
L. Kasčiūno idėja virto realybe: pradėti registruoti karo komendantai
Lietuvoje dažnai girdime kalbas apie karo grėsmę ir būtinybę tam ruoštis. Dėl to vis labiau didinamos lėšos šalies gynybai, skatinamas draugiškų valstybių karių dislokavimas Lietuvoje ir netgi paskubomis keičiami įstatymai. Vienas iš naujesnių pasikeitimų – pradėti registruoti ir apmokyti karo komendantūros nariai. Tačiau panašu, kad už gražiai pristatytos idėjos ginti Lietuvą iš tiesų slepiasi beatodairiškai suteikta laisvė karo atveju pamiršti visas taisykles ir su eiliniais gyventojais bei jų turtu elgtis taip, kaip užsigeis komendantai.
77.lt primena, kad dabartinis krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas dar praeitais metais pradėjo kalbėti apie piliečių įsitraukimą į visuotinę gynybą ir tam reikalingus įstatymų pakeitimus. 2023 metų rugsėjo mėnesį seimui buvo pristatytos Karo padėties įstatymo pataisos dėl karo komendantūrų įteisinimo[1].
Taigi, L. Kasčiūno ir didžiosios dalies parlamentarų dėka Lietuvoje pradėta kalbėti apie partizanų vienetus, kovinius asmenų ir organizacijų ginkluoto pasipriešinimo vienetus ir imta kurti nauja karo komendatūrų struktūra. Jos kūrimas buvo pateisintas esą greitai besikeičiančia ir vis garsiau karo varpais skambinančia geopolitine aplinka. Tuo metu L. Kasčiūnas kalbėjo apie pasipriešinimą agresijai ir kitus patriotiškus niuansus[2]:
„Valstybės gynyba – ne tik gynyba ginklu, todėl ji yra ne tik Lietuvos kariuomenės ir NATO sąjungininkų atsakomybė. Priešintis agresijai ir okupacijai turi būti pasiryžęs kiekvienas pilietis, nepriklausomai nuo amžiaus ir gyvenamosios vietos, taip pat visos institucijos ir įstaigos, ūkio subjektai, visuomenė, piliečių bendrijos ir organizacijos.“
O jau šį pavasarį, Lietuvos kariuomenės „Perkūno griausmas 2024“ pratybų metu, buvo išbandomas karo komendantūrų pasirengimas[3]. Pratybų metu karo komendantai su komendantiniais vienetais buvo integruoti Vilniaus ir Kauno regionuose. Vykstant išgalvotam scenarijui šių savivaldybių gyventojai galėjo iš arti stebėti, kaip jų gyvenamosios vietovės atrodytų karo atveju: aplink zujo ginkluoti asmenys, kariškių automobiliai, kai kur girdėjosi šūviai, taip pat buvo apklausiami žmonės, stabdomi ir tikrinami jų automobiliai.
Tuo metu socialiniai tinklai lūžte lūžo nuo nuotraukų ir vaizdo įrašų, kur pratybose dalyvaujantys asmenys vidury baltos dienos vaikšto su ginklais net ir prie mokyklų ar gyvenamųjų vietų, taip keldami nerimą vaikams ar kitiems silpnesnių nervų gyventojams. Kai kurie, negavę deramos informacijos ir jau prieš tai įbauginti dėl nuolat girdimų kalbų apie karo grėsmę, pamatę ginkluotus kariškius netgi skambino policijai.
Pagal pratybų scenarijų, komendantiniai vienetai esą mokėsi atremti provokacijas, peraugusias į karinius veiksmus. Netgi buvo įvesta komendanto valanda, o kiekvienas pro šalį važiuojantis automobilis galėjo būti sustabdytas ir patikrintas eilinių komendantūros narių[4].
Kai kuriems tai kėlė juoką ar didelį pasipiktinimą, tačiau šios pratybos karo atveju virstų realybe, kurioje eiliniai karo entuziastai su likusiais gyventojais ir jų turtu galėtų daryti kone bet ką. Be to, būtina pažymėti, jog pirmosios pratybos tebuvo įžanga prieš didesnį komendantūros narių registravimą ir rengimą. Komendantų registracija vyks iki pat vasaros galo, o pirmi kariniai mokymai turėtų prasidėti spalį. Tad dideles galias karo atveju turėsiančių komendantų su laiku bus vis daugiau.
Komendantai karo atveju galės patekti į privačias patalpas, paimti turtą, įsakinėti ir sulaikyti eilinius žmones
Žinoma, negalima teigti, jog komendantūroms priklausys vien paprasti, trumpus apmokymus gavę civiliai. Čia įeis ir visos karinės struktūros, įskaitant šaulius. Labai entuziastingai dėl komendantūrų nusiteikęs L. Kasčiūnas aiškino, jog komendantinį vienetą sudarys trys ramsčiai[5]:
- parengtojo rezervo kariai, kurie karinę tarnybą atliko prieš daugiau nei dešimtmetį, tačiau vis dar turi reikalingų įgūdžių,
- komendantiniai šauliai, kurie treniruojasi pagal komandines funkcijas, bet iki šiol nebuvo įtraukti į gynybos planavimą, architektūrą,
- pilietiški asmenys, kurie tiesiog nori tapti komendantais, bet nėra civiliniame mobilizaciniame rezerve, KASP, reguliarios kariuomenės, aktyvaus rezervo kariai ar parengtojo rezervo kariai, arba komendantiniai šauliai.
Būtent paskutinioji grandis, šie su kariuomene, policija ar šauliais nieko bendro neturintys asmenys ir kelia daugiausia klausimų, kadangi eiliniams asmenims karo atveju bus suteikiamos didžiulės galios prieš kitus gyventojus ir jų turtą. Šiuos karo entuziastus L. Kasčiūnas vadina tiesiog patriotais, norinčiais ginti tėvynę. Tačiau jie neturi nieko bendro su karinėmis struktūromis, rimtais mokymais ir griežtomis atrankomis, bet turės teises su civiliais ir jų turtu elgtis it aukščiausio rango pareigūnai.
Savanoriams komendantams užteks dalyvauti vos 3-10 dienų per metus trunkančiose pratybose. O karo atveju jie galės[6]:
- užtikrinti komendanto valandos laikymosi taisykles,
- duoti privalomus vykdyti nurodymus (tiek fiziniams, tiek juridiniams asmenims),
- sulaikyti asmenis,
- patekti į patalpas ir teritorijas,
- laikinai paimti/rekvizuoti turtą,
- tikrinti asmenis, transportą, daiktus, dokumentus,
- apriboti patekimą į tam tikrą teritoriją ar patalpą,
- apriboti ar uždrausti transporto priemonių eismą,
- ginti savo miestą ar rajoną,
- saugoti gyvenamojoje aplinkoje esančius svarbius objektus ir kontrolės postus,
- kovoti su nelegaliomis ginkluotomis grupėmis,
- atlikti įvairias kitas Lietuvos kariuomenės pavestas užduotis.
Tokios karo komendantūros nario teisės per pastarąsias kelias dienas smarkiai paplito po socialinius tinklus. Kaip ir buvo galima tikėtis, dauguma internautų pasipiktino, sužinoję apie neadekvačiai dideles galias. Daugelis lygino komendantus su baltaraiščiais-Vermachto pagalbininkais, taip pat stribais.
Automatiniu ginklu aprūpintu komendantu gali tapti kone bet kas: jokių griežtų reikalavimų ir patikrinimų
Kiek atsiras tokių karo entuziastų kol kas neaišku, tačiau jau dabar yra žinoma, kad prisijungti prie komendantūrų suskubo keli tūkstančiai Lietuvos piliečių. O politologas Vytautas Isoda pabrėžė, jog pirmomis dienomis pastebėtas didžiulis norinčiųjų kiekis nėra kažkas neįprasto[7]:
„To buvo galima tikėtis, apklausos rodė iki 50 procentų gyventojų pasiruošę prisidėti prie valstybės gynybos.“
Registracija į karo komplektavimo tarnybas buvo pradėta dar gegužės 1 dieną ir truks iki vasaros galo. Kaip surengtoje spaudos konferencijoje teigė L. Kasčiūnas, tokių tarnybų per visą Lietuvą yra net 27[8]:
„Bus paskelbtas laikotarpis nuo gegužės 1 d. (…) iki rugpjūčio 31 d. registruotis į karo komplektavimo tarnybas, kurių yra 27 per visą Lietuvą, kad sukurtume tą (gyventojų – ELTA) prisijungimo rezervą, kurie norės ginklu ar kitaip prisidėti prie teritorinės savigynos komandų savo gyvenamosiose vietose.“
Prie komendantūrų gali prisijungti bet kurie net ir menkiausio karinio pasirengimo neturintys asmenys. Jiems netgi numatoma nustatyti žemesnius reikalavimus sveikatos būklei įvertinti (tiek fizinei, tiek psichologinei)[9]. Kaip teigė pats L. Kasčiūnas, kiekvienam norinčiajam tereikia būti jau pilnametystės sulaukusiu Lietuvos piliečiu[10]:
„Jeigu yra 18 metų, gali jungtis į vienetą, gali registruotis iki pat vėlyvo amžiaus. Mes pateiksime anketą, ten bus ne tik vardas, pavardė, adresas, gimimo metai, bet lygiai taip pat kuo tu manai galintis prisidėti prie gynybos. Tada kariuomenė tai įsivertins ir visi žmonės bus pakviesti, visi ras savo vietą.“
Negana to, tie komendantai, kurie turės leidimą ginklo laikymui, gaus standartinį automatinį ginklą ir ekipuotę (šarvinę liemenę su taktiniu diržu, dujokauke su dėklu, pirmos pagalbos rinkiniu, balistiniu šalmu ir keturiais dėtuvių dėklais), nes tuo pasirūpins pati Lietuvos kariuomenė. Vieno kario aprūpinimui ketinama išleisti 12 tūkst. eurų[11].
Tad rimtų reikalavimų neprivalantys praeiti, tačiau dideles galias turėsiantys asmenys taip pat galės puikuotis ginklu. O karo atveju galbūt juo „patriotiškai“ pamosuoti ir prieš savo kaimynus, jei šie pasirodys kažkuo įtartini ar netinkami… Visa tai riuošiamasi daryti kaip tik tuo metu, kai Lietuvoje pranešama apie kraupias žmogžudystes, o policijos generalinis komisaras Renatas Požėla pripažįsta, kad ginklų laikymo kontrolė yra nepakankama ir ją būtina griežtinti[12].
Tiesa, ginkluoti komendantai privalės duoti priesaiką tėvynei. Karo atveju tokie asmenys privalės atvykti į komendantūrą, o jeigu to nepadarys, bus laikomi dezertyrais. Pagal dabar galiojantį Baudžiamąjį Kodeksą už dezertyravimą yra numatyta laisvės atėmimo bausmė iki aštuonerių metų.
Be to, įstoję į komendantūrą turės išklausyti mokymus ir dalyvauti pratybose nuo 3 iki 10 dienų per metus. Tačiau matant kokias galias turės komendantai, tokie trumpi mokymai neatrodo nei saugiai, nei adekvačiai.