Kaunietis pašiurpęs nuo maudynių populiariame pliaže: galite išlipti kruvini

Lietuva, RegionaiEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
Maudykla
Maudantis viešose maudyklose derėtų imtis atsargumo priemonių. Gedimino Bartuškos/ELTA nuotrauka

Ringaudų karjero dugne – šukės nuo alkoholinių gėrimų butelių

Vasarai lepinant įspūdinga kaitra, miestų gyventojai traukia arčiau vandens telkinių – tokių apstu ir didžiuosiuose Lietuvos miestuose, tad norint atsigaivinti nebūtina ieškoti, į kokį užmiesčio kampelį nuvykti. Tačiau akyli gyventojai įspėja, kad net ir žinomuose tvenkiniuose galima kaip reikiant susižaloti – štai Akademijos tvenkinyje buvo rastos, tikėtina, specialiai primėtytos stiklo šukės.

Apie radinį pranešęs gyventojas įspėjo į Ringaudų karjerą bristi atsargiai, mat jo dugne – šukės nuo sudužusių stiklinių tauriųjų gėrimų butelių ir paragino turinčius nardymo įrangą patyrinėti telkinį plačiau.

Radiniai
Akademijos miestelio vandens telkinyje buvo rastos stiklo šukės. Gyventojo pasidalinta nuotrauka

Gyventojai spėliojo, kaip žmogus apskritai gali mėtyti tokius dalykus į vandenį – kam sutrukdė telkinyje besimaudantys ir krykštaujantys vaikai?

Tiesa, tai toli gražu ne vienintelis vandens telkinys, prie kurio „prilindo“ nedoro žmogaus ranka. Štai kitas gyventojas atkreipė dėmesį, kad nežinomuose tvenkiniuose verčiau maudytis su šlepetėmis ir pridėjo nuotrauka su rastomis stiklo šukėmis.

Radinys
Šukių apstu ne viename vandens telkinyje. Ekrano nuotrauka

Birželį keturių maudyklų vandens kokybė neatitiko reikalavimų

Nepaisant gan dažnai sutinkamų „atradimų“ maudyklose, kai kurios iš jų susiduria ir su kitais pavojais – dideliu užterštumu, kuris galiausiai žmogui gali komplikuotis ir į virškinamojo trakto sutrikimus.

Higienos instituto paskutinių birželio savaičių duomenimis, nustatytų švaros normų neatitiko Naujosios Vilnios paplūdimio maudykla, kurioje buvo nustatytas net 2,3 didesnis nei leidžiama žarninių enterokokų kolonijas sudarančių vienetų skaičius 100 ml vandens.

1,7 karto leistina norma buvo viršyta ir Kauno marių antrajame paplūdimyje, 2,4 karto – Neries upės Žirmūnų paplūdimio maudykloje ir 1,1 karto – Elektrėnų marių paplūdimio maudykloje[1].

Maudantis užterštame vandenyje galima pasigauti ir žarnyno infekcijas bei odos ligas

Kartais vietoje atsigaivinimo karštą dieną vėsiame vandenyje galima gauti ir „dovanėlę“ – žarnyno sutrikimus, kuriuos žmogus nesunkiai gali „pasigauti“ besimaudydamas užterštame vandenyje, kai į organizmą per virškinamąjį traktą patenka didelis ligų sukėlėjų kiekis. Tokios maudynės gali baigtis ne tik vėmimu ir viduriavimu ar net parazitų pasigavimu, bet ir alerginiais odos bėrimais, paraudimais.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, jog užterštame vandenyje gali bujoti ligas sukeliančios bakterijos – kampilobakterijos, ešerichijos, šigelos, salmonelos ir kt. – o taip pat ir virusai, žarnyno pirmuonys ir net parazitinių kirmėlių kiaušinėliai.

Todėl patariama maudytis tik savivaldybių prižiūrimose maudyklose, kuriose nuolat vertinama vandens kokybė.

Kad išvengti susirgimų, besimaudant svarbu laikytis ir kelių elementarių taisyklių:

  • Vengti maudytis po vasaros liūčių;
  • Tinkamai prižiūrėti odos žaizdas;
  • Neleisti kartu maudytis augintiniams;
  • Po maudynių nusiprausti po dušu;
  • Besimaudant stengtis, kad į burną nepatektų vandens;
  • Negerti vandens iš atvirų vandens telkinių ir jame neplauti vaisių, daržovių ar indų.