Rusai bando į karą verbuoti Kazachstano gyventojus?
Kazachstano interneto puslapiuose vis dažniau pastebimi reklaminiai skelbimai, kuriuose kviečiama, už maždaug 5 tūkst. JAV dolerių atlygį, stoti tarnauti į Rusijos armiją.
Kazachstane gyvena daugiau negu 3 mln. „etninių rusų“, o pati respublika ilgus metus buvo tradicinė ir ištikima Rusijos sąjungininkė. Nepaisant to, Astana nepalaikė Rusijos invazijos į Ukrainą ir nuolat ragina šalis nutraukti kovas. [1]
Iššokančiuose reklaminiuose skelbimuose vaizduojamos Rusijos bei Kazachstano vėliavos, kurias puošia užrašas „Petys petin“. Taip pat juose nurodoma, kad užsirašiusieji savanoriais iš karto gaus apie 5,3 tūkst. JAV dolerių siekiančią išmoką, o vėliau kas mėnesį uždirbs apie 2 tūkst. JAV dolerių. Užverbuotiesiems žadamos ir papildomos lengvatos bei nuolaidos, tačiau kokios jos – nepatikslinama. [2]
Paspaudus tokį skelbimą, jis atveda į tinklapį, kuriame siūloma stoti tarnauti į Rusijos Federacijos karines pajėgas Tolimuosiuose Rytuose, Sachaline dislokuotame dalinyje. Išeitiniai tinklapio duomenys rodo, kad jis priklauso Žmogiškojo kapitalo vystymo agentūrai, įsikūrusioje Sachalino apygardoje. Šią organizaciją įkūrė regiono valdžia.
Tiesa, kai „Reuters“ žurnalistai pabadė paskambinti agentūrai, atsiliepęs asmuo pareiškė, kad situacijos su reklama pakomentuoti negali. Į elektroniniu, puslapyje nurodytu adresu, užklausas siuntę agentūros darbuotojai taip pat atsakymų negavo.
Dalis Centrinės Azijos respublikų piliečių kariauja Rusijos daliniuose
Galiojantys Kazachstano įstatymai numato baudžiamąją atsakomybę tiems šalies piliečiams, kurie dalyvauja už šalies ribų vykstančiuose ginkluotose konfliktuose.
„Reuters“ patikino, kad jo darbuotojai sugebėjo apklausti kitų buvusių tarybinių Centrinės Azijos respublikų gyventojus. Dalis jų patvirtino, kad jų tautiečiai arba stojo tarnauti į Rusijos kariuomenę, arba prisijungė prie privačios karinės grupuotės „Wagner“, o verbavimas vyko pačios Rusijos, kur gyvena bei dirba milijonai uzbekų, tadžikų ir kirgizų, teritorijoje. Neįvardinti agentūros šaltiniai teigė, kad pažinojo kovose Ukrainoje žuvusių asmenų arba, kad žino tokių, kuriuos „muzikantai“ užverbavo sėdinčius kalėjime.
Matyt, tie žmonės tikrai buvo praradę viltį ar norą gyventi, kad sutiko įsitraukti į karą, nes 2023 m. gegužę namie 10-iai metų už grotų buvo pasiųstas Luhansko separatistų pusėje kovojęs Kirgizijos pilietis. Į tai netruko sureaguoti Rusija, kurios URM pranešė, kad, siekiant ištraukti žmogų iš kalėjimo, svarsto galimybę suteikti jam Rusijos pilietybę.
Tikėtina, kariaujančių kirgizų, skirtingai nuo kazachų, yra ir daugiau, kadangi migracija iš Kirgizijos į Rusiją yra didesnė negu iš gerokai turtingesnio Kazachstano.
Apie verbavimą paskelbė ir prokuratūra
Kostanaisko apygardos prokuratūra (Kazachstanas) birželio pabaigoje pranešė apie bandymus verbuoti vietos gyventojus į karą Ukrainoje. [3]
„Mūsų srities teritorijoje buvo fiksuoti bandymai verbuoti vietos gyventojus į Rusijos Federacijos teritoriją turint planų nusiųsti juos į Ukrainoje vykstantį karinį konfliktą. Tokius veiksmus draudžia Kazachstano Konstitucija bei visuotinai pripažinti tarptautiniai dokumentai, kuriuos mūsų šalis yra pasirašiusi“, – buvo nurodyta prokuratūros išplatintame pranešime.
Taip pat prokuratūros atstovai pažymėjo, kad pastaruoju metu socialiniuose tinkluose aktyviai talpinamos, su Rusijos ir Ukrainos konfliktu susijusios, publikacijos.
„Dalį jų lydi raginimai įsitraukti į konfliktą ir Kazachstano piliečius, skelbiami provokaciniai šūkiai ir akivaizdžiai melaginga informacija, turinti nacionalinės nesantaikos skatinimo bruožų ir žeidžianti abiejų šalių piliečių garbę bei orumą“, – situaciją įvertinto prokurorai.
Taip pat teisėsaugininkai atkreipė dėmesį į tai, kad atskirų interneto vartotojų, įskaitant ir Kazachstano piliečius, komentaruose buvo separatistiniai, su šalies teritoriniu vientisumo susiję, raginimai.
Kostanaisko apygardos prokuratūra ragina šalies piliečius nepasiduoti nei socialiniuose tinkluose, nei žiniasklaidoje pasigirstantiems provokaciniams raginimams ir primena, kad už dalyvavimą kariniuose konfliktuose už šalies ribų yra numatyta baudžiamoji atsakomybė. Ji taip pat numatyta už nacionalinės neapykantos kurstymą, raginimą pažeisti šalies teritorinį vientisumą, melagingos informacijos skleidimą. [4]
Įdomu tai, kad Kazachstano valdžia ypatinga retai komentuoja informaciją, susijusią su jos piliečių verbavimu į Rusijos karą prieš Ukrainą. Kiek anksčiau buvo paskelbta, kad keletas kazachų prisijungė prie „Wagner“ grupuotės, tačiau tikslus jų skaičius įvardintas nebuvo.