Kas iš tiesų skraido JAV oro erdvėje?

Pasaulis, SaugumasG. B.
Suprasti akimirksniu
NSO
JAV netyla kalbos dėl neatpažintų objektų kilmės. Johno Torcasio/Unsplash nuotrauka

JAV danguje pastebėtų NSO istorija tampa vis mįslingesnė

JAV nesibaigia diskusijos apie ypač padažnėjusius neatpažintų skraidančių objektų pastebėjimus danguje. Po Kinijos šnipinėjimo baliono numušimo incidento JAV oro erdvėje užfiksuoti dar trys neaiškios kilmės objektai: praėjusį savaitgalį virš Aliaskos ir Kanados buvo numušti du mažesni objektai, ketvirtasis buvo sunaikintas virš Mičigano.

Incidentų virtinė paskatino pareigūnus kalbėti apie tai, kas iš tiesų vyksta JAV oro erdvėje. Tiek valstybės pareigūnams, tiek piliečiams tai kelia daugybę klausimų dėl visos Šiaurės Amerikos saugumo, tačiau atsakymų kol kas nėra daug.

O teorijų nestinga. Vieni kalba apie ateivius ar kitos neaiškios kilmės gyvybes iš mums dar nepažintų planetų. Kiti akcentuoja, kad neaiškūs objektai gali būti JAV pakenkti norinčių valstybių darbas.

Prezidentas J. Bidenas pagaliau prakalbo neatpažintų balionų tema

Pastarosiomis dienomis tiek respublikonų, tiek demokratų įstatymų leidėjai susivienijo ir drauge pareikalavo Baltųjų rūmų viešai ir atvirai paaiškinti, kas iš tiesų dedasi JAV oro erdvėje.

Kurį laiką prezidento Joe Bideno administracija išsisukinėjo. Baltųjų rūmų spaudos atstovė Karine Jean-Pierre dar prieš kelias dienas kalbėjo apie tai, kad prezidentas J. Bidenas į šį klausimą žiūri rimtai ir sakė, kad administracija dalijasi visa turima informacija[1].

Tačiau kritikai netylant, šia tema pagaliau pasisakė ir pats prezidentas, pranešdamas, kad „greičiausiai“, numuštus objektus valdė privačios bendrovės arba mokslinių tyrimų įstaigos, o ne Kinija ar kita valstybė, turinti piktų kėslų.

„Dar tiksliai nežinome, kas buvo šie trys objektai, bet dabar niekas nerodo, kad jie būtų susiję su Kinijos žvalgybinių oro balionų programa ar kad tai būtų kokios nors kitos šalies stebėjimo priemonės. Dabartiniu žvalgybos bendruomenės vertinimu, šie trys objektai greičiausiai buvo oro balionai, susiję su privačiomis bendrovėmis, laisvalaikio ar mokslinių tyrimų institucijomis, tiriančiomis orus ar atliekančiomis kitus mokslinius tyrimus“, – teigia J. Bidenas[2].

JAV prezidento teigimu, saugumo institucijos neturi jokių įrodymų, kad tokių neidentifikuojamų objektų staiga padaugėjo.

„Tiesiog dabar jų iš dalies matome daugiau, nes ėmėmės veiksmų, kad padidintume radarų skaičių“, – sako JAV prezidentas.
JAV
JAV prezidentas pagaliau prakalbo apie neatpažintų objektų situaciją. Justino Crono/Unsplash nuotrauka

Danguje gali būti tūkstančiai objektų, bet jie – ne ateiviai

JAV saugumo agentūros pasitelkė papildomas priemones oro erdvei stebėti ir dabar teigia, kad ore virš JAV gali būti „šimtai, jei ne tūkstančiai“ neatpažintų objektų, kurie gali būti tiek jokių funkcijų neatliekantys balionai, tiek ir komercinių įmonių technologijos.

Šiuo metu tiksliai aišku bent jau tai, kad objektai nėra nežemiškos kilmės – šią teoriją suskubo paneigti patys JAV pareigūnai, užbėgdami už akių gandams apie JAV pulti planuojančius ateivius.

„NSO nėra. Tai nėra ateivių invazija. Noriu pasakyti, kad tai juokinga, bet kartu ir nejuokinga, nes žmonės apie tai praneša plačiai populiariose platformose, ir tai kelia baimę, kuri yra nereikalinga“, – sakė Baltųjų rūmų patarėja nacionalinio saugumo klausimais Liza Sherwood-Randall[3].

Nacionalinio saugumo tarybos atstovas spaudai Johnas Kirby taip pat pabrėžė, kad Amerikos žmonėms nereikia nerimauti dėl ateivių. Tai patvirtino ir Baltųjų rūmų spaudos atstovė.

„Nėra jokių požymių, kad dėl šių objektų būtų įtariami ateiviai ar kita nežemiška gyvybė. Norėjome įsitikinti, kad Amerikos žmonės tai žino. Jūs visi tai žinojote. Ir mums buvo svarbu tai pasakyti iš čia, nes daug apie tai girdėjome“, – sakė ji.

Tuo tarpu senatorius Johnas Corbynas stebėjosi JAV žmonių vaizduote.

„Nuostabu, ką žmogaus protas gali įsivaizduoti, kai susiduria su nežinomybe. Manau, kad žmonės prigalvojo įvairiausių įsivaizduojamų ir siaubingų scenarijų, kuriuos šiek tiek skaidrumo išsklaidytų“, – sakė jis.

Pareigūnai aiškinasi įrenginių kilmę, tam sudaroma speciali darbo grupė

Šią savaitę nacionalinio saugumo patarėjas Džeikas Sulivanas paskelbė apie tarpžinybinę darbo grupę neaiškiems skraidantiems objektams JAV oro erdvėje tirti. O tai, apie ką kalbama darbo grupės pasitarimuose, jau paviešino Teksaso valstijos Kongreso narys Danas Crenshaw.

„Visi nori gauti atsakymus dėl objektų, skraidančių virš Jungtinių Valstijų. Šiandien Kongreso nariai pagaliau gavo daugiau informacijos iš aukštų karinių pareigūnų. Mes vis dar nežinome, kas buvo tie kiti objektai. Juos vadiname neatpažintais oro reiškiniais (UAP)“, – teigia Kongreso narys[4].

D. Crenshaw, pats buvęs karinio jūrų laivyno ir kovų veteranas, teigia, kad pirmieji du UAP buvo mažesni, keturračio dydžio, ir juos buvo sunkiau aptikti. Tuo tarpu trečiasis priminė balioną ir radarams buvo lengviau užfiksuojamas.

O kol informacijos apie objektus vis dar stokojama, nuraminti visuomenę suskubo Federalinės aviacijos administracijos vadovas Billy Nolenas, kuris teigia, kad „išgyvename saugiausią laikotarpį aviacijos istorijoje“.

„Dabar išgyvename saugiausią laikotarpį aviacijos istorijoje, tačiau negalime to laikyti savaime suprantamu dalyku. Pastarieji įvykiai mums primena, kad neturime tapti savimi patenkintais. Dabar atėjo laikas įsigilinti į duomenis ir užduoti sudėtingus klausimus. Turime užtikrinti, kad mūsų struktūra atitiktų JAV aviacijos ir kosmoso sistemos paskirtį tiek šiandien, tiek ateityje“, – teigia B. Nolenas[5].

Dėl neaiškios kilmės objektų gali būti kalta ne tik Kinija, bet ir Rusija

Nors prezidentas J. Bidenas teigia, kad JAV danguje aptinkami objektai nėra susiję su pavojingų valstybių veikla, Šiaurės Amerikos aerokosminės gynybos vadavietė (NORAD) neseniai skelbė, kad Rusijos orlaivių veikla aplink JAV oro erdvę vyksta reguliariai.

Skelbiama, kad tokie veiksmai nėra laikomi grėsme, o Rusijos orlaiviai lieka tarptautinėje oro erdvėje, tačiau netoliese esantys rusų bombonešiai ir naikintuvai kelia nerimą JAV saugumo tarnyboms.

„Nuo 2007 m., kai Rusija atnaujino tolimosios aviacijos veiklą už savo teritorijos ribų, NORAD kasmet vidutiniškai užfiksuoja maždaug 6-7 Rusijos karinių orlaivių perėmimus. Kiekvienais metais šis skaičius svyruoja nuo 15 iki nulio. Mes ir toliau esame pasirengę naudoti įvairias atsako galimybes, kad apgintume Šiaurės Ameriką ir Arkties suverenumą“, – teigia NORAD[6].

Tuo tarpu pirmojo stebėjimo baliono JAV oro erdvėje savininkė Kinija aktyviai ginasi, jog yra susijusi ir su kitais NSO. Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Wang Wenbinas teigė, kad bet kokia užuomina, jog kiti objektai yra iš Kinijos, yra tik šmeižtas.

Negana to, Kinija pareiškė, kad per pastaruosius metus pati JAV daugiau kaip 10 kartų skraidino savo stebėjimo technologijas virš Kinijos teritorijos[7].