Keturi parlamentarai reikalauja pakartotinio balsavimo dėl kanapių dekriminalizavimo

Lietuva, NuomonėsEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
Seimas
Parlamentarai pastebi S. Šedbaro veiklos nusižengimus. Ventės Viteikaitės nuotrauka

Nuo kanapių dekriminalizavimo pakartotinio klausimo svarstymo pasiūlė nusišalinti Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkui S. Šedbarui

Seimo narė Agnė Širinskienė kartu su dar trimis parlamentarais – Asta Kubiliene, Aidu Gedvilu ir Arvydu Nekrošiumi kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją reikalaudami pakartotinio balsavimo dėl kanapių dekriminalizavimo, kadangi gruodžio viduryje, jų įsitikinimu, balsavimas įvyko pažeidžiant Seimo Statuto nuostatus. Politikai taip pat stebisi ir Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko Stasio Šedbaro elgesiu, kai šis pats pažeidžia Statutą, o tada visomis išgalėmis pats mėgina save išteisinti.

Grupė parlamentarų pranešė, kad nuo šio klausimo svarstymo pasiūlė nusišalinti Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkui Stasiui Šedbarui, kuris yra ir Etikos ir procedūrų komisijos narys, mat būtent dėl jo inspiruotų Statuto pažeidimų ir buvo kreiptasi į Etikos sargus.

A. Širinskienė pabrėžė, kad praeityje jau buvo atvejų, kai Etikos ir procedūrų komisija, pripažinusi Statuto pažeidimus, konstatuodavo, kad to pažeidimo rezultatai yra neteisėti ir turi būti pakartoti taip, kad atitiktų Statuto nuostatas.

„Jei padaromas procedūrinis pažeidimas, procedūra paprastai kartojama nuo pažeidimo padarymo momento. Dekriminalizavimo projektų svarstymo atveju pažeidimas įvyko prieš pat balsavimą. Jei valdantieji būtų laikęsi statuto, balsavimas būtų neįvykęs ir būtų užsakytas ekspertinis vertinimas. Ekspertų išvados galėjo pakeisti ir Seimo narių nuomonę balsuojant. Jos neabejotinai reikšmingos teisėkūros procese. Antraip, statutas nenumatytų privalomo įstatymo svarstymo sustabdymo tol, kol laukiama ekspertų išvados. Dėl to ir reikalaujame perbalsavimo po to, kai ekspertai pateiks savo išvadas“, – savo feisbuko paskyroje pareiškė A. Širinskienė.
A. Širinskienės pasisakymas
Keturi parlamentarai reikalauja pakartotinio balsavimo dėl kanapių dekriminalizavimo. Agnės Širinskienės/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

Parlamentaras ne tik nenusišalina nuo klausimo, bet ir tiria pats save

Į Etikos ir procedūrų komisiją besikreipę parlamentarai teigė manantys, kad S. Šedbaras, pats būdamas Etikos sargu, negali svarstyti savo paties padarytų Statuto pažeidimų, juolab kad Seimo posėdžių salėje jis pats juos uoliai gynė ir taip esą klaidino parlamentarus.

A. Širinskienė stebisi, kad jau buvo įvykis, kai S. Šedbaras nenusišalino nuo savo dalyvavimo Etikos ir procedūrų komisijai svarstant ir netgi balsavo, kai Seimo etikos sargai vertino jo vadovaujamo komiteto atsisakymą atlikti civilinės sąjungos įstatymo ekspertinį vertinimą.

Seimo narė svarsto, kas bus, jei S. Šedbaras bus paskirtas Konstitucinio Teismo teisėju, jei jau dabar pats tiria ir vertina savo paties inicijuotus Statuto pažeidimus ir taip mėgina save išteisinti.

Tą patį svarstė ir A. Kubilienė – ar S. Šedbaras dvigubus standartus atneš ir į KT, mat naivu tikėtis, kad staiga jis juos „kažkur“ paliks ir staiga tapęs KT teisėju ims ir atsivers į doros kelią.

A. Kubilienės pasisakymas
Lietuvos teisinė sistema vis labiau primena Baltarusiją. Astos Kubilienės/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

A. Nekrošius valdančiuosius kaltina manipuliuojant Statutu

Tuo tarpu A. Nekrošius neslėpė, kad valdantieji, jo manymu, norėdami „prastumti“ sau aktualius klausimus ir įgyvendinti kontraversišką politinę darbotvarkę, imasi manipuliuoti Statutu. Pagarba vieni kitiems valdantieji tikrai nespindi – pasak parlamentaro, jie visiškai užsimerkia prieš Lietuvos žmonių nuomonę, jų saugumą ir sveikatą, skaldo visuomenę, pamina opozicijos teises ir nuvertina daugiau kaip 30 Seimo narių prašymų[2].

Anot A. Nekrošiaus, Statuto pažeidimai, padaryti priimant įstatymus, vėliau gali tapti priežastimi KT pripažinti įstatymą prieštaraujančiu Konstitucijai vien dėl jo priėmimo tvarkos.

Kitas kreipimąsi pasirašęs Seimo narys A. Gedvilas teigė, kad narkotikų dekriminalizavimo projektui reikalingas išsamus ekspertinis vertinimas, o tai dar labiau esą sustiprina ir iš Generalinės prokuratūros girdimi nuogąstavimai dėl dekriminalizavimo keliamų pavojų. Anot politiko, šioje vietoje būtų labai svarbios ir mokslininkų įžvalgos, kokios būtų galimos narkotikų dekriminalizavimo alternatyvos ir kaip būtų galima jaunus žmones priversti gydytis nuo priklausomybių[2].

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas atsisakė užsakyti ekspertų išvadą

Dar praėjusią savaitę A. Širinskienė nusprendė kreiptis į Seimo Etikos sargus dėl galimai pažeisto Statuto, kai Teisės ir teisėtvarkos komitetas atsisakė užsakyti ekspertų išvadą dėl kanapių dekriminalizavimo projekto. Parlamentarę nustebino ir Seimo vadovės abejingumas dėl šio klausimo, mat ji vienasmeniškai nusprendė atsisakyti stabdyti įstatymo svarstymo procedūrą.

A. Širinskienė taip pat atkreipė dėmesį, kad kanapių dekrimimalizavimas – tik pradžia, mat šiuo metu Seime priiminėjama Nacionalinė darbotvarkė narkotikų vartojimo prevencijos klausimais iki 2035 metų.

A. Širinskienė įsitikinusi, kad vadovaujantis šia darbotvarke bus priiminėjami įstatymai, kuriamos narkotikų kontrolės ir prevencijos programos, darbotvarkėje taip pat esą bus aptariamas ir klausimas dėl visų rūšių narkotikų dekriminalizavimo.

Tuo tarpu Seimas įstrigo dėl kanapių dekriminalizavimo projekto svarstymo. Siūlymui įveikus antrąją pakopą, sprendžiant dėl susijusio Baudžiamojo kodekso projekto, jis buvo grąžintas tobulinti Teisės ir teisėtvarkos komitetui[3].