 metų, palyginti su 70,9 metų pandemijos laikotarpiu. 

Pabrėžiama, jog, palyginti su 1990-aisiais, moterys dabar susilaukia vidutiniškai vienu vaiku mažiau. Daugiau nei pusėje visų šalių ir regionų vidutinis gimstamumo rodiklis vienai moteriai šiuo metu yra mažesnis nei 2,1. Tuo tarpu maždaug penktadalyje visų šalių ir regionų, įskaitant Kiniją, Italiją, Pietų Korėją bei Ispaniją, gimstamumo rodikliai yra itin žemi – vienai moteriai per gyvenimą tenka 1,4 vaiko.